Święta góra Aborygenów wkrótce zostanie zamknięta dla turystów

26 października zostanie wprowadzony zakaz wspinaczki na górę Uluru. Jest to jedna z największych atrakcji Australii, którą co roku odwiedza tysiące osób. Góra przeżywa oblężenie turystów, którzy chcą zdążyć wspiąć się na słynny szczyt przed wprowadzeniem przepisu.

zdjęcie: walesjacqueline / pixabay.com

W tym roku przypada 34. rocznica przekazania władzy nad tymi ziemiami ich pierwotnym właścicielom z plemienia Anangu. Od paru lat gospodarze tego miejsca proszą podróżnych, aby nie wspinali się na skałę, którą uważają jako swoje święte miejsce. Niektórzy turyści zrozumieli, inni mimo próśb dalej wchodzą na słynną górę.

Władze parku starają się przekonać zwiedzających, że nie trzeba wchodzić na szczyt, aby dokładnie poznać to miejsce. Od paru miesięcy podróżni mogą wynająć rowery lub wybrać się pieszo w 10-kilometrową wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż słynnego monolitu.

Góra Uluru to formacja skalna znajdująca się w centralnej części Australii w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liczy ponad 300 metrów wysokości i 8 kilometrów obwodu.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.