Samolot PLL LOT w rekordowym czasie doleciał z Nowego Jorku do Warszawy!

6 godzin i 55 minut potrzebował Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT do pokonania trasy z nowojorskiego port lotniczego Newark-Liberty do Warszawy. To absolutny rekord, gdyż samolot przyleciał godzinę przed rozkładowym czasem przelotu.

Zobacz również: 🗺️ Poradnik Podróżnika: 🇺🇸 Nowy Jork – amerykańskie miasto ze snów i teledysków

Fot: @egonolsen1978, portal X

PLL lot – lot Warszawa Nowy Jork

W Polsce mamy tradycję spóźniającej się komunikacji publicznej, więc dotarcie na miejsce środkiem transportu na godzinę przed planowanym czasem to dla nas absolutna nowość. Nie mały szok czekał na pasażerów lotu LO16 Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy dotarli z Nowego Jorku do Warszawy w zaledwie 6 godzin i 55 minut – godzinę przed planowanym czasem przylotu.

Polskie linie lotnicze lot – Nowy Jork Warszawa lot

Rzecznik narodowego przewoźnika Krzysztof Moczulski poinformował, że był to rekordowy czas przelotu z lotniska Newark do Warszawy-Chopina. Samolot powinien tę trasę pokonać w około 8 godzin, a dotarł do polskiej stolicy 5 minut przed ukończeniem siódmej godziny lotu.

Prąd strumieniowy winny rekordowi

Maszyna LOT-u wracając z Nowego Jorku do Warszawy, wleciała w szczelinę jetstreamu, osiągając prędkość 1230 km/h! Wiatr z tyłu samolotu wiał z prędkością nawet 200 k/h.

Prędkość została wywołana prądem strumieniowym, czyli bardzo silnym wiatrem wiejącym na dużych wysokościach nad południową i północną półkulą ziemi. Powstaje on w wyniku różnicy pomiędzy gorącym powietrzem tropikalnym a zimnym regionem polarnym.

Zdjęcie w tle: Jacek Bonczek, strona Polskich Linii Lotniczych LOT
Źródło: twitter.com/egonolsen1978/status/1720152390744080598

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.