Samolot Alaska Airlines stracił drzwi awaryjne w trakcie lotu

Dramatyczne wydarzenie miało miejsce w trakcie lotu linii Alaska Airlines, kiedy to samolot zmuszony był do awaryjnego lądowania na międzynarodowym lotnisku w Portland. Doszło do gwałtownej dekompresji w powietrzu, prowadzącej do utraty drzwi awaryjnych podczas lotu.

Zobacz również: Jak wygląda lot helikopterem nad Dubajem?

Wyrwane drzwi w samolocie

Boeing 737-9 wystartował z lotniska w Portland do Ontario w Kalifornii, lecz w trakcie lotu na wysokości około 5300 metrów doszło do niespodziewanej sytuacji. Drzwi awaryjne po lewej stronie samolotu, tuż za skrzydłem, zostały wyrwane w powietrze. Nikt z pasażerów nie zajmował miejsc w tym rzędzie siedzeń, co zapobiegło ewentualnym obrażeniom.

Alaska airlines drzwi – awaria samolotu

Zespół załogi podjął szybkie działania. Samolot bezpiecznie powrócił na lotnisko w Portland, gdzie maszyna bezpiecznie wylądowała. Na pokładzie znajdowało się 171 pasażerów oraz sześciu członków załogi, a wszystkie osoby wyszły z tej sytuacji bez obrażeń.

Samolot wyrwane drzwi

Organ nadzoru lotniczego, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), zarządził uziemienie całej floty Boeingów 737 Max 9 linii lotniczych po tym zdarzeniu. Przyczyna dekompresji i wyrwania drzwi awaryjnych pozostaje obecnie przedmiotem dogłębnych badań przez odpowiednie organy lotnicze.

Zobacz również: Lotnisko w Dubaju – DXB czy DWC (porównanie)

Źródło: nytimes.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.