Rzeszowskie lotnisko podpisało umowę na dofinansowanie o łącznej wartości 16,5 miliona euro

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka podpisał umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie. Lotnisko zostanie zasilone kwotą ponad 16,5 miliona euro. Pieniądze mają zostać spożytkowane na ważne inwestycje infrastrukturalne dla podkarpackiego lotniska.

Fot: Robert Neumann/materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

Z najnowszych informacji Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka dowiedzieliśmy się, że lotnisko podpisało umowę z Komisją Europejską na dofinansowanie o łącznej wartości 16,5 miliona euro. W ten sposób wsparcie zyskają dwa projekty podrzeszowskiego lotniska, które zostały wybrane w konkursie dla sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027. Te projekty to:

  • Budowa drugiego etapu równoległej drogi kołowania oraz pierwszy etap przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną.
  • Etap drugi przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną.

– Nasze starania o wsparcie dla lotnisk regionalnych przyniosły efekt. Bardzo się cieszę i dziękuję
wszystkim, którzy nam w tym pomogli. Wiele razy mówiłem o potrzebie wsparcia portów
regionalnych na forum europejskim. Jak ważny jest nasz Port Lotniczy w Jasionce pokazały ostatnie miesiące, po nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. To ważna i strategiczna instytucja nie tylko dla
województwa. Planowane inwestycje pozwolą na dalszy rozwój naszego lotniska, dlatego cieszę się, że już wkrótce zaczną być realizowane – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa
Podkarpackiego.

Warto dodać, że w Europie wybrano tylko 22 projekty do dofinansowania z instrumentu „Łącząc Europę” – pięć znalazło się w Polsce, a dwa na lotnisku w Jasionce. Na obie inwestycje, które są szacowane na łącznie ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko dostanie do 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej. Lada dzień ogłoszone zostaną przetargi, z czego pierwszy na nadzór inwestorski.

– Naszym celem jest rozwój lotniska Rzeszów-Jasionka w perspektywie długoterminowej. Dlatego bardzo się cieszę, że działania jakie podjęliśmy ostatnimi czasy, celem pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zostały zwieńczone podpisaniem umowy dla tych dwóch niezwykle istotnych dla lotniska projektów – podkreśla Adam Hamryszczak, prezes podrzeszowskiego lotniska.

Ogólnym założeniem projektu jest modernizacja istniejącej infrastruktury portu lotniczego Rzeszów- Jasionka tak, aby była lepiej przystosowana do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego. Budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania poprawi możliwości operacyjne lotniska oraz
zwiększy przepustowość istniejącego pasa startowego, co przełoży się na możliwość zwiększenia liczby operacji lotniczych dla lotniska.

Przebudowa pasa startowego na odcinku 700 m w ramach pierwszego projektu znacznie poprawi jego nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego, zamiast
istniejącej nawierzchni asfaltowej. Takie rozwiązanie w obszarze przyziemienia samolotu jest
znacznie bardziej odporne na uszkodzenia i zapewni trwałość nawierzchni pozwalając na
wykonywanie operacji lotniczych przez dłuższy czas.

Drugi projekt dotyczy przebudowy pasa startowego na odcinku ok. 1800 m, szerokości 45 m z dwoma
poboczami o szerokości 17,5 m wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną. Przebudowa pasa
startowego w tej części będzie realizowana z zastosowaniem nowej nawierzchni z betonu
asfaltowego. Takie rozwiązanie w centralnej części pasa startowego pozwoli na jego optymalne
wykorzystanie. Realizacja obu projektów zmniejszy częstotliwość prac remontowych na pasie startowym, co obniży
koszty operacyjne i umożliwi wykonywanie operacji lotniczych 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i w każdych warunkach pogodowych. Projekt poprawi parametry techniczne i zwiększy bezpieczeństwo operacji lotniczych na istniejącej drodze startowej, której łączna długość wynosi 3200 m i należy do najdłuższych w kraju.
Pierwszy projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku, drugi – rok później. Projekty
współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-
2027 (CEF Military Mobility).

Źródło/ Źródło zdjęcia w tle: Robert Neumann/materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.