Rzadki gatunek lemura zamieszkał we wrocławskim zoo!

Wyłącznie 44 ogrody zoologiczne na świecie mogą poszczycić się takimi lokatorami. Lemury koroniaste zamieszkują wyłącznie północną część Madagaskaru, a od niedawna również wrocławskie zoo. 

Zdjęcie: Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

Obecnie klasyfikuje się około 100 gatunków lemurów. Historycznie zamieszkiwały tereny Europy oraz Afryki, lecz przez ruchy tektoniczne i przemieszczanie się kontynentów, dzisiaj spotykane są tylko na Madagaskarze i Komorach. Obie wyspy charakteryzują się niezwykłą różnorodnością ekosystemu, dlatego lemury upodobały sobie właśnie te okolice. Decyzja zoo we Wrocławiu jest odpowiedzią na coraz bardziej dynamiczne zmiany środowiska, co może doprowadzić do wymarcia niektórych gatunków. 

— Przez wypalanie lasów na Madagaskarze, pod pastwiska dla krów, wyginęło kilkanaście gatunków lemurów. Do tego dochodzą np. burze tropikalne pustoszące wybrzeże, które powstają na skutek zmian klimatu, czy hańbiące nas ludzi wyłapywanie lemurów do prywatnych domów, gdzie umierają po roku, góra dwóch, czy wreszcie „najazd” na Madagaskar międzynarodowych korporacji, które kosztem środowiska prowadzą swoją działalność. Nie możemy też zapomnieć o wycince na rzecz pozyskiwania drewna egzotycznego, z którego powstają nie tylko rzeźby artystów, ale także meble, podłogi czy schody. Skala zagrożeń pokazuje, że nie mamy czasu, musimy działać i ratować co jeszcze da się uratować. Stąd decyzja o rozpoczęciu hodowli zachowawczej kolejnego gatunku lemurów. Do lemurów katta, alaotrańskich, wari rudych, biało-czarnych, czerwonobrzuchych i lemurków myszatych dołączyły w naszym zoo lemury koroniaste. – mówi Anna Mękarska, specjalista ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo.

Właściwie, do Wrocławia wprowadziła się cała czteroosobowa rodzina lemurów koroniastych. Z Amersfoort Zoo przyjechała para – Epsilon i Amalia oraz ich młode, Zaza i Malala. Trafiło im się sąsiedztwo lemurów czerwonobrzuchych, modrzyk i papug waz. Lemury są zwierzętami stadnymi, stąd też decyzja o dobraniu odpowiedniego towarzystwa. 

— Lemury przyjechały do nas dwa tygodnie temu. Są bardzo odważne i przyjaźnie nastawione do nas i do zwiedzających. Można powiedzieć, że już się zaaklimatyzowały. Lubię przyglądać się ich zabawom z papugami – zaczepiają się i ganiają niemal po całym wybiegu. Kiedy inicjatywę przejmują papugi, lemury chowają się do wnętrza pawilonu, czekając, aż papuzice duże się uspokoją. Oczywiście nie robią sobie krzywdy. – opowiada Monika Górska opiekunka lemurów we wrocławskim zoo.

Ogród zoologiczny we Wrocławiu włączył się również w akcję pomocy lemurom w ich środowisku naturalnym. Część przychodu z tytułu biletu specjalnego ZOO NA RATUNEK jest przekazywana właśnie na ten cel. Inną organizacją działającą na rzecz mieszkańców Madagaskaru jest Fundacja DODO, która wspiera działalność Centrum Ratowania Lemurów. 

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.