Portugalia zmienia przepisy wjazdowe

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez rząd, od 3 lutego znów można podróżować do Portugalii na podstawie certyfikatu potwierdzającego przyjęcie pełnej dawki danej szczepionki.

Lizbona, foto: Paulo Evangelista/ Unsplash

Do tej pory wjazd do Portugalii wiązał się z okazaniem negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub zaświadczeniem o statusie ozdrowieńca – tyczyło się to również osób zaszczepionych. Powodem wprowadzenia tak zaostrzonych przepisów wjazdowych było pojawienie się wariantu Omikron koronawirusa. Teraz jednak, władze Portugalii postanowiły poluzować restrykcje związane z przekraczaniem granicy.

Od 3 lutego wjazd na teren Portugalii jest możliwy po okazaniu dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko koronawirusowi. Uznawany jest również Unijny Certyfikat COVID-19.

Co więcej, od czwartku rząd Portugalii skrócił ważność testów antygenowych – obecnie jego wynik uznaje się za ważny tylko przez 24 godziny, a nie jak wcześniej – 48 godzin. Ważność testów PCR pozostaje bez mian i wynosi 72 godziny.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.