Podróżujesz? Poznaj najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze kraje świata

11. edycja interaktywnej Mapy Ryzyka Podróży umożliwia ocenę ryzyka w dowolnym kraju. Przygotowana została przez International SOS, firmę zajmującą się analizą zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników korporacji. Publikacja zbiera dane z ankiet zebranych od 1300 ludzi z różnych krajów. Przepytano osoby, które na co dzień zajmują się planowaniem podróży służbowych dla swoich firm.

fot. Spencer Davis, Unsplash

Prawie połowa (dokładnie 47 proc.) pytanych jest zdania, że zważywszy na niepokoje społeczne oraz gwałtowne zmiany na scenie politycznej świata, lista potencjalnych zagrożeń będzie w 2020 dłuższa niż w 2019.

O jakie zagrożenia chodzi? Dyrektor International SOS, Matthew Bradley, wspomina choćby masowe bunty społeczne wynikające z nierówności, dostrzegane nie tylko w obciążonych wyższym ryzykiem Boliwii, Ekwadorze czy Libanie, lecz także w relatywnie spokojnych miejscach, jak Hongkong czy Chile.

Jak działa mapa? Każde państwo oznaczono według trzech kategorii ryzyka: bezpieczeństwa osobistego, medycznego i drogowego. Ostatnie określa liczba śmiertelnych ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców, pozostałe podlegają ocenie w pięciostopniowej skali.

Ocenę ryzyka buduje się analizując bieżące zagrożenia dla podróżujących, związane z przemocą polityczną (do której zalicza się np. terroryzm, powstania zbrojne, czy wojnę), niepokojami społecznymi (np. wynikłymi z podziałów etnicznych i religijnych) oraz zwykłą przestępczością. Oceniana jest również jakość infrastruktury transportowej, skuteczność lokalnego aparatu bezpieczeństwa i służb ratunkowych, a także prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń naturalnych.

Jak w zestawieniu wypadła Polska? Jeśli chodzi o dostępność opieki medycznej dla podróżujących, otrzymaliśmy najwyższą notę. Niestety, bezpieczeństwo osobiste odwiedzających nasz kraj zostało ocenione nieco gorzej. Zagrożenie dla turystów jest w Polsce ”niskie”, co oznacza, że nie mamy poważnego problemu ani ze zorganizowaną przestępczością ani terroryzmem, krwawe zbrodnie zdarzają się u nas rzadko, służby państwa działają sprawnie, a nasza infrastruktura jest wydajna. Dochodzi co prawda do zakłóceń w działaniu masowego transportu czy dużych przedsiębiorstw, jednak nie jest to zbyt częste.

Najgorsze noty uzyskały Libia, Somalia, Sudan Południowy i Republika Środkowoafrykańska. Najlepsze – Islandia, Norwegia, Finlandia i Dania. Dobrze oceniono także Słowenię, Luksemburg i Andorę.

Uwagę polskich turystów powinny zwrócić Stany Zjednoczone, kuszący kierunek po uproszczeniu procedury wizowej. W 2020 roku może tam dojść do gwałtownych buntów społecznych w związku ze zbliżającymi się i wzbudzającymi wiele emocji wyborami prezydenckimi, określonymi jako jedno z 8 najpoważniejszych globalnych geopolitycznych zagrożeń, obok napięć na Półwyspie Koreańskim czy zbrojnych powstań w Ameryce Południowej.

Źródło: https://www.national-geographic.pl/aktualnosci/mapa-ryzyka-dla-podrozujacych-najmniej-i-najbardziej-bezpieczne-kraje-2020-r?page=3#article-content

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.