Rekordzistą jest 54-letni Sławek Muturi z Łodzi, który był prawdopodobnie co najmniej dwukrotnie w każdym ze 195 państw świata. Ostatnim, do którego wrócił, była Japonia. Za dwa lata planuje ponownie odwiedzić wszystkie kraje, a cel podróży ma być charytatywny.
Muturi urodził się w Łodzi, jego ojcem jest Kenijczyk, a matką Polka. Obecnie mieszka w Warszawie, choć, jak twierdzi, właściwie to nie mieszka nigdzie, bo wiele miesięcy spędza poza domem. Posługuje się 12 językami, których nauczył się podczas podróży, a paszport zmienia średnio co 10 miesięcy, bo jego strony szybko zapełniają się wizami i stemplami. W swojej kolekcji ma już 35 paszportów.
zdjęcie: Facebook
Niezwykły podróżnik przemierza kontynenty wzdłuż i wszerz. Kilka lat temu przejechał autobusami trasę z Kapsztadu (RPA) do Dżibuti. Pewnej zimy z Bangkoku wrócił drogą lądową do Warszawy. Pokonał także trasę z Ushuaia na samym końcu Ziemi Ognistej aż na Alaskę.
Muturi to także zapalony kibic. Ostatniego lata wybrał się na Puchar Narodów Afryki 2019 do Egiptu. Zamiast polecieć na turniej bezpośrednio, najpierw poleciał do Angoli, a stamtąd przez trzy miesiące podróżował autobusami i pociągami przez Afrykę Środkową, Afrykę Zachodnią i całą Afrykę Północną. Zanim dotarł na mistrzostwa, w senegalskim Dakarze oddał głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Kiedy okazało się, że był już wszędzie, Muturi pomyślał, że można odwiedzić te miejsca ponownie. I tak też zrobił. Mimo że dopiero co wrócił z kraju kwitnącej wiśni, za kilka dni znowu wyjeżdża z Polski.
Sławek Muturi jest prawdopodobnie pierwszym na świecie, który dwukrotnie odwiedził ponad 190 państw.
Podróżnik jest autorem wielu książek o inwestowaniu w nieruchomości, wolności finansowej i dobrych praktykach w zarządzaniu najmem. Nie napisał jednak jeszcze ani jednej książki podróżniczej, lecz chce to zmienić. Spisuje podróżnicze wspomnienia, by wydać je w formie subiektywnego rankingu wszystkich krajów – członków ONZ. Muturi założył również Fundację Fridomia, której celem na rok 2021 będzie zebranie pieniędzy na zakup mieszkań dla dzieci rozpoczynających dorosłość po wyjściu z pieczy zastępczej, na przykład z domów dziecka.