Podróżnicze stadiony, czyli areny Euro 2020

Emocje fanów sportowych są rozgrzane do czerwoności. Już jutro startuje Euro 2020, czyli jedna z największych imprez sportowych na świecie. Przełożona o rok z powodu pandemii, ale gotowa zachwycić piłkarskich fanów z całego świata. Ta edycja Mistrzostw Europy będzie wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii każde miasto będące gospodarzem zmagań turniejowych zlokalizowane jest w innym kraju. Zapraszamy was na podróżniczy tour po stadionach tej imprezy i spojrzenie na miasta „gospodarzy” podróżniczym okiem!

1. Estadio La Cartuja w Sewilli, Hiszpania
Estadio La Cartuja będzie gościć 3 spotkania grupy E oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 57 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 33% kibiców.

W Sewilli zagramy swój drugi mecz grupowy z Hiszpanią, 19 czerwca o 21:00. Mamy nadzieję, że ten południowy biegun hiszpańskiego ciepła okaże się dla nas szczęśliwym miejscem!
Stolica Andaluzji jest jednym z najbardziej wypełnionych zabytkami miast Hiszpanii. Posiada największą katedrę na świecie, ogromne stare miasto i jest ojczyzną tańca flamenco! Miasto posiada wiele wspaniałych i monumentalnych budowli, a temperatura rzadko tu spada poniżej zera, słońce gwarantowane jest prawie przez cały rok.

Fot: Estadio La Cartuja w Sewilli/ abc.es

Fot: Hampden Park w Glasgow/ Piłkarski Świat.com

2. Hampden Park w Glasgow, Szkocja
Hampden Park będzie gościć 3 spotkania grupy D oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 52 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 33% kibiców.

Jest to szkocki stadion narodowy i jeden z najstarszych obiektów na całych Mistrzostwach Europy. Mieści się w Glasgow, czyli największym i najpopularniejszym mieście Szkocji.

Glasgow jest znane w Wielkiej Brytanii ze swojego specyficznego dialektu angielskiego, którym posługują się jego mieszkańcy. Miasto jest typowo brytyjskie, z brytyjską architekturą i widocznym wpływem rewolucji przemysłowej. W Polsce kojarzy się przede wszystkim z Celticiem Glasgow, w którym kiedyś występował polski bramkarz Artur Boruc.

3. Arena Narodowa w Bukareszcie, Rumunia
Arena Narodowa będzie gościć 3 spotkania grupy C oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 55 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 33% kibiców.

Arena Narodowa, Stadion Narodowy… jeśli wydaje się wam, że rumuński obiekt jest podobny do warszawskiego Stadionu Narodowego… to się nie mylicie, Arena Narodowa jest prawie wierną kopią naszej areny. Oznacza to też, że jest to nowoczesna arena gotowa przyjąć najlepszych piłkarzy starego kontynentu.

Sam Bukareszt jest miastem pięknym, ale bardzo chaotycznym. Gmachy budowane na wzór Paryża w XIX wieku kontrastują z architekturą socrealistyczną z czasów komunistycznych. Stolica Rumunii nazywana jest nawet „małym Paryżem”, ale działania wojenne w XX wieku i liczne trzęsienia ziemi trochę urągają pięknu tego miasta.

Fot: Arena Narodowa w Bukareszcie/ wikipedia

Fot: Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie/ wikipedia

4. Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie, Holandia
Johan Cruyff ArenA będzie gościć 3 spotkania grupy C oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 56 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 33% kibiców.

Stadion Ajaxu Amsterdam nazwany na cześć największej legendy holenderskiej piłki, Johana Cruyffa. Sam obiekt jest ultra nowoczesny, a koncerty na nim zdążyły już zagrać takie sławy jak Matellica, U2, czy Madonna.

Stolica Holandii poprzez swoje liczne kanały jest nazywana „Wenecją Północy”. Przyciąga turystów wspaniałymi muzeami, pięknymi kamienicami, światowej sławy ogrodami botanicznymi, ale także swoją mocno liberalną stroną, czyli coffee shopami i dzielnicą czerwonych latarni.

5. Puskas Arena w Budapeszcie, Węgry
Puskas Arena będzie gościć 3 spotkania grupy F oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 67 tysięcy widzów na trybuny będą mogli wejść wszyscy, więc stadion w Budapeszcie będzie jedynym stadionem z pełną frekwencją!

100% frekwencji na trybunach będzie taką rzadkością na Euro 2020, że jedynie Budapeszt będzie mógł gościć komplet kibiców. To dodaje wielkiej atrakcyjności spotkaniom rozgrywanym w stolicy Węgier, ponieważ taka impreza jest właśnie dla fanów, a im ich więcej, tym więcej mamy emocji na stadionie.

Budapeszt jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Oferuje barwne życie nocne, światowej sławny scenę muzyki klasycznej i niesamowite naturalne łaźnie parowe. Niedaleko od naszego kraju, niedrogie i koniecznie warte odwiedzenia miasto!

Fot: Puskas Arena w Budapeszcie/ wikipedia

Fot: Stadion Kriestowskij w Sankt-Petersburgu/ Peter Kovalev

6. Stadion Kriestowskij w Petersburgu, Rosja
Stadion Kriestowskij będzie gościć 3 spotkania grupy B i E oraz jeden mecz ćwierćfinałowy podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 67 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 50% kibiców.

Na tym nowoczesnym stadionie Polska rozegra aż dwa mecze na Euro 2020. Będzie to pierwszy mecz grupowy ze Słowacją i ostatni ze Szwecją. Od poczynań naszych piłkarzy w Petersburgu zależą losy grupy, więc oby ten stadion okazał się dla nas szczęśliwy.
Polacy przybywający na mecze przy okazji będą mogli podziwiać piękno Petersburga. Dawna stolica Cesarstwa Rosyjskiego, Okno na Europę, Wenecja Północy… te nazwy same nam przytaczają, z czym mamy do czynienia. Petersburg jest w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych miast na świecie, co gwarantuje mu jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata.

7. Arena Munchen w Monachium, Niemcy
Allianz Arena (nazwa zmieniona na Arena Munchen przez wymagania UEFA o braku sponsora w nazwie na Euro) w Monachium będzie gościć 3 spotkania grupy F oraz jeden mecz ćwierćfinałowy podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 75 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 22% kibiców.

Allianz Arena kojarzy nam się tylko z jednym – Robert Lewandowski i Bayern Monachium. Jest to domowy stadion Bawarczyków i to tutaj Robert najczęściej wyprawia cuda z piłką i czaruje cały świat.

Nie ma footballu bez alkoholu, brzmi stare porzekadło, a to świetnie się składa! Monachium jest piwną stolicą Niemiec i chyba najbardziej piwnym miastem w całej Europie. Tutaj odbywa się słynny Oktoberfest, gdzie piwo leje się litrami, ale każdy pije z kulturą i wyrachowaniem.

Fot: Allianz Arena w Monachium/ wikipedia

Fot: Wembley w Londynie/ wikipedia

8. Arena Wembley w Londynie, Anglia
Arena Wembley będzie gościć 3 spotkania grupy D, 2 mecze 1/8 finału, 2 półfinały i wielki finał podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 90 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 25% kibiców podczas fazy grupowej i 1/8 finału, w późniejszej fazie turnieju prawdopodobnie ilość dostępnych miejsc się zwiększy.

Legendarne Wembley, którego nigdy naszej reprezentacji nie udało się zdobyć. Stadion nazywany „Domem Piłki Nożnej” i ostoją brytyjskiego footballu. Wszyscy chcemy wierzyć, że zagramy tutaj w którymś z półfinałów, a może nawet finale!

Wembley mieści się w północno-zachodnim Londynie. Jeśli ktoś tu przyjechał na mecz, nie może nie zwiedzić reszty miasta. Fani piłki nożnej znajdą tu jedne z najbardziej kultowych stadionów świata, a reszta odwiedzających wspaniałe muzea, Pałac Buckingham, Parlament i Big Ben… aż głowa boli od ilości zabytków w Londynie!

9. Stadion Parken w Kopenhadze, Dania
Stadion Parken będzie gościć 3 spotkania grupy B oraz jeden mecz 1/8 finału podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 38 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 66% kibiców, co zostało dziś ogłoszone, wcześniej miało być to zaledwie 33%.

Parken jest nie tylko domem lokalnej drużyny FC Kopenhaga, ale także wielofunkcyjną areną. Odbywają się na niej mecze żużlowe oraz imprezy pozasportowe, takie jak konkurs piosenki Eurowizja w 2001 i koncerty światowych gwiazd: U2, Depeche Mode, Metalica.

Sama Kopenhaga jest przepięknym miastem zdecydowanie wartym odwiedzenia. Syrenkowa stolica Danii od wielu lat jest wybierana jako jedno z najlepszych miast do życia na świecie i zdecydowanie ma status najbardziej wyluzowanego miasta w Skandynawii! Rowery, kanały, kolorowe kamienice… to jest właśnie Kopenhaga.

Fot: Stadion Parken w Kopenhadze/ vedit.id

Fot: Stadion Olimpijski w Baku/ wikipedia

10. Stadion Olimpijski w Baku, Azerbejdżan
Stadion Olimpijski będzie gościć 3 spotkania grupy A oraz jeden ćwierćfinał podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 69 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 50% kibiców.

Stadion nazwany jest jako Olimpijski, chociaż nigdy imprezy olimpijskiej nie gościł. Mieści się w Baku, czyli najstarszym i największym porcie na Morzu Kaspijskim, które jest również ultra nowoczesnym i zjawiskowym miastem. Krajobraz Baku tworzą nowoczesne wieżowce i hotele, kontrastujące z zabytkowymi kamienicami w stylu europejskim.

Co ciekawe, Baku leży 28 metrów poniżej poziomu morza, co czyni to miasto najniżej położoną stolicą na świecie.

11. Stadio Olimpico w Rzymie, Włochy
Stadio Olimpico będzie gościć 3 spotkania grupy A oraz jeden mecz ćwierćfinałowy podczas Mistrzostw Europy. Z pojemności 72 tysięcy widzów na trybuny będzie mogło wejść maksymalnie 33% kibiców.

Dom Lazio i AS Romy, nowoczesne koloseum „Wiecznego Miasta”, stadion goszczący tak dużo ważnych piłkarskich spotkań, że aż trudno to zliczyć. Tutaj swoje grupowe mecze będzie rozgrywać reprezentacja Włoch, więc doping z trybun powinien być ogromny.

A czy Rzym trzeba komuś przedstawiać? Stolica Włoch jest cudownym starym miastem i jednym z tych, które zobaczyć by chciał dosłownie każdy. Zabytki takie jak Koloseum, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, cudowne knajpki, najlepsza kuchnia na świecie (moim zdaniem!). Rzym ma wszystko i jest idealnym miastem dla turysty, szukającego wrażeń, zabytków oraz pysznej kuchni.

Fot: Stadio Olimpico w Rzymie/ romatoday.it

Jak myślicie, jak nasza reprezentacja poradzi sobie na Mistrzostwach Europy? Jeśli nie my, to kto wygra ten prestiżowy turniej? A może byliście pod którymś ze stadionów, na których zagrają piłkarze? Piszcie i dzielcie się zdjęciami!

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.