Opuszczone lotnisko w Wielkiej Brytanii może zostać ponownie otwarte

Na mapę Wielkiej Brytanii może wrócić lotnisko zamknięte 10 lat temu. Port lotniczy Manston w hrabstwie Kent został zamknięty w 2014 roku i po długiej przerwie i wielu debatach może wrócić do wykonywania lotów komercyjnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot: Manston International Airport/James Stewart from England – P3200085, CC BY 2.0

Wielka Brytania może zyskać kolejne lotnisko na swojej lotniczej mapie. Nie zostanie ono jednak nowo wybudowane, lecz wskrzeszone po całkowitym zamknięciu. Manston International Airport ma stać się hubem dla tanich linii lotniczych i oferować loty w niskich cenach do wielu miejsc w Europie w planowanej przyszłości. Samo lotnisko leży w miejscowości Thanet, w hrabstwie Kent, 20 kilometrów od miasta w Cantebury w południowo-wschodniej Anglii.

Nowe-stare lotnisko w Wielkiej Brytanii

Port lotniczy Kent International Manston Airport wykonywał komercyjne loty do 2014 roku, po którym został zamknięty z powodu przynoszenia ogromnych strat finansowych. Deweloper RiverOak Strategic Partners (RSP) postanowił kupić to opuszczone lotnisko za 16 milionów funtów, a w jego przebudowę zainwestować nawet 500 milionów funtów. W planach lotnisko ma zostać ponownie otwarte w 2025 roku. Stworzy to tysiące nowych miejsc pracy w okolicy hrabstwa Kent i perspektywę na przywrócenie lotów pasażerskich.

Perspektywę, bo w 2025 roku Port Lotniczy Manston miałby zostać ponownie otwarty tylko jako lotnisko do obsługi cargo. Jeśli wyniki finansowe będą się zgadzać, to właściciele zamierzają wznowić loty pasażerskie od 2028 roku. Plany rozwojowe już obejmują najbliższe 15 lat rozwoju. Jak donoszą brytyjskie media, już o sloty na lotnisku walczy easyJet z Ryanairem. Wśród potencjalnych kierunków na początek z nowego-starego lotniska wymienia się Hiszpanię, Cypr i Maltę.

Tło: Manston Airport/ James Stewart / jamesstewart.com, CC BY 2.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.