Od 1 lutego wielkie luzowanie restrykcji w całej Unii Europejskiej

Dubaj 2022, pomocnik planowania – KLIKNIJ, aby włączyć

25 stycznia w Brukseli ministrowie spraw europejskich państw Unii Europejskiej dogadali się w sprawie luzowania restrykcji na terenie całej Unii i państw wspólnoty europejskiej. Osoby posiadające certyfikat zdrowotny będą mogły od pierwszego lutego poruszać się swobodnie na terenie Unii Europejskiej, bez testów i kwarantanny

Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Fot: Rynek w Krakowie/ Jacek Dylag, Unsplash

Nowe przepisy mają być dostosowane do potrzeb ludzi, a nie tak jak wcześniej być zależne od indywidualnej decyzji państw. Latem 2021 roku pełne zaszczepienie pozwalało bezproblemowo przekraczać granice państw Unii i wspólnoty Europejskiej, lecz sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem wariantu Omicron. Wtedy wiele państw się zamknęło lub wprowadziło dodatkowe restrykcje. Na szczęście indywidualne podejmowanie decyzji przez państwa ma zniknąć 1 lutego i pozwolić na swobodne przekraczanie granic.

Kwarantanna i testy już nie będą obowiązywać podróżnych, którzy posiadają aktualny unijny certyfikat covidowy. Oznacza to osobę w pełni zaszczepioną (jeśli od ostatniej dawki nie minęło 270 dni, w razie minięcia certyfikat aktualizuje dawka przypominająca) lub ozdrowieńca, który posiada dowód wyzdrowienia z choroby w ciągu maksymalnie 180 ostatnich dni.

Przekroczenie granic państw unijnych będzie również możliwe dzięki: testowi PCR-RT wykonanemu nie później niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy lub testowi antygenowemu, wykonanego nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Opcje te dotyczą osób niezaszczepionych. Można łatwo więc wywnioskować, że osoby niezaszczepione będą zwolnione z kwarantanny nawet po wykonaniu testu antygenowego, który kosztuje od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.