O KURDE! Nowa Zelandia – Kraina Długiego Białego Obłoku

Położona na południowo-zachodnim Pacyfiku Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie, które zamieszkuje ponad 4,5 mln osób. Kraje ten słynie przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów, ptaka kiwi, miodu manuka, a także najczystszej na świecie wody źródlanej. Co warto zobaczyć będąc w tym państwie? Jakich potraw spróbować?

Nowozelandzkie wybrzeże, foto: Rod Long/ Unsplash

Stado owiec, foto: Martin Bisof/ Unsplash

Nowa Zelandia, której stolicą jest Wellington, składa się m.in z Wyspy Północnej i Południowej. Ponadto terytorium tego kraju obejmuje wyspy Stewart i Chatham, a także Tokelau, Niue, Dependencję Rossa i Wyspy Cooka.

Walutą obowiązująca w tym państwie jest dolar nowozelandzki, popularnie określany jako ,,kiwi”. Słowo to oznacza również unikatowego ptaka nielota zamieszkującego właśnie ten region. Charakterystycznymi elementami tego zwierzęcia są dziób oraz małe skrzydła mające ok. 3 cm długości.

W Nowej Zelandii żyją również Maorysi, czyli rdzenni mieszkańcy tego kraju. Obecnie stanowią oni zaledwie 10 proc. populacji. Ich kultura i tradycja są wciąż obecne na wyspach. Jako pierwsi nazwali ten region Krainą Długiego Białego Obłoku.

Ponadto kraj ten słynie z leczniczego miodu manuka, najczystszej na świecie wody źródlanej, rozbudowanej hodowli owiec, pięknych wulkanów i gór – najwyższym szczytem jest Góra Cooka (3754 m n.p.m.). Co więcej, na terytorium tego państwa kręcono sceny do ,,Władcy pierścienia” i ,,Hobbita”.

Ciekawostką jest również to, że Nowa Zelandia to pierwszy kraj na świecie, który przyznał kobietom prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych. Miało to miejsce w 1893 roku.

Zobacz również: O KURDE! Zambia, czyli kraj dzikiej przyrody i niezwykłych krajobrazów

Nowa Zelandia – atrakcje turystyczne

Będąc w tym kraju warto odwiedzić Zatokę Milforda, Park Narodowy Abel Tasman, wulkan Tongariro, jaskinię Waitomo Glowworm, a także Waiotapu, czyli obszar geotermalny.

Nie można również zapomnieć o zwiedzeniu miasta Wellington, Christchurch oraz Auckland, który kojarzy się głównie z wieżą obserwacyjną Sky Tower.

Ponadto osoby kochające sporty ekstremalne powinny się wybrać do miasteczka Queenstown, w którym można skoczyć na bungee, odbyć lot paralotnią, czy pohuśtać się na największej huśtawce na świecie – Nevis Swing.

Auckland, foto: Nate Hovee/ Pexels

Kiwi, foto: Lesly Juarez/ Unsplash

Smaki Nowej Zelandii

Tradycyjnym nowozelandzkim daniem jest maoryska kai, składająca się głównie z mięs (wołowiny, baraniny, kurczaka) i niewielkiej porcji warzyw. Dodatkowo kuchnia tego kraju słynie z potrawy paje przypominającej pierogi nadziewane mięsem oraz z pork belly, czyli kawałku brzucha świnki.

Będąc w Nowej Zelandii warto także skosztować kiwi, awokado, piwa imbirowego i wina ze szczepu Sauvignon.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.