O KURDE! Kuba – salsa, drinki i stare samochody

Znajdująca się na Karaibach Kuba jest krajem z bujną historią i niezwykłą kulturą. Państwo, którego stolicą jest Hawana, zamieszkuje ponad 11 mln osób. Kuba słynie przede wszystkim z tańców – rumby i salsy, a także z cygara oraz drinków takich jak mojito czy cuba libre. Jakie atrakcje turystyczne oferuje ten kraj? Z czego słynie kubańska kuchnia?

Hawana, foto: Falkenpost/ Pixabay 

Kubańskie wybrzeże, foto: Alex Meier/ Unsplash

Kuba posiada ciekawą historią. W XVI wieku skolonizowana została przez Hiszpanów. Niepodległość uzyskała dopiero w 1902 roku. Następnie w 1959 roku w wyniku rewolucji kubańskiej władzę na Kubie objął Fidel Castro, przez co państwo to wkroczyło na drogę socjalizmu. Po wzmocnieniu współpracy ze Związkiem Radzieckim, Stany Zjednoczone postanowiły nałożyć na Kubę embargo. Mimo że kraj ten przestał być rządzony przez Castro, nadal znajduje się w szponach socjalizmu. Jego obecnymi zwierzchnikami są członkowie komunistycznej partii, w której skład wchodzi m.in. prezydent Miguel Díaz-Canel.

Kuba jest największym krajem pod względem powierzchni na Karaibach. Walutą obowiązującą w tym państwie jest peso kubańskie. Najwyższym szczytem znajdującym się na terytorium Kuby jest Pico Turquino, który sięga 1974 m n.p.m.

Jednym z najbardziej znanych tańców pochodzących z Kuby jest oczywiście salsa, która łączy rytmy karaibskie, afrokubańskie i jazzu. Ponadto w kraju tym rozbrzmiewają także rytmy rumby. Taniec ten zapoczątkowali pierwsi afrykańscy niewolnicy przewiezieni na Kubę blisko 400 lat temu.

Na Kubie żyje najmniejszy ptak na świecie. Jest to koliber, który dorasta tylko do 5 cm długości. Ponadto kraj ten słynie ze starych samochodów, które zostały sprowadzone z USA przed rewolucją. Na kubańskich ulicach można spotkać m.in. zabytkowe chevrolety, fordy, dodge czy cadillaki.

Kuba – atrakcje turystyczne

Będąc w tym karaibskim państwie trzeba obowiązkowo zobaczyć stolicę – Hawanę. Atrakcjami tego miasta są chociażby promenada Malecon, Muzeum Rewolucji, bulwar Paseo del Prado, teatr oraz budynek będący siedzibą rządu.

Innymi miejscami, które warto zobaczyć na Kubie są Park Narodowy Topes de Collantes, malowniczo położone miasteczko Viñales, jaskinia Indian, Park Narodowy Alejandro de Humboldt, Baconao oraz liczne piaszczyste plaże.

Viñales, foto: Simon Berger/ Unsplash

Mojito, foto: alvision.co/ Unsplash

Kuchnia kubańska

Tradycyjne potrawy na Kubie to fasola czarna, wołowina, kurczak, ryż i plantany. Ponadto w menu wielu restauracji znajdują się owoce morza i ryby.

Podróżując po tym kraju koniecznie trzeba zapalić cygaro. Nie można również zapomnieć o drinkach, takich jak mojito i cuba libre, które są serwowane w praktycznie każdym barze i pubie.

Zobacz również: O KURDE! Urugwaj, czyli kraj yerba mate i wysokiej jakości wołowiny

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.