O KURDE! Urugwaj, czyli kraj yerba mate i wysokiej jakości wołowiny

Znajdujący się w Ameryce Południowej Urugwaj jest krajem zamieszkiwanym przez ok. 3,4 mln osób. Największymi atrakcjami tego państwa są przede wszystkim kurorty riwiery urugwajskiej oraz zabytki znajdujące się w wielu miastach, w tym również w stolicy kraju – Montevideo. Z czego tak naprawdę słynie Urugwaj? Jak wygląda kuchnia tego kraju?

Montevideo, foto: Alex Teixeira/ Unsplash

Trzeba zacząć od tego, że 88 proc. społeczeństwa Urugwaju posiada europejskie korzenie. Samych Polaków jest ponad 10 tys. Językiem urzędowym jest hiszpański, a walutą peso urugwajskie. Hymn narodowy tego kraju jest uznawany za najdłuższy na świecie – trwa on ponad pięć minut.

Mieszkańcy Urugwaju słyną z tego, że spożywają bardzo dużo mięsa i piją yerba mate. Ich główną cechą jest lenistwo.

Urugwaj jest krajem nizinnym, a jego szatę roślinną tworzą trawiaste stepy zwane pampą. Z tego też powodu 80 proc. powierzchni kraju nadaje się do rolnictwa. Najwyższym szczytem w Urugwaju jest Cerro Catedral, którego wysokość wynosi tylko 513 m n.p.m. 

Ciekawostką jest również to, że kraj ten jako pierwszy na świecie zalegalizował sprzedaż i uprawę marihuany. Ponadto Urugwaj jest najmniejszym krajem pod względem ludności, który wygrał mistrzostwa świata w piłce nożnej – zdarzyło się to w 1930 i 1950 roku.

Co warto zobaczyć będąc w Urugwaju?

Kraj ten nie posiada wielu atrakcji turystycznych. Mimo to koniecznie trzeba odwiedzić stolicę Urugwaju – Montevideo, w której znajdują się chociażby cytadela i bulwary. Warto również pojechać do opływających w luksusie Punta del Este i Punta del Diablo, a także do nazywanej ,,kolorowym miasteczkiem” Colonia del Sacramento. 

Ponadto nie można zapomnieć o wyspie Lobos znajdującej się ok. 8 km od  wybrzeża Urugwaju. Terytorium to jest rezerwatem przyrody, w którym żyją zwierzęta takie jak lew morski czy południowo amerykański uchatek. 

Urugwaj to idealne miejsce dla osób uprawiających surfing czy jazdę konno. Te dwie aktywności na świeżym powietrzu są najbardziej popularnymi w tym kraju.

Punta del Este, foto: Pedro Slinger/ Pexels

Stek, foto: Edson Saldaña/ Unsplash

Smaki Urugwaju

Jednym z ważniejszych potraw w tym kraju jest oczywiście grillowany stek przyrządzany m.in. z kolorową sałatą i ziołami. Ponadto Urugwaj słynie z kanapki chivito, przypominającego hot-doga choripánu oraz z przeróżnych rodzajów wędlin.

Będąc w tym południowoamerykańskim państwie warto również spróbować tamtejszego wina, a także yerba mate, którą można kupić praktycznie wszędzie.

Zobacz również: Naddniestrze — kraj, który nie istnieje

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.