O KURDE! Kazachstan – kraj bezkresnych stepów i krystalicznych jezior

Znajdujący się w trzech strefach czasowych Kazachstan jest największym państwem na świecie, które nie ma dostępu do morza. Ten azjatycki kraj posiada wiele jezior, pasm górskich oraz pustyń i stepów. Mimo to, nie figuruje on na liście najczęściej wybieranych kierunków podróży. Z tego powodu postaramy się Wam przybliżyć historię Kazachstanu oraz ciekawe miejsca, które skrywa ten kraj.

Meczet sułtana Hazreta, zdjęcie: Konevi/ Pixabay – flaga Kazachstanu, zdjęcie: www.slon.pics/ Freepik

Zobacz również: O KURDE! Republika Południowej Afryki – najbogatszy kraj na Czarnym Lądzie?

Historia Kazachstanu zaczyna się w 1470 roku, kiedy to na terenach Siedmiorzecza i w dolinie rzeki Czu, kazaskim sułtanom Dżanibekowi i Gerejowi udało się stanąć na czele licznych plemion i zjednoczyć je w plemię “kazach”. Przez kilka stuleci chanat Kazachski rozszerzał się, by w 1716 r. władze tego państwa spowodowały upadek zakończony wcieleniem do Imperium Rosyjskiego. Ostatecznie Kazachstan wrócił na mapę świata dopiero w 1991 r. po odzyskaniu niepodległości.

Ten azjatycki kraj jest światowym liderem w eksporcie zboża. Ziarno jest wysyłane do ponad 40 państw. Na terenie Kazachstanu znajduje się jedno z największych jezior na świecie – Bałchasz, którego jedna połowa zawiera wodę słoną, a druga wodę słodką. 

Ciekawym jest również to, że ze 110 elementów z tablicy pierwiastków chemicznych Mendelejewa, aż 99 wykryto właśnie na terenie Kazachstanu.

Stolicą tego kraju jest Nur-Sułtan. Miasto to zostało zbudowane od podstaw we wiosce Akmoła. Początkowo miało ono kosztować 20 mld dolarów, jednak wydano na ten cel kilka razy więcej.

Kazachstan – co warto zobaczyć?

Jak już wspominaliśmy, kraj ten charakteryzuje się dużą liczbą krystalicznych jezior, pasm górskich oraz bezkresnymi stepami. Odwiedzając Kazachstan obowiązkowo trzeba zobaczyć Wielkie Jezioro Ałmatyńskie, Park Narodowy Ałtynemel, jezioro Kajyngdy, Issyk i Kolsai, Kanion Szaryński, Park Narodowy Bayanaul, Ustiurt, Nylon Pool i Park Narodowy Ile-Alatau.

Oprócz niesamowitej przyrody, Kazachstan posiada również wiele ciekawych obiektów takich jak: wieża widokowa Bajterek, Chan Szatyr, Pałac Pokoju i Pojednania, sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmatach, mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego, Centralne Państwowe Muzeum Kazachstanu oraz meczety – Nur-Astana i Hazrat Sultan.

Wielkie Jezioro Ałmatyńskie, zdjęcie: Francisco Anzola/ Flickr

Manty, zdjęcie: secretlondon123/ Flickr

Smaki Kazachstanu

Potrawą, którą musi spróbować każda osoba odwiedzająca Kazachstan, są bezwątpienia manty, czyli dużego rozmiaru pierogi z baraniną lub wołowiną. Serwuje się je w akompaniamencie pikantnego sosu, który doskonale komponuje się z mięsem.

Ponadto będąc w tym azjatyckim kraju, warto skosztować popularny w tamtych rejonach Azji rodzajach chleba – lepioszka oraz beszbarmak, którego głównym składnikiem jest baranina lub konina gotowana razem z makaronem. Oprócz tego, każdy powinien spróbować mlecznego kumysu, czyli napoju powstającego wskutek fermentacji alkoholowej laktozy.

Zobacz również: O KURDE! Ukraina — Lwów, stare Łady i bajeczny Dniestr

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.