O KURDE! Dania – kraj słynący z klocków Lego i najstarszej flagi na świecie

Leżąca w północnej części Europy Dania jest jednym z państw skandynawskich. Większości osób kraj ten kojarzy się z dużą ilością wysp, klockami Lego oraz wybudowanym w miejscowości Billund parkiem rozrywki Legoland. Jednakże Dania słynie z wielu innych rzeczy, o których niekoniecznie mogliście słyszeć. Z tego powodu, warto poświęcić trochę czasu i przeczytać kilka informacji na temat tego kraju.

Kopenhaga, zdjęcie Ava Coploff/ Unsplash

Miasteczko zbudowane z klocków Lego, zdjęcie: Andrew-Art/ Pixabay

Pod względem terytorialnym Dania jest siedem razy mniejsza od Polski. Stolica, jak i największe miasto tego królestwa to licząca ponad 1,3 mln mieszkańców Kopenhaga. Najwyższym naturalnym szczytem znajdującym się w tym państwie jest Møllehøj, którego wysokość wynosi 170,86 m n.p.m. 

Około 30 proc. całej Danii stanowią niewielkie wyspy. Warto również pamiętać, że terytoriami zależnymi tego kraju są Grenlandia i Wyspy Owcze.

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że flaga Danii jest uznawana za najstarszą na świecie. Zgodnie z legendą miała ona spaść z nieba 15 czerwca 1219 roku podczas krucjaty liwońskiej. Tamtejszy król Waldemar II trzymał ją w ręku, by wygrać bitwę nieopodal Tallinna. Pierwsza oficjalna wzmianka na temat flagi, przedstawiającej biały krzyż skandynawski na czerwonym tle, pochodzi z 1481 roku.

Inna ciekawostka dotycząca Danii jest związana z technologią Bluetooth, z której na pewno nieraz korzystaliście. Nazwa ta pochodzi od pierwszego króla wikingów Haralda Bluetootha. Ów król w 970 roku przyczynił się m.in. do zawarcia rozejmu między dwoma rywalizującymi plemionami z Danii i Norwegii.

Ten skandynawski kraj słynie również z klocków Lego. Wymyślił je Ole Kirk Christiansen w 1947 roku. Nazwa tej zabawki została utworzona od duńskiego zwrotu „Leg godt”, czyli „baw się dobrze”.

Zobacz również: KURDE! Barbados, czyli kraj rumu i piaszczystych plaż

Co warto zobaczyć będąc w Danii?

Większość atrakcji w tym kraju znajduje się w Kopenhadze. Miasto to słynie przede wszystkim z Ogrodów Tivoli, pomniku syrenki, oceanarium, opery, zoo, wodnego kanału i przystani Nyhavn, Zamku Rosenborg oraz Amalienborg, czyli oficjalnej rezydencji duńskiej rodziny królewskiej.

Wybierając się do Danii nie można zapomnieć o odwiedzeniu parku rozrywki Legoland w miejscowości Billund. Wszystko jest tam zbudowane ze wspomnianych już klocków Lego, dzięki czemu park obserwowany z wysokości przypomina miasteczko.

Mała Syrenka w Kopenhadze, zdjęcie: enriquelopezgarre/ Pixabay

Wędzone śledzie, zdjęcie: Mike Hanson/ Flickr

Smaki Danii

Jednymi z najbardziej znanych potraw w tym kraju są pieczony schab, smażony boczek z ziemniakami, wędzone śledzie, potrawka z podrobów, marynowany łosoś oraz zupa grochowa i piwna. Dania słynie również z ciasteczek, które można kupić w większości sklepów. 

Będąc w tym skandynawskim państwie trzeba koniecznie skosztować wódki kminkowej o nazwie akavit oraz tamtejszych piw, które są najchętniej spożywanymi napojami alkoholowymi w Danii.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.