O KURDE! Barbados, czyli kraj rumu i piaszczystych plaż

Znajdujący się w regionie Karaibów Barbados jest zarówno państwem, jak i wyspą otoczoną ze wszystkich stron wodami Oceanu Atlantyckiego. To tutaj urodziła się słynna piosenkarka Rihanna, która nagrała piosenki takie jak: ,,Umbrella”, czy ,,Diamonds”. Oprócz tego, Barbados jest znany z produkcji rumu oraz pięknych plaż i morza. Co tak naprawdę warto zobaczyć będąc w tym kraju? Jakich potraw spróbować?

Zdjęcie: digitalskennedy/ Pixabay

Na początek warto wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa wyspy. Jak się okazuje, wywodzi się ona od drzew figowych, niegdyś obficie występujących na Barbadosie. 

Stolicą tego państwa jest Bridgetown, który liczy ok. 110 tys. mieszkańców – stanowi to ok. 38 proc. populacji całego kraju. Barbados, który w latach 1627-1966 był kolonią Wielkiej Brytanii, jest jednym z najbogatszych państw we wschodniej części Karaibów. W przeszłości gospodarka kraju opierała się głównie na uprawie trzciny cukrowej. Obecnie ważną rolę odgrywa również przemysł lekki i turystyka.

Kraj ten ma jedną z najbardziej gęstych sieci dróg na świecie. Z tego powodu też, w państwie tym jest w miarę dobrze rozwinięta komunikacja – spokojnie można skorzystać z usług firm autobusowych, czy wypożyczalni samochodowych. Ciekawostką jest również to, że Barbados jest zaliczany do 11 państw, w których nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury. 

Co warto zobaczyć na Barbadosie?

Mimo że wyspa ta nie jest wielkich rozmiarów, to cieszy się ona sporym zainteresowaniem wśród podróżników. Powodem, dla którego tak się dzieje jest m.in. fakt, że Barbados posiada mnóstwo pięknych plaż. Ponadto kraj ten słynie z jaskini Harrisona, Parku Narodowego Farley Hill oraz ogrodów botanicznych, w których można znaleźć wiele interesujących roślin. 

Będąc na Barbadosie nie można zapomnieć o stolicy tego kraju, która jest centrum turystycznym i kulturalnym. W Bridgetown znajduje się mnóstwo ciekawych budowli, w tym m.in. parlament, czy zabytkowy dom, w którym przebywał pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington.

Barbados to również idealne miejsce dla wielbicieli nurkowania. Tamtejsze rafy od lat zachwycają pasjonatów tego sportu z całego świata. 

Bridgetown, zdjęcie: PromiseMedia/ Pixabay

Zdjęcie: PublicDomainPictures/ Pixabay

Smaki Barbadosu

Podobnie jak na większości karaibskich wyspach, tak i na Barbadosie kuchnia opiera się głównie na potrawach z ryb i owoców morza. Jednym z najpopularniejszych dań jest fish fry – smażona ryba z cou-cou (dodatek składający się z kaszki kukurydzianej i rośliny okra) albo z małymi plackami ze smażonych plantów. Ponadto w tradycyjnych potrawach występuje  wieprzowina i mięso z kurczaka. Na przystawkę zaś często podaje się cutters, czyli kanapki ze słonego chleba.

Będąc na Barbadosie nie można zapomnieć o skosztowaniu tamtejszego rumu, a także słynnego na całym świecie likieru kokosowego Malibu.

Zobacz również: O KURDE! Mołdawia — najbiedniejsze państwo Europy bez atrakcji?

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.