O KURDE! Czechy – piwo, kreskówki i średniowieczne miasteczka

Położone w środkowej części Europy Czechy to graniczące z Polską państwo, które liczy ponad 10 mln mieszkańców. Kraj ten słynie przede wszystkim z ciekawej kuchni i chwalonego na całym świecie piwa. W Czechach można również znaleźć wiele zapierających dech w piersiach miast na czele ze stolicą – Pragą. Jakie atrakcje skrywa ten kraj? Czego warto spróbować podróżując po Czechach?

Praga, foto: Pexels/ Pixabay

Maskotki Krecika, foto: Tomasz_Mikolajczyk/ Pixabay

Historia kraju sięga IX wieku, kiedy panujące na tych terenach księstwa zostały zjednoczone przez Przemyślidów. Wtedy też po raz pierwszy użyto nazwy ,,Czechy” – dowody na to można znaleźć w źródłach pisanych z tego właśnie okresu.

Czechy są państwem demokratycznym z trójpodziałem władz. Organem ustawodawczym jest dwuizbowy parlament, władzę wykonawczą sprawuje rząd i prezydent, zaś władzę sądowniczą – niezawisłe sądy. W kraju tym, którego stolicą a zarazem największym miastem jest Praga, obowiązującą walutą jest korona czeska. 

Region ten jest znany z produkcji, jak również spożywania piwa. Czechy od lat są liderem w rankingach konsumpcji piwa w przeliczeniu na mieszkańca – średnia to 162 litrów na osobę rocznie.

Myśląc o Czechach nie można także zapomnieć o kreskówkach pochodzących z tego właśnie kraju. Najbardziej znanymi są Krecik, Rumcajs, a także Sąsiedzi, czyli dwójka nieudolnych majsterkowiczów – Pat i Mat.

Czechy skrywają jeszcze jedną ciekawostkę, o której wiedzą nieliczni. W 1841 r. w czeskiej miejscowości Dačice wynaleziono kostkę cukru. Opatentował ją Jakub Rad, zarządzający rafinerią, która przetwarzała trzcinę cukrową i buraki cukrowe.

Zobacz również: O KURDE! Seszele – mały raj na ziemi

Atrakcje turystyczne w Czechach

Będąc w tym kraju trzeba koniecznie odwiedzić wspomnianą już Pragę. Znajduje się tam m.in. Rynek Staromiejski, Most Karola, Zamek na Hradczanach, zabytkowy zegar astronomiczny, zoo, katedra św. Wita, Muzeum Narodowe, Plac Wacława oraz Wieża Petrińska.

Innymi atrakcjami turystycznymi Czech są gotycka twierdza Karlštejn, Park Narodowy Czeska Szwajcaria, zamek w Bouzowie, lej krasowy Macocha oraz Brama Pravčicka, czyli naturalny most skalny w Górach Połabskich.

W planach każdego podróżnika, który zamierza zwiedzić ten kraj powinny się także znaleźć miasteczka, takie jak Czeskie Budziejowice, Hradec Kralove, Zlin, czy przez wielu podziwiany za swoje piękno Czeski Krumlow.

Czeski Krumlow, foto: www_slon_pics/ Pixabay

Piwo, foto: Rob Sinclair/ Flickr

Czeskie smaki

Kuchnia tego kraju jest zdominowana przez mięso, sosy oraz ziemniaczane knedle. Ponadto nieodłącznymi elementami wielu dań są zasmażana kapusta i szpinak.

Królową czeskich dań jest zdecydowanie svičková na smetaně, czyli polędwica wołowa podawana w akompaniamencie knedli, żurawiny, bitej śmietany oraz sosu zaprawionego śmietaną. Innymi potrawami, których warto spróbować będąc w Czechach są gulasz, smażony ser, zupa czosnkowa i párek v rohliku – parówka w rogaliku z keczupem i musztardą.

Czeskie menu to nie tylko dania, ale również napoje. Najbardziej znanymi są oczywiście różnego rodzaju piwa np. Staropramen, Kozel, Radegast, Pilzner i Krušovice. Ponadto wiele czeskich restauracji oferuje domowe lemoniady, Kofolę oraz ziołowe likiery.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.