O KURDE! Chile – wulkany, pustynia Atakama i Wyspa Wielkanocna

Jest tylko jedno państwo na świecie, które swoim kształtem przypomina ludzki kręgosłup – to Chile. Wielu osobom kraj ten znajdujący się w Ameryce Południowej kojarzy się głównie z wulkanami. Jest to oczywiście prawda, ale Chile to nie tylko ogromne szczyty i pustynie. Z czego tak naprawdę słynie ten kraj?

Kamienne posągi na Wyspie Wielkanocnej, zdjęcie: Emerson Moretto/ Unsplash

Chile uzyskało niepodległość od Hiszpanii w 1810 r. Od tego czasu sytuacja w kraju wcale się nie uspokoiła. W latach 1879-1884 państwo to prowadziło wojnę z Boliwią i Peru. W tym samym okresie na południu kraju odkryto ropę naftową i gaz ziemny. Ponadto Chile nawiedzały różne kataklizmy m.in. trzęsienia ziemi, które również i w XXI w. często się pojawiają.

Linia brzegowa tego kraju jest jedną z najdłuższych na świecie – jej długość wynosi 6435 km. Stolicą Chile jest Santiago liczące ponad 5,6 mln mieszkańców. Osoby te stanowią 33% całej populacji kraju. Najpopularniejszymi sportami w tym południowoamerykańskim państwie są piłka nożna i tenis. Ciekawostką jest również to, że Chile jest trzecim największym producentem miedzi na świecie.

W obrębie terytorium Chile znajduje się mnóstwo wysp przybrzeżnych i tych na otwartym oceanie. Najsłynniejszą jest jednak Wyspa Wielkanocna, którą odkryto w Niedzielę Wielkanocną w 1772 r. 

Chile – co warto zobaczyć?

Jedną z największych atrakcji Chile jest pustynia Atakama, która jest uważana za najbardziej suche miejsce na Ziemi. Przebiega ona przez prawie 1000-kilometrowy pas lądu. Obecnie Atakama jest coraz częściej odwiedzana przez turystów z całego świata. Oprócz tej niezwykłej pustyni, warto również odwiedzić wspomniane Andy. W pasie tych gór w Chile tuż przy granicy z Argentyną jest położony najwyższy wulkan na świecie – Ojos del Salado (6885 m n.p.m).

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, o którym nie można zapomnieć, jest oczywiście wspomniana wcześniej Wyspa Wielkanocna. Słynie ona m.in. z kamiennych posągów w kształcie ludzi, znajdujących się w 4 miejscach – Ahu Tongariki, Ahu Akivi, Ahu Tahai oraz w Parku Narodowym Rapa Nui. Ponadto wyspa, której stolicą jest Hanga Roa, może poszczycić się Rano Kau, czyli niewysokim wulkanem z jeziorem kraterowym oraz piękną plażą – Anakena.

To nie jedyne atrakcje, które skrywa Chile. W tym południowoamerykańskim kraju znajduje się m.in. Park Narodowy Torres del Paine, słynne pole gejzerów El Tatio, malownicze jezioro Pehoé, znana z pingwinów wyspa Magdalena i Park Narodowy Queulat.

Pustynia Atakama, zdjęcie: celso costa/ Unsplash

Park Narodowy Torres del Paine, zdjęcie: Olga Stalska/ Unsplash

Pastel de choclo, zdjęcie: mariela morales/ Flickr

Chilijska kuchnia

Mało kto wie, ale Chile jest jednym z największych producentów wina na świecie. Tradycja wyrobu trunku na tym terenie została zapoczątkowana przez hiszpańskich konkwistadorów. Obecnie w państwie tym produkuje się ponad 10 milionów hektolitrów wina rocznie.

Oprócz alkoholu, chilijska kuchnia słynie przede wszystkim z ryb i owoców morza, a także z pastel de choclo, czyli placka z kukurydzy wypełnionego najróżniejszymi dodatkami oraz z sopapilli – placka na bazie mąki i dyni. Będąc w Chile warto również spróbować tamtejszego awokado, które w daniach często występuje zamiast ziemniaków, czy pomidorów.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.