Nowy wariant koronawirusa w południowej Afryce. Europa zawiesza loty

Z powodu wykrycia nowego wariantu COVID-19 na terenie krajów Afryki Południowej, niektóre europejskie państwa postanowiły wstrzymać wykonywanie połączeń lotniczych do tego regionu.

Zdjęcie poglądowe: Maeva Vigier/ Unsplash

Nowy wariant koronawirusa, który wykryto w Botswanie został określony przez naukowców jako B.1.1.529. Charakteryzuje się znacznie większą liczbą mutacji od wariantu Delta. Obecnie odnotowano 59 przypadków wariantu B.1.1.529.

W związku z tym niektóre europejskie kraje już teraz postanowiły zawiesić loty z państwami Afryki Południowej. Wielka Brytania, Francja, Czechy, Holandia i Austria wstępnie anulowały połączenia do Republiki Południowej Afryki, Botswany, Namibii, Lesotho, Eswatini i Zimbabwe. Ponadto władze Francji i Austrii zażądały wstrzymania lotów do Mozambiku, a rząd Czech wydał decyzję o zawieszeniu przyjazdów z Zambii, a także z Mozambiku.

Z kolei Włochy postanowiły zamknąć swoje granice na osoby, które w ciągu 14 ostatnich dni przebywały na terenie RPA, Botswany, Namibii, Lestotho, Eswatini, Zimbabwe i Mozambiku.

Sytuacją epidemiologiczną w południowej części Afryki zainteresowały się również władze Unii Europejskiej, które zamierzają zawiesić połączenia lotnicze z RPA. Ostateczna decyzja zostanie wydana w najbliższym czasie.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.