Nowe kraje w strefie Schengen

W 2024 roku Strefa Schengen planuje powiększyć swój obszar o dwa nowe kraje. Bułgaria i Rumunia osiągnęły porozumienie polityczne z Austrią, co otwiera drogę do rozszerzenia unijnej strefy Schengen.

Zobacz również: Międzylądowanie w Dubaju – 48h na zwiedzanie Dubaju

Foto: paul mocan/ Unsplash

Nowe kraje w Schengen

Premierzy Bułgarii i Rumunii ogłosili przełomowe porozumienie z Austrią, które otwiera możliwość przyjęcia tych krajów do strefy Schengen. Ta decyzja ma istotne konsekwencje dla podróżnych oraz relacji między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Rozszerzenie strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię planuje się przeprowadzić w etapach. Pierwszym krokiem ma być stopniowe zniesienie kontroli granicznych od marca 2024 roku, począwszy od lotnisk i portów. Kolejnym etapem będzie stopniowe wycofywanie kontroli granicznych na drogach, kolei oraz pieszych przejściach granicznych.

Nowe kraje w strefie Schengen

Rozszerzenie strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię ma wpływ nie tylko na swobodę podróżowania, ale także na wzmocnienie relacji i współpracy pomiędzy krajami członkowskimi. Decyzja ta stanowi krok w kierunku zjednoczonej Europy, umacniając zaufanie i współpracę wewnątrz Unii Europejskiej.

Źródło: ec.europa.eu

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.