Największe i najszybciej rozwijające się lotniska wg raportu ACI

Najnowszy raport Airports Council International (ACI) o ruchu na światowych lotniskach w 2018 r. zbiera dane z ponad 2500 lotnisk z ponad 180 krajów świata. Możemy w nim wyczytać między innymi, że wszystkie lotniska świata obsłużyły w zeszłym roku wspólnie aż 8,8 miliarda pasażerów i 122,7 mln ton ładunku cargo, oraz przeprowadziły prawie 100 mln operacji lotniczych. To także przegląd trendów na rynku, wiarygodne źródło prognoz dla transportu lotniczego pod kątem pasażerów, ładunku (frachtu i poczty) oraz ruchu samolotów, a także rankingów i ciekawych danych. Które lotnisko obsługuje najwięcej pasażerów? Które ma największe cargo? Które rozwija się najszybciej?

Źródło: Ashim D’Silva, Unsplash

Lotnisko w Dubaju, Źródło: Ashim D’Silva, Unsplash

Jeśli chodzi o natężenie ruchu pasażerskiego, nie po raz pierwszy przoduje port lotniczy Atlanta Hartsfield-Jackson, po nim lotnisko Beijing Capital w Pekinie, a następnie DXB w Dubaju. Dalej są odpowiednio porty w Los Angeles i w Tokio. Co ciekawe, rozwój tych wielkich lotnisk nie spada nawet w obliczu rosnącej siły mniejszych lotnisk. Jeszcze 10 lat temu lotnisk obsługujących powyżej 40 milionów pasażerów rocznie było zaledwie 16, dziś jest ich 54! Wspólnie zanotowały ponad 5-procentowy wzrost ruchu. Prawie połowa najszybciej rozwijających się portów jest w Chinach i Indiach.

Ten ostatni kraj liberalizuje się pod kątem lotniczym i umacnia gospodarczo, dlatego ruch na tamtejszych lotniskach ciągle rośnie. Ciekawym przypadkiem jest Rosja – ruch lotniczy wzrósł tam w porównaniu z trudnymi gospodarczo latami 2015 i 2016, a także organizowanym w zeszłym roku Mistrzostwom Świata w piłce nożnej.

W cargo rządzą, jak przed rokiem, porty Hongkong, Memphis, Szanghaj-Pudong, Seul Incheon i Anchorage. Duży awans zaliczyło lotnisko w Los Angeles, które w zeszłym roku było na miejscu 13., teraz na 10., oraz lotnisko w Doha, które awansowało z miejsca 16. o pięć oczek. Nowe centrum transportu cargo lotniczego w Stanach Zjednoczonych i centrum frachtu e-commerce dla firmy Amazon – Chicago Rockford – spośród portów lotniczych, które przekroczyły granicę 250 000 obsłużonych ton ładunków cargo, rozwija się najszybciej i zanotowało ponad 56-procentowy wzrost ruchu.

Przyszłość transportu lotniczego rysuje się bardzo ciekawie. Już teraz ta branża generuje około 65,5 mln miejsc pracy na całym świecie. W ciągu dwóch dekad natomiast liczba ta ma wzrosnąć… o kolejne 100 milionów. W związku z rosnącą liczbą pasażerów, wzrasta zapotrzebowanie na pracowników – pilotów, członków załóg pokładowych, pracowników naziemnych czy mechaników.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.