Mumie kotów, kobr, ptaków, skarabeuszy i krokodyli odkryte w Egipcie

Na unikatowe znalezisko natrafiono w kompleksie piramid ogromnej nekropolii w Sakkarze, ok. 30 km od Kairu. W siedmiu sarkofagach znaleziono dziesiątki kocich mumii, wyjątkową kolekcję skarabeuszy i drewniane figurki zwierząt. Odkrycie datowane jest na czasy Userkafa, faraona z V Dynastii. Z pięciu kocich mumii, dwie zidentyfikowano jako… ośmiomiesięczne lwiątka. Gatunki pozostałych trzech pozostają nieznane.

fot. Mohamed Hossam, PAP

fot. KHALED DESOUKI/AFP/EASTNEWS

Nekropolia w Sakkarze działała przez ponad 3 tysiące lat – od ok. 3150 r. p.n.e. do 395-540 r. n.e. To właśnie tutaj znajduje się m.in. najstarsza piramida świata, zwana schodkową, wybudowana dla faraona Dżesera.

Szczęśliwi archeolodzy mają nadzieję nie tylko na lepszą promocję kraju na świecie, lecz także na lepsze poznanie wyjątkowej roli zwierząt w kulcie religijnym starożytnego Egiptu.

Wykopalisko jest o tyle wyjątkowe, że w Egipcie jak dotąd tylko raz natrafiono na szkielet dużego kota. Na szczątki lwa złożonego w ofierze natknął się francuski archeolog, dr Alain Zivie. Miało to miejsce 15 lat temu w kompleksie świątyń poświęconych bogini Bastet, patronce miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska i płodności oraz kotów.

Te wykopaliska są dużo bardziej imponujące. Jest wśród nich 75 drewnianych i brązowych posągów kotów w różnych kształtach i rozmiarach, kilkadziesiąt kocich mumii, znalezionych w 25 drewnianych skrzyniach, ozdobionych z wierzchu hieroglifami, posągi zwierząt i ptaków, m.in. byka Apisa, mangusty, ibisa czy szakala-Anubisa, imponujące skarabeusze – duży, wyrzeźbiony w piaskowcu i dwa małe z drewna i kamienia, figurki kobr oraz trzy posągi krokodyli, które – ku zaskoczeniu naukowców – skrywały w sobie… mumie małych krokodyli.

Oprócz zwierzęcych znalezisk, archeolodzy natrafili także na kolekcję statuetek przedstawiających egipskich bogów. Co więcej, to nie koniec niespodzianek. Nie wszystkie sarkofagi zostały jeszcze otwarte i będą dokładnie zbadane później.

Wszystko wskazuje na to, że część wyjątkowego egipskiego znaleziska będziemy mogli podziwiać już na ekspozycji w Wielkim Muzeum Egipskim, niedaleko Sakkary, które ma zostać otwarte już w przyszłym roku.

źródło: https://wyborcza.pl/7,75400,25447130,mumie-lwow-i-innych-wielkich-kotow-unikalne-odkrycie-w-egipcie.html

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/egipt-odkryto-mumie-lwow-i-innych-wielkich-kotow

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.