Mimo protestów, kazimierski wąwóz wyłożony betonowymi płytami

Protesty i petycja, którą podpisało prawie 10 tysięcy osób, nie powstrzymały władz Kazimierza Dolnego przed wyłożeniem lessowego Wąwozu Czarnego betonowymi płytami. Jedna z ciekawszych, przyrodniczych atrakcji Kazimierza Dolnego w grudniu 2019 zyskała nową, twardą nawierzchnię.

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym, fot. Pixabay

Kazimierz Dolny może poszczycić się największym w Europie zagęszczeniem wąwozów, powstałych setki lat temu w wyniku działania lodowca. Co roku tysiące turystów zachwycają się malowniczym połączeniem zieleni, odsłoniętych, powykręcanych korzeni drzew i złotych skarp.

Jeden z najpiękniejszych, Wąwóz Czarny, leżący blisko centrum miasta, jest elementem licznych tras spacerowych. W 2019 roku władze postanowiły wyłożyć go betonowymi płytami (tak, jak inny, pobliski wąwóz, vide: zdjęcie główne) oraz przekształcić w drogę gminną. Pomysł argumentowano prośbami mieszkańców oraz chęcią zapobiegnięcia erozji.

W obronie cennego krajobrazowo miejsca stanęło wielu mieszkańców miasteczka, powstała także oficjalna petycja, pod którą podpisało się blisko 10 tysięcy osób. Podkreślano, że wąwóz nie jest niezbędną drogą dojazdową, a ciężki sprzęt zaszkodzi przyrodzie. Petycja nie doczekała się odpowiedzi. Burmistrz Kazimierza Dolnego nie zareagował na prośbę mediacji i nie zabrał głosu w dyskusji.

Wąwóz Czarny sprzed zmian:

Metamorfoza Wąwozu Czarnego:

Źródło informacji i zdjęć

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.