Lotnisko na Grenlandii zostanie zamknięte z powodu globalnego ocieplenia

Port Lotniczy Kangerlussuaq, który może przyjmować duże samoloty pasażerskie, za niedługo zostanie zamknięty. Powód? Zmiany klimatu.

zdjęcie: Rasmus Bjerner / flickr.com

Kangerlussuaq jest niewielką miejscowością położoną w południowo-zachodniej części wyspy, w której mieszka ok. 500 osób. Tamtejszy port lotniczy jest największym w całej Grenlandii i zarazem jedynym posiadającym drogę startową o długości przekraczającej 2500 m.

Władze Grenlandii przewidują zamknięcie głównego lotniska w ciągu najbliższych pięciu lat, ze względu na postępujące zmiany klimatyczne. Od kilku lat w Kangerlussuaq są obserwowane zmiany w strukturze poszczególnych elementów infrastruktury wywołane rozmarzaniem wiecznej zmarzliny.

Grenlandzcy politycy rozważają również powstanie dwóch portów lotniczych – jeden, który zastąpi dwa dotychczas funkcjonujące porty w Nuuk i Ilulissat, oraz drugi w Qagortoq.

Trudno jednak uznać powyższe inwestycje za rozwiązanie długoterminowe, ponieważ klimatolodzy twierdzą, że sytuacja na Grenlandii będzie się pogarszać i podobne problemy mogą dotykać nie tylko Kangerlussuaq.

Źródło: pasazer.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.