Koniec koronawirusa w Słowenii. Obywatele UE mogą przyjeżdżać bez kwarantanny

Słoweński rząd poinformował o zaledwie 15 nowych przypadkach infekcji na przestrzeni ostatnich 2 tygodni. Współczynnik reprodukcji wirusa spadł poniżej jednego. Tym samym, Słowenia jest pierwszym w UE krajem wolnym od COVID-19.

Zdjęcie: Janez Jansza/ Wikimedia Commons

Udało nam się poskromić epidemię w ciągu dwóch miesięcy. Odnieśliśmy największe sukcesy w walce z koronawirusem w Europie. Teraz skupimy się na odbudowie gospodarki – mówił Janez Jansza, premier Słowenii.

Pierwszy przypadek w kraju odnotowano 4 marca, tydzień później słoweński rząd ogłosił stan epidemii. W kolejnych dniach zamykano szkoły, sklepy, instytucje kulturalne, bary i restauracje, odwołano imprezy, ograniczano komunikację, mobilizowano szpitalny personel. Zamknięto również granice.

Zobacz również: Mauritius bez koronawirusa

Od 20 kwietnia Słowenia odmraża kraj. Obecnie otwierane są hotele, restauracje i bary. Nadal jednak obowiązują maseczki w miejscach publicznych oraz dezynfekcja rąk.

Co ważne, od teraz obywatele Unii Europejskiej mogą przyjeżdżać do Słowenii bez obowiązku przechodzenia kwarantanny.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.