Jest jak przyjaciel, bo towarzyszy Ci w prawie każdej podróży. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego Twój paszport ma taki, a nie inny kolor? Choć na świecie jest ponad 190 państw, okładki paszportów występują jedynie w… czterech barwach! Jakich?
Paszport argentyński, fot. Irene Strong, Unsplash
Bordowo-czerwony
W odcieniach czerwieni są paszporty wydawane w Unii Europejskiej, w tym polski. Co ciekawe, podobny kolor mają dokumenty państw Wspólnoty Andyjskiej -Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Peru. Czerwone paszporty mają również obywatele Rosji, Chin czy Szwajcarii.
Granatowo-niebieski
Takie są paszporty wydawane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii czy na Karaibach. Granatowe paszporty otrzymują także obywatele Syrii i krajów organizacji Wspólnego Rynku Południa: Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju, ale już nie Wenezueli. Jej obywatele posługują się książeczką w kolorze bordowym. Co ciekawe, niebieskie paszporty mają także Chorwaci, co jest wyjątkiem, ponieważ kolorem paszportów UE jest bordowy. Wiele wskazuje na to, że po brexicie Wielka Brytania dołączy do posiadaczy niebieskich paszportów.
Zielony
Zieleń to „ulubiony kolor Mahometa”. Ze względu na religijne znaczenie tego koloru, znajduje się na okładce dokumentów obywateli krajów islamskich. Ale nie tylko – zielone są paszporty wydawane także w Meksyku czy Wietnamie.
Czarny
Posługują się nim m.in. obywatele krajów, które mają go na fladze czy innych ważnych symbolach -Botswany, Zambii czy Nowej Zelandii. Czarny paszport jest także wydawany w Indiach.
O tym, jaki kolor ma nasz paszport, decydują czynniki takie, jak geografia, religia czy stosunki polityczne. Chcąc zasilić szeregi UE, Polska zmieniła kolor paszportów z granatowego na bordowy, którym posługują się pozostałe kraje Unii Europejskiej. Ostatnie granatowe paszporty wydano w 2001 roku.
Za procesem ujednolicenia dokumentów podróży i wprowadzenia w nich identyfikatorów biometrycznych stoi przede wszystkim Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO, czyli International Civil Aviation Organization). To ona wydała zbiór rekomendacji, który szczegółowo określa specyfikację techniczną dokumentów odczytywanych maszynowo, a więc także paszportów i wiz.
A tak rozkładały się kolory paszportów na świecie w roku 2014:
Źródło: Wikipedia