Izrael otwiera hotele i siłownie, ale tylko dla zaszczepionych

Izrael utrzymuje bardzo szybkie tempo szczepień i już 23 lutego zamierza otworzyć częściowo hotele, siłownie i centra handlowe. Warunek? Musisz być zaszczepiony przeciw COVID-19. Czy wystarczy bycie ozdrowieńcem? Tego jeszcze nie wiadomo.

Photo: unsplash.com/@joshappel

Ministerstwo Zdrowia Izraela przedstawiło swój plan odmrażania gospodarki i stopniowego otwierania biznesów. Kraj pomimo bardzo dobrego tempa wykonywanych szczepień nadal miał zamkniętych wiele sektorów gospodarki. Przedsiębiorcy zaczęli grozić, że otworzą się bez względu na dalsze decyzje rządu, stąd najprawdopodobniej wzięło się tak szybkie przygotowanie planu odmrażania przez Izraelskie Ministerstwo Zdrowia.

Plan podzielony jest na parę etapów. 23 lutego częściowo otworzą się hotele. Otwarte zostaną również siłownie oraz galerie handlowe. We wszystkich wymienionych wyżej obiektach panować będzie jedna i najważniejsze restrykcja: korzystać będą z nich mogły tylko osoby zaszczepione na koronawirusa lub z negatywnym wynikiem testu.

Na początku marca planowane jest otwarcie restauracji oraz kawiarni. Najprawdopodobniej zostaną one otwarte na tych samych warunkach co hotele i siłownie.

Plusem jest to, że w końcu będą otwarte dla ogółu społeczeństwa. Minus to prawdopodobna dyskryminacja osób niezaszczepionych. Tempo szczepień w Izraelu jest jednak na tyle duże, że te warunki nie będą aż tak mocno uderzać w społeczeństwo.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.