Hiszpania: Rząd znosi stan wyjątkowy i luzuje obostrzenia

Hiszpańskie władze poinformowały, że 9 maja jest ostatnim dniem stanu wyjątkowego. Oznacza to, że od poniedziałku zostaną zniesione niektóre restrykcje, które od paru miesięcy znacznie ograniczały mieszkańców tego kraju.

Madryt, foto: Jorge Fernández Salas/ Unsplash

Hiszpania nie zdecydowała się przedłużyć stanu wyjątkowego, który trwał od końca października 2020 r. Dzięki temu, od 10 maja będzie można bez żadnych przeszkód przemieszczać się na terenie Hiszpanii. Co więcej, w większości regionów zostanie zniesiona także godzina policyjna. Dalsze decyzje związane z luzowaniem restrykcji będą podejmowane prawdopodobnie przez władze wspólnot autonomicznych.

Obecnie obywatele krajów należących do Unii Europejskiej nie muszą odbywać kwarantanny po przyjeździe do Hiszpanii. Mimo to osoby podróżujące muszą mieć negatywny wynik testu PCR na koronawrisua, wykonany w ciągu 72 godzin przed przybyciem. Jak informuje jednak tamtejszy minister turystyki Reyes Maroto, w najbliższym czasie obowiązek posiadania wyników testów zostanie zastąpiony przez tzw. zielone certyfikaty.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.