Parlament Europejski wydał zgodę na wprowadzenie ,,zielonych certyfikatów”

Podczas trwającej do 29 kwietnia sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim, poparto pomysł o wydawaniu paszportów szczepionkowych w UE. Zaświadczenie miałoby obowiązywać maksymalnie 12 miesięcy.

Foto: Guillaume Périgois/ Unsplash

Jak poinformował portal Polsatnews.pl, europosłowie dali zielone światło na wprowadzenie tzw. unijnych paszportów szczepień, które mają ułatwić poruszanie się po UE. Taki dokument będzie występować prawdopodobnie w dwóch formach – cyfrowej i papierowej.

Posiadaczem paszportu będzie mógł zostać każdy, kto się zaszczepił przeciwko koronawirusowi lub uzyskał w niedalekiej przeszłości negatywny wynik testu. Ponadto zaświadczenie ma przysługiwać osobom, które wyleczyły się z infekcji. Wstępnie paszporty mają obowiązywać nie dłużej niż jeden rok. 

Warto również zaznaczyć, że Europosłowie zgodzili się na szybkie i bezpłatne testy, które każda osoba ubiegająca się o dokument będzie mogła wykonać.

W najbliższym czasie Parlament Europejski i Rada UE przystąpią do negocjacji. Obie instytucje chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.