Egzotyczna podróż? Spakuj się… i zaszczep się

Marzy Ci się egzotyka? Pamiętaj, że oprócz funduszy, wiedzy na temat miejsca, do którego się udajesz i odpowiedniej zawartości plecaka, równie ważne jest przygotowanie zdrowotne. W podróży jesteśmy narażeni na groźne dla naszego życia i zdrowia choroby. Na szczęście na wiele z nich można się zaszczepić. To bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki, która wykorzystuje naturalne zdolności obronne organizmu i zapewnia bezpieczeństwo na długi czas.

fot. poglądowa: Jazeel Jaz, Unsplash

fot. poglądowa: Jazeel Jaz, Unsplash

Ostateczna decyzja na temat tego, jakie środki ostrożności zastosować, zawsze powinna być podejmowana po konsultacji ze specjalistą. Porad udzielają lekarze chorób tropikalnych albo medycyny podróży. Po fachową pomoc można udać się także do punktu szczepień.

Konsultacja powinna być przeprowadzona z wyprzedzeniem ok. 4 – 8 tygodni. Specjalista dobierze rozwiązanie dostosowane do sytuacji epidemiologicznej danego kraju, czasu trwania i celu podróży, miejsca pobytu, odporności i wieku osoby, która udaje się w podróż.

Należy pamiętać, że niektóre szczepionki nie są dostępne są w Polsce, oraz że nie wszystkie są refundowane, dlatego nie można odkładać tego na ostatnią chwilę.

Oto lista chorób, na które warto się zaszczepić:

Europa:

Kleszczowe zapalenie mózgu – groźna choroba przenoszona przez zarażone kleszcze. Na ich ugryzienia powinniśmy uważać głównie wiosną i latem. Nie warto ignorować ostrzeżeń, bo odkleszczowe choroby mają przykre konsekwencje. Kleszczowe zapalenie mózgu atakuje układ nerwowy, może prowadzić do porażeń, trwałych uszkodzeń mózgu oraz zaniku mięśni.

Afryka:

Malaria – kolejna choroba przenoszona przez owady. Tę śmiertelnie groźną chorobę pasożytniczą roznoszą komary. Zarodźce malarii przedostają się do naszego organizmu podczas ukąszenia. To zagrożenie dla podróżujących do strefy subtropikalnej, czyli podzwrotnikowej. Malaria to poważny problem zdrowotny w krajach rozwijających się i przyczyna śmierci wielu osób, które tam podróżują.

Azja:

Japońskie zapalenie mózgu – przenoszony także przez komary wirus, który może prowadzić do uszkodzeń centralnego ośrodka nerwowego, a następnie upośledzenia fizycznego oraz psychicznego. Statystyki nie są optymistyczne – szacuje się, że co czwarty zarażony umiera.

Dur brzuszny – niegdyś zwany tyfusem. Wywołują go bakterie Salmonella Typhi. Choroba ma wyjątkowo nieprzyjemny przebieg i objawy takie, jak ból, wysypka, stany zapalne. Możliwe są także powikłania. Owszem, można ją wyleczyć antybiotykiem, ale zdecydowanie lepiej zaszczepić się i oszczędzić sobie nieprzyjemności.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B – niebezpieczna choroba, którą wywołuje przenoszony drogą pokarmową wirus.

Choroby występujące na wszystkich wymienionych wyżej kontynentach:

Cholera – nazywana „chorobą brudnych rąk”, kiedyś dziesiątkowała populację Europy, dziś opanowana przy pomocy leków i zwiększonej świadomości nt. zasad zachowania higieny. Niestety, ludzie nadal chorują w biednych krajach Afryki, Ameryki Południowej oraz Azji, dlatego należy zachować środki ostrożności, szczególnie, że jednym z powikłań cholery może być śmierć.

Żółta gorączka – dawniej zwana „żółtą febrą”, to groźny wirus, który szybko postępuje i może prowadzić do zapalenia ośrodkowego układu nerwowego. Ma też liczne i groźne powikłania, np. uszkodzenie nerek, wątroby i krwawienie do przewodu pokarmowego.

Wścieklizna – niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt, dzięki obowiązkowi szczepień zwierząt, w krajach rozwiniętych trzymana w ryzach. Niestety, w krajach rozwijających się nadal stanowi zagrożenie. Choroba rozwija się szybko i prowadzi do śmierci. Według WHO z powodu wścieklizny co roku umiera ok. 60 tysięcy ludzi. Do dziś nieznany jest lek na tę groźną chorobę.

Meningokoki – o szczepionce powinni pomyśleć szczególnie podróżujący w obszar od Senegalu do Etiopii, a także ogólnie do Afryki. W Polsce zagrożenie, choć mniejsze, także występuje. Meningokoki mogą wywołać sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ogniskowe zakażenie jednego z narządów. Choroba może zagrażać życiu, szczególnie dzieci.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia wśród szczepień zalecanych znajdziemy także błonicę, tężec i poliomyelitis.

Choć jedynym szczepieniem obowiązkowym – na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych – jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (wymagane przy wjeździe do części krajów tropikalnych, w szczególności w Afryce i Ameryce Południowej), niektóre państwa, na podstawie własnego prawa wizowego, wymagają także innych szczepień. Przykład? Arabia Saudyjska sprawdza w Międzynarodowej Książeczce Szczepień obecność wpisu potwierdzającego szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym. Książeczki szczepień wystawiają poradnie medycyny i punkty szczepień.

Co w przypadku braku wymaganych w danym kraju szczepień lub wpisu, który je potwierdza? W najlepszym przypadku czeka Cię przymusowe szczepienie na granicy. Możesz także zostać skierowany na kwarantannę i zostać obciążonym jej kosztami, a także uzyskać odmowę wjazdu do kraju.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.