Egipt: piramida Dżesera ponownie otwarta

Po 14 latach remontu najstarsza piramida w Egipcie została udostępniona turystom. Podróżni mogą zwiedzać grobowiec Dżesera od 5 marca 2020 r.

Piramida Dżesera, zdjęcie: Berthold Werner / Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Przyczyną renowacji obiektu było trzęsienie ziemi z 1992 roku, które spowodowało duże szkody we wnętrzu piramidy. Odbudowa rozpoczęła się w 2006 r. – pięć lat później prace zostały wstrzymane na dwa lata z powodu rewolucji, podczas której obalono prezydenta Hosniego Mubaraka.

– Świętujemy zakończenie projektu odrestaurowania pierwszej i najstarszej istniejącej piramidy w Egipcie – powiedział minister ds. starożytności Khaled el-Enany. – To prawdopodobnie pierwszy budynek na świecie całkowicie zbudowany z kamienia. Jesteśmy pełni podziwu dla kunsztu architekta – dodał.

– Ciężko pracujemy nad budową nowego Egiptu, ale odnawianie naszych zabytków jest zawsze priorytetem – powiedział premier Egiptu Mustafa Kamal el-Madbuli podczas otwarcia grobowca.

Zbudowana ok. 4700 lat temu w Sakkarze piramida Dżesera jest najstarszym tego typu obiektem w Egipcie. Obiekt otoczony murem ma wysokość 62,5 metra. Budowniczym piramidy schodkowej, składającej się z sześciu segmentów był architekt Imhotep.  

Źródło: WP / Onet / Wikipedia

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.