Dubaj – pogoda i klimat. Kiedy najlepiej wybrać się do Dubaju?

Przed każdą podróżą warto sprawdzić pogodę panującą w miejscu, które planujemy odwiedzić. Takiej zasady warto również się trzymać podczas organizowania wyjazdu do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli zastanawiasz się kiedy jechać do Dubaju, sprawdź, podczas których miesięcy temperatura jest tam optymalna dla Europejczyków.

Dubaj, foto: Dario Ciraulo/ Unsplash

Dubai Marina, foto: Fredrik Öhlander/ Unsplash

Dubaj – klimat i pogoda

Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Oznacza to, że lato tam jest gorące i suche ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą ponad 40 stopni Celsjusza, natomiast zima ciepła z temperaturą powietrza od 22 do ok. 30 stopni Celsjusza. Dubaj – kiedy jechać do tego gorącego miasta aby pogoda była najbardziej optymalna?

Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, zaś najchłodniejszymi grudzień, styczeń i luty. W trakcie roku opady deszczu pojawią się bardzo rzadko. Najczęściej występują one w styczniu i lutym (od 10 do 13 l/m2) – liczba dni z opadami w tych miesiącach nie powinna przekraczać 5. W pozostałej części roku opady zdarzają się 1-2 razy w miesiącu bądź wcale, szczególnie w lecie. To samo tyczy się burz piaskowych, które mogą jednak pojawiać się na przestrzeni całego roku.

Warto również wspomnieć o wilgotności powietrza, która odgrywa istotną rolę w pogodzie w tej części świata. W zimie oscyluje ona na poziomie 50 – 60 proc. i nie stanowi dodatkowego problemu dla mieszkańców. Inaczej jest w przypadku lata, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy wilgotność może sięgać nawet 90 proc. Wywieszone pranie w takich warunkach może być dalej mokre nawet po czterech dniach, mimo wysokiej temperatury.

Pogoda Dubaj – wrzesień

Jest to pre-sezon w Dubaju. Oprócz osób powracających do miasta na bardziej przyjazną pogodowo zimę, zaczynają przyjeżdżać również pierwsi turyści. Temperatura powietrza w dzień sięga maksymalnie 40 stopni Celsjusza, zaś temperatura wody ok. 32 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – październik

Październik w Dubaju można nazwa początkiem sezonu turystycznego w tym mieście. Temperatura w dzień spada do ok. 36 stopni Celsjusza. To samo tyczy się temperatury wody, która sięga nie więcej niż 30 stopni Celsjusza. Zmiany są również zauważalne w nocy, gdy temperatura jest nie wyższa niż 22 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – listopad

Listopad w Dubaju można porównać do najcieplejszych dni w roku w Polsce. Temperatura powietrza w ciągu dnia waha się w przedziale od 29 do 33 stopni Celsjusza, natomiast temperatura wody powinna być o 2 lub 3 stopnie Celsjusza chłodniejsza względem października.

Pogoda Dubaj – grudzień

Grudzień to miesiąc, w którym kalendarzowo rozpoczyna się zima. W Dubaju oznacza to obniżenie się temperatury w ciągu dnia do ok. 27 stopni Celsjusza, a także w nocy do 16 stopni Celsjusza. Jest to początek okresu, w którym miłośnicy sportów wodnych mogą zacząć śmiało je uprawiać. Temperatury wody nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – styczeń

Dubaj w styczniu to idealny kierunek dla osób chcących uciec od zimowej pogody. Temperatura w dzień w największym mieście ZEA nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza, natomiast w nocy – 15 stopni Celsjusza. Temperatura wody nieznacznie spada względem grudnia, a liczba dni słonecznych zmniejsza się tylko z 30 do 29.

Pogoda Dubaj – luty

Luty obok stycznia to jedyne miesiące w roku, kiedy w Dubaju może spaść deszcz. Zwykle zdarza się to jednak bardzo rzadko. Temperatura w dzień i w nocy nie powinna się różnić od ubiegłego miesiąca.

Pogoda Dubaj – marzec

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, podczas której w Dubaju temperatury powietrza ponownie wzrastają do ok. 30 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura wody powinna oscylować w okolicy 22 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – kwiecień

Kwiecień to obok listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca jedyne miesiące w roku, kiedy do Dubaju przyjeżdża najwięcej turystów. Nic w tym dziwnego, przyjazna pogoda zachęca do zwiedzania tego miasta. Kwiecień to ostatni miesiąc sezonu turystycznego, podczas którego termometry za oknem pokazują ok. 35 stopni Celsjusza. Zmiany są również zauważalne w nocy, gdy temperatura wzrasta do ok. 20 stopni Celsjusza.

Korzystne cenowo atrakcje w DubajuKUP TERAZ

Pogoda Dubaj – maj

Jeśli ktoś lubi upały podobne to tych rekordowych w Polsce to wypad w maju do Dubaju będzie dobrym pomysłem. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać w ciągu dnia 39 stopni Celsjusza, natomiast w nocy 23 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – czerwiec

Czerwiec to czas kiedy na Półwyspie Arabskim, w tym również w ZEA zaczyna się lato. Jest ono inne niż w Polsce. W Dubaju temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 41 stopni Celsjusza, a temperatura wody zwiększa się do ponad 30 stopni Celsjusza. Zmiany można również dostrzec w nocy, gdy kreski na termometrze wskazują zwykle od 24 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda Dubaj – lipiec

Temperatury w lipcu w Dubaju są jeszcze większe niż w czerwcu. Różnicę można odczuć w nocy, gdy temperatura wzrasta do 28 stopni Celsjusza. Wyjazdy w tym miesiącu odradzamy osobom, które m.in. z powodów zdrowotnych nie mogą przebywać na upale.

Pogoda Dubaj – sierpień

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w Dubaju. Wtedy też obserwuje się najmniej turystów z Europy i Ameryki Północnej. Termometry w ciągu dnia mogą wskazywać nawet 44 stopni Celsjusza, zaś w nocy 29 stopni Celsjusza. Temperatura wody nie zmienia się względem lipca, utrzymując się na poziomie 33 stopni Celsjusza.

Zaplanuj swoje WAKACJE W DUBAJU

Burj al Arab, foto: Darcey Beau/ Unsplash

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.