Dubaj: największy „wydrukowany” budynek już otwarty

2-piętrowe biuro zostało w całości wykonane techniką druku 3D. Wkrótce ma to być standard w architekturze Dubaju. 

Ma powierzchnię ok. 640 metrów kwadratowych i został zaprojektowany przez bostońską agencję  Apis Cor. Budynek ma służyć dubajskim jednostkom administracyjnym i jest największym na świecie obiektem wykonanym dzięki drukarce 3D. Tytuł najwyższego „wydrukowanego” budynku ma zaś 5-piętrowy blok w Chinach. 

Sama konstrukcja została oparta na szybkoschnącej mieszance cementu, gipsu i różnych odpadów budowlanych. Taki materiał jest trwalszy, a zarazem o 50% lżejszy, niż standardowy cement. Grube na kilka cali ściany zostały wykonane dzięki ogromnej drukarce 3D, która ciągle była obecna na terenie budowy – podwieszano ją za pomocą dźwigu.  

Więcej o inwestycji: Dubai Future Fundation

Władze miasta chcą, aby najpóźniej do 2030 roku 25% wszystkich konstrukcji była wykonywana za pomocą druku 3D. Przy użyciu torów, a nie dźwigu, na których byłaby zamontowana drukarka, 46-metrowy domek mógłby powstać w niecałą dobę. Jest to technika o wiele szybsza, bardziej ekonomiczna i prawdopodobnie tańsza niż standardowe metody. 

Źródło: benchmark.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.