Dubaj chce zbudować największe lotnisko na świecie

Dubaj zamierza zrewolucjonizować rynek przewozów lotniczych. Zjednoczone Emiraty Arabskie przygotowują się do przebudowania lotniska Al Maktoum (DWC) w Dubaju, aby zwiększyć swoją pozycję w globalnej sieci przewozów pasażerskich i towarowych.

Projekt przebudowy Al Maktoum, foto: Dubai Aviation Engineering Projects

Aktualnie tytuł największego lotniska na świecie należy do portu lotniczego w Atlancie, lecz Dubaj chce przejąć tę pozycję. Plan zakłada rozbudowę międzynarodowego lotniska Al Maktoum, znanego również jako Dubai World Central (DWC), które leży około 30 km na południowy zachód od centrum miasta.

Zobacz również: Polska stocznia uruchomiła produkcję w ZEA

Al Maktoum w Dubaju będzie największym lotniskiem na świecie

Pierwszy krok w kierunku tego ambitnego celu został podjęty ponad dekadę temu, gdy w październiku 2013 roku lotnisko Al Maktoum przyjęło swój pierwszy komercyjny lot pasażerski, obsługiwany przez samolot linii Wizz Air przylatujący z Budapesztu.

Plan rozbudowy Al Maktoum International zakłada, że po ukończeniu będzie ono w stanie obsłużyć ponad 160 milionów pasażerów rocznie oraz 12 milionów ton ładunku rocznie. Dyrektor generalny Dubai Airports, Paul Griffiths, podkreśla, że projekt ma ogromny potencjał i będzie kluczowym elementem w dalszym rozwoju Dubaju jako globalnego centrum przewozów lotniczych.

Zgodnie z deklaracjami Griffithsa, prace budowlane mają rozpocząć się w przeciągu 10 lat, a zakończyć najpóźniej w latach 50. Planowana rozbudowa lotniska Al Maktoum ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby przewozowe regionu i zapewnić Dubajowi jeszcze silniejszą pozycję na światowej mapie lotnictwa.

Źródło: daep.gov.ae

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.