Bezpłatne wizy do Petersburga już w październiku

Zapowiedzi o bezpłatnych wizach do Petersburga i obwodu leningradzkiego właśnie stały się faktem. Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zatwierdził listę krajów, których obywatele będą mogli bezpłatnie przyjechać do Sankt Petersburga. 

W czwartek 12 września Dmitrij Miedwiediew zatwierdził listę 53 krajów, których obywatele będą mogli się ubiegać o bezpłatną elektroniczną wizę do Petersburga i całego obwodu leningradzkiego.  Według agencji RIA Nowosti, nie podano jeszcze spisu państw programu do wiadomości publicznej, ale istnieje duża szansa na to, że również Polacy będą mogli skorzystać z udogodnień podczas podróży do Rosji. Projekt ma wystartować 1 października. 

Zdjęcie: Michael Parulava/ Unsplash

Analogiczny program istnieje już od 1 lipca. System wiz elektronicznych dla 53 państw umożliwia bezpłatny wjazd do obwodu kaliningradzkiego. Lista lipcowa obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej z wyłączeniem Wielkiej Brytanii. Z programu nie skorzystają również obywatele Stanów Zjednoczonych. 

Prezydent Putin podpisał dekret o programie dotyczącym Sankt Petersburga już w lipcu. Ciekawostką jest, że pierwszy projekt wiz elektronicznych uruchomiono 8 sierpnia 2017 roku. Na tzw. rosyjski Daleki Wschód bezpłatnie mogą wjechać obywatele 18 państw (Japonii, Turcji, Tunezji, Singapuru, Arabii Saudyjskiej, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Meksyku, Maroka, Kuwejtu, Korei Północnej, Chin, Kataru, Iranu, Indii, Brunei, Bahrajnu i Algierii). 

Każdy program wymaga złożenia wniosku za pośrednictwem dedykowanej strony nie później niż 4 dni przed podróżą. Wiza jest ważna do 30 dni. Pobyt na terenie Rosji może trwać wyłącznie do 8 dni. 

Według nowego rozporządzenia rosyjskiego rządu, od 1 stycznia 2021 r. zagraniczni turyści będą mogli otrzymywać wizy elektroniczne na wyjazdy do wszystkich regionów Rosji.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.