Kraj Półwyspu Arabskiego po raz pierwszy zaoferuje wizy turystyczne dla obywateli 49 państw, w tym dla Polski. Przyczyną wprowadzenia nowej ustawy było ustanowienie turystyki jednym z filarów saudyjskiej gospodarki.
Cele królestwa, obejmują zwiększenie wkładu gospodarczego turystyki z obecnych 3 proc. do 10 proc. PKB do 2030 roku oraz przyciągnięcie 100 mln turystów krajowych i międzynarodowych (również 2030 r.). Obecnie rynek zagraniczny tego kraju opiera się głównie na pielgrzymkach religijnych. Rząd przewiduje, że za 10 lat, liczba pielgrzymów przekroczy 30 milionów rocznie.
– Po raz pierwszy otwieramy przygodę, dziedzictwo i historię dla ludzi, którzy odwiedzą Arabię Saudyjską jako turyści – powiedział Ahmad Al-Khateeb, przewodniczący Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.
zdjęcie: jakman1 / pixabay.com
Od dziesięcioleci zamknięta Arabia Saudyjska, złagodziła w ostatnich latach surowe kodeksy społeczne, takie jak segregacja mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych oraz wymóg noszenia przez kobiety abai lub hidżabu. W wywiadzie poprzedzającym oficjalne ogłoszenie ustawy, Ahmed al-Khateeb powiedział, że turystki powinny ubierać się odpowiednio zarówno w mieście jak i na plaży. Podkreślił również, że alkohol pozostaje nadal zabroniony.
Wizy elektroniczne są dostępne za około 80 dolarów, bez ograniczeń dla kobiet. Dokument ma być ważny przez 12 miesięcy od momentu wystawienia i będzie upoważniał do maksymalnie 90-dniowego pobytu w kraju bez przerwy oraz do 180-dniowego pobytu w skali całego roku. Dostęp do świętych miejsc muzułmańskich – Mekki i Medyny – będzie jednak dalej ograniczony.