Ciąg dalszy naszej walki z czasem. Wolicie postawić na dynamiczny sezon serialu albo dobry dokument zamiast 2 godzin z Julią Roberts? Proszę bardzo! Oto 6 propozycji, które umilą oczekiwanie na Wasze wymarzone wyjazdy.
Ocena na Rotten Tomatoes: 70%
Oglądaj na Netflixie: Dark Tourist
Dark Tourist
Zaczynamy z bardzo wysokiego C. Nowozelandzki dziennikarz i dokumentalista David Farrier postanawia sprawdzić, czym właściwie jest tytułowa mroczna turystyka. Jedzie do Japonii, gdzie uczestnicy w wycieczce po byłych elektrowniach jądrowych. W Kolumbii bierze udział w tripie à la przygody Pablo Escobara, a w afrykańskim Beninie zgłębia tajemnice voodoo. Dlaczego turystów fascynuje śmierć, nierozwiązane zagadki i teorie spiskowe? Farrier rzuca trochę światła na ten niecodzienny trend w turystyce i na własnej skórze przekonuje się, że podróże nie muszą ograniczać się do punktów rodem z Tripadvisora.
1 sezon, 8 odcinków po ok. 40 min każdy. Jeśli sami gustujecie w atrakcjach à la dark tourism, produkcja z Davidem Farrierem będzie strzałem w dziesiątkę. Cały program dostępny jest na Netflixie.
Larry Charles’ Dangerous World of Comedy
Równie niecodzienna propozycja, z niecodziennym backgroundem i tak samo niecodziennym prowadzącym. Larry Charles to amerykański komik, który wyrusza w świat w celu znalezienia humoru w najmniej oczekiwanych zakątkach globu. Jak uprawia się stand-up w niestabilnej Somalii? Z czego śmieją się mieszkańcy Iraku? Czy istnieje poczucie humoru w pogrążonej ebolą Liberii? Ciężka ręka władzy a nigeryjscy komicy? Humor w undergroundowym świecie skrajnie prawicowego stand-upu w Stanach? Warto, warto, warto.
Format bardzo przewrotny, zabawny, a przede wszystkim otwierający oczy na wiele spraw. 1 sezon, 4 odcinki po ok. 60 min każdy. Jeśli macie dosyć powierzchownych dokumentów często bazujących na stereotypach, Dangerous World of Comedy to coś dla Was. Program dostępny na Netflixie.
Ocena na Rotten Tomatoes: 80%
Oglądaj na Netflixie: Larry Charles’ Dangerous World of Comedy
Gap year
Zostajemy przez moment w klimatach słodko-gorzkich, bo ta propozycja to idealna dawka brytyjskiego humoru dla millenialsów. Mini-serial od Jamie’go Campbella i Joela Wilsona to historia najlepszych przyjaciół – Dylana (Anders Hayward) i Seana (Ade Oyefeso), którzy decydują się na backpackerską wyprawę po Chinach. Sprawa obiera inne tory po spotkaniu Ashley (Brittney Wilson), Grega (Tim Key) i Mai (Alice Lee). Grupa decyduje się na wydłużenie swojego wolnego od studiów i chce zwiedzić całą Azję.
Serial, który nie wywróci Waszego światopoglądu o 180 stopni, ale na pewno przyjemnie wypełni wolny czas. 1 sezon, 8 odcinków po 45 min każdy. Propozycja do przemyślenia, zwłaszcza jeśli marzyliście o rocznej przerwie od szkoły, studiów, albo biurka w korpo. Serial dostępny na VOD brytyjskiego E4 (więc dostępny wyłącznie w UK), ale jeśli w Googlu dopiszemy magiczną frazę „online”, powinniśmy znaleźć cały sezon za przysłowiową darmoszkę.
Foodie Love
Kolejna propozycja fabularna, ale tym razem prosto z Hiszpanii. Dwójka głównych bohaterów, których imiona pozostają tajemnicą do końca serialu (w tych rolach Laia Costa i Guillermo Pfening), umawia się na randkę za pośrednictwem aplikacji. Związek ewoluuje wraz z kolejnymi punktami na ich kulinarnej mapie spotkań – od włoskiej kawiarni, poprzez japoński bar sushi. Nie zabraknie również kuchni hiszpańskiej, francuskich win oraz pretensjonalnych sieciówek. Cała fabuła bazuje na podróży, której motywem przewodnim są właśnie smaki świata. Nie oglądajcie na pusty żołądek!
Serial bardzo niejednoznaczny i wymykający się schematom typowego romansidła. 1 sezon, 8 odcinków po ok. 30-45 min każdy. Propozycja dla tych, którzy podczas podróży cenią sobie miejscowe kulinaria. Cały sezon dostępny jest na HBO GO.
Ocena na Filmweb: 7,6
Oglądaj na HBO GO: Foodie Love
Ocena na IMBd: 8,0
Oglądaj na YouTubie: Oryol i Reshka
Oryol i Reshka
Osobiście mój faworyt. Format ukraiński nadawany w języku rosyjskim. Para prowadzących (zmieniających się po kilku sezonach) wyrusza w podróż dookoła świata. W danym miejscu zatrzymują się średnio na dwie noce. Jeszcze na lotnisku rzucają monetą i tytułowy orzeł lub reszka decyduje, który z prowadzących dostanie tzw. złotą kartę, czyli będzie miał nieograniczone środki na swój pobyt. Druga osoba z pary dostaje wyłącznie 100 dolarów i za tę kwotę musi znaleźć sobie nocleg, jeść oraz zwiedzać. Jak przeżyć 3 dni za około 350 zł w Londynie, Nowym Jorku lub w Tokio? Przekonajmy się!
Propozycja dla prawdziwych fanów wyjazdów mocno budżetowych. Masa ciekawostek, life-hacków i porad. Aż 23 sezony, 470 odcinków po ok. 45 min każdy. Jeśli ktoś zna język rosyjski, nie będzie większych problemów, ale dla mniej wtajemniczonych kilkanaście sezonów dostępnych jest z angielskimi napisami. Cały program dostępny na YouTubie.
Ameryka Express
Wiem, wiem, wiem. Format TVN-u ma sporo wad, niedociągnięć lub po prostu jest denny, ale nie oszukujmy się – wydanie z Ameryki jest ciutkę lepsze niż to o Azji (tzw. Asia Express). Nie chodzi nawet o walory edukacyjne, bo ich jest po prostu mało, ale potraktujmy wyczyny polskich celebrytów rzuconych samym sobie bez kart debetowych jako lekcję pt. „jak nie podróżować”. Nie mówię, że wszyscy uczestnicy AE to warszafka łapiąca stopa gdzieś w Kolumbii. Nie. Jest sporo całkiem znośnych momentów (miła Ola Domańska, relatywnie zabawny Karolak). Zasady? W skrócie – 8 par, 1 dolar do wydania na dzień, kto pierwszy ten lepszy.
Potraktujmy ten tytuł albo jako typowe quilty pleasure, albo sposób na to, by zobaczyć, jak się podróżuje, i jak się nie podróżuje. 3 sezony, 40 odcinków po ok. godzinie każdy. Wszystko dostępne na TVN-owskim Playerze.
Ocena na Filmweb (edycja z Azji, but still): 6,2
Oglądaj na Player: Ameryka Express
Netflixowski dokument, lekki serial czy celebryckie wyczyny w ramach typowego TV show? Cokolwiek wybierzecie, warto nadrobić kilka zaległości, aby lepiej zaplanować swoje kolejne wojaże. Kto wie – może nawet stopujący Tomek Karolak okaże się niezłą inspiracją?