450. rocznica opublikowania pierwszego nowożytnego atlasu świata. Czy zaprezentowano na nim Polskę?

20 maja 1570 r. w Antwerpii wydano ,,Theatrum orbis terrarum”. Atlas składał się z 53 map. Wśród nich znalazła się również ta przedstawiająca Polskę.

Abraham Ortelius, zdjęcie: Wikimedia Commons

Autorem atlasu był flamandzki geograf i kartograf Abraham Ortelius. Wydał on łącznie 31 publikacji dzieła, które składały się z map oraz tekstu zawartego w książce. Według uczonych, atlas Orteliusa jest oficjalnym początkiem złotej ery kartografii niderlandzkiej.

,,Theatrum orbis terrarum’’ poszerzano i poprawiano do 1598 r. Wszystkie mapy, które znajdowały się w atlasie nie należały do Orteliusa – były to prace inny kartografów. Flamandczyk jako pierwszy zebrał dzieła i umieścił je w jednym atlasie. Co ciekawe, mapy sporządzono w tym samym rozmiarze i stylu. Ponadto, wszystkie kontynenty przedstawiono jako kobiety.

Od 1572 r. atlas był wydawany w trzech językach: holenderskim, francuskim i niemieckim. Duże zainteresowanie wśród klasy średniej sprawiło, że Ortelius w 1573 r. opublikował jeszcze 17 dodatkowych map.

Mapa Polski i Litwy z 1570 roku, zdjęcie: Wikimedia Commons

Źródło: Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.