Szariat w Dubaju

Prawo szariatu obowiązuje wszystkich muzułmanów i jest prawem stanowionym w prawie wszystkich państwach islamskich. Szariat stanowi prawo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, więc również obowiązuje w Dubaju. Co ważne, szariat w Dubaju ma bardzo liberalną twarz i turyści nie mają czym się przejmować na wakacjach.

Czytaj również: Czy w Dubaju można mieć kilka żon?

Fot: meczet w Szardży/ Saj Shafique, Unsplash

W polskich mediach państwa arabskie są często demonizowane, a wiedza o islamie i prawie szariatu jest na poziomie zerowym. Nie dziwi więc, że wokół prawa szariatu powstało tak wiele mitów. Często nie mają one zbyt wiele wspólnego z prawdą. Szariat jest też coraz częściej traktowany liberalnie kulturowo dla turystów zagranicznych i nie-obywateli danych państw arabskich, a mocno trzyma się w systemie karnym i ma swoje wpływy w wyrokach za przestępstwa.

Szariat Definicja

Szariat to rygorystyczne prawo muzułmańskie normujące życie wyznawców islamu, zarówno w odmianie szyickiej, jak i sunnickiej, czyli w dwóch głównych odłamach islamu. Nie ma tu rozdziału życia świeckiego od religijnego. Całe prawo szariatu opiera się na tym, żeby prawo dostarczyło człowiekowi wszystkiego, co potrzebne dla duchowego i fizycznego rozwoju jednostki. Pięć filarów islamu jest podstawą do określania czynów służących prawu. Najważniejszym źródłem prawa szariatu jest Koran. Wpływ islamu na życie codzienne jest naturalny w państwach z systemem prawnym opartym o szariat.

Większość państw na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce ma podwójny system sądownictwa: świecki oraz religijny. Poszczególne sądy zajmują się różniącymi się od siebie kwestiami i starają się nie wchodzić sobie w drogę.

Prawo szariatu przykłady

Ten system prawny jest bardzo skomplikowany i nie ma jednej i tej samej formy dla wszystkich stosujących go państw. W obrębie prawa szariatu przewiduje się przykładowo surowe kary za przestępstwa, bardziej radykalne niż w europejskim systemie prawnym. Niektóre ograniczenia wynikające z tradycji utrzymują się w powszechnym użyciu, chociaż nie są częścią prawa szariatu. Powszechnie znane są nam zakazy dotyczące ubioru i zachowania. W szariacie mają one źródło często w Koranie lub Sunn, czyli czynów i opowieści Proroka Mahometa.

Szariat jest nie tylko systemem karnym, ale również wytycznymi dobrego postępowania. Dlatego tak ważnymi elementami jest codzienna modlitwa, zachowywanie postów i obowiązkowa pielgrzymka do Mekki. Jeśli jednak ktoś danego dnia się nie pomodli, to w absolutnej większości nic się nie wydarzy – każdy jest człowiekiem. Zasady są podzielone na te dotyczące wiary oraz te dotyczące spraw społecznych, gospodarczych i politycznych.

Prawo szariatu kary

Prawo szariatu przede wszystkim sankcjonuje stosowanie kar za popełnianie czynów zabronionych i ciężkich jak kradzież, cudzołóstwo lub zabójstwo. Kary potrafią przyjmować postać biczowania, odcinania kończyny lub nawet zabójstwa przez powieszenie, ukamieniowanie lub inną metodą. Pod względem ciężkich przestępstw prawo szariatu jest bardzo surowe i zdecydowanie różni się od prawa znanego nam z państw europejskich.

Czy w Dubaju jest szariat?

Czy w Dubaju jest prawo szariatu? Tak, ale zdecydowanie bardziej liberalne niż w innych miastach i państwach świata oraz występuje tu wiele ulg obyczajowych i kulturowych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie, a Dubaj to według wielu rankingów najbezpieczniejsze miasto na świecie. Udało się tu połączyć szariat z poszanowaniem praw człowieka i rozumieniem inności obcokrajowców. W Dubaju obowiązuje mnóstwo przepisów świeckich, które regulują życie nie-muzułmanów i są bardzo tolerancyjne. Dubaj to miasto zależne od turystyki w pewnym stopniu, więc bardzo szanuje podróżnych przybywających zwiedzić miasto.

Czytaj również: Dubaj DARMOWY Poradnik na sezon 2023/24 – plan zwiedzania Dubaju

Większość przepisów wygląda tak samo jak w prawie europejskim jeśli jesteśmy w Dubaju. Oczywiście musimy szanować kulturę lokalnych mieszkańców. Ostre są tu przepisy antynarkotykowe, ale i tak w 2022 roku zostały mocno złagodzone. Tak samo prawa dotyczące osób LGBTQ+ – nie są one tolerowane w islamie, ale w Dubaju osoby z mniejszości seksualnych są tolerowane, lecz na razie zaleca się dyskrecję. Każdy ma tu prawo do wyznawania swojej religii, a wolność religijna jest powszechna.

Co ważne: nie-muzułmanie mogą podlegać orzeczeniom szariatu dotyczącym małżeństwa, rozwodu i opieki nad dziećmi. Dubaj rozważa nawet wprowadzenie u siebie angielskiego prawa zwyczajowego. Także nie ma się czego obawiać! Szariat nie dotknie nas jako turystów. Trzeba popełnić przestępstwo, aby podlegać pod jego przepisy. Prawo islamskie jest tu mniej rygorystyczne, a zakazy i ograniczenia mniej odczuwalne. Reguły dotyczą głównie obywateli, ale tradycja musi być przestrzegana przez każdego w stopniu formalnym. Przypominamy jednak o tym, że Dubaj wciąż leży w państwie muzułmańskim, więc należy szanować lokalną kulturę i obyczaje świata arabskiego, które są bardziej konserwatywne niż „nasze europejskie”.

Fot: meczet w Dubaju/ Mohammad Wasim, Unsplash

Zdjęcie w tle: Nick Fewings, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.