Boże Narodzenie w Dubaju

Państwa arabskie i święta Bożego Narodzenia nie są oczywistym skojarzeniem. A jednak! Święta Bożego Narodzenia w Dubaju obchodzone są z ogromnym rozmachem, a Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo bardzo tolerancyjne religijnie, które pod koniec grudnia zamienia się w magiczną krainę światełek i choinek.

Zobacz również: Międzylądowanie w Dubaju – 48h na zwiedzanie Dubaju

Boże Narodzenie w Dubaju

Fot: Oliwia Makara

Obchodzenie Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych elementów naszej tradycji. Świąteczna atmosfera zaczyna nam towarzyszyć często już na samym początku grudnia, a w sklepach nawet w listopadzie potrafią lecieć w tle świąteczne piosenki. Okres świąteczny najczęściej spędzamy w domu, razem ze swoim gronem rodzinnym. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się wyjście ze schematu, spędzenie Świąt poza domem i świętowanie tradycji w egzotycznym dla nas klimacie. Tak jest z Dubajem – większość osób może posądzić to miasto o brak tradycji, ale pomimo tego, że Boże Narodzenie nie jest tu oficjalnym świętem państwowym, to obchody świąteczne są bardzo widoczne w całym mieście i podkreślana jest ich globalna ważność oraz to jak istotne są one dla mniejszości chrześcijańskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Święta Bożego Narodzenia w Dubaju

Święta Bożego Narodzenia w Emiratach Arabskich nie widnieją jako oficjalne święto państwowe i na pierwszy rzut oka mogą nie kojarzyć nam się zbyt dobrze – wszak jakie to święta bez śniegu, kolacji wigilijnej i śpiewania kolęd? Może faktycznie z tym śniegiem jest w Dubaju trudniej (ale da się spotkać, nawet pojeździć na nartach i łyżwach!), ale bez problemu możesz zorganizować tu sobie kolację wigilijną i podzielić się opłatkiem przy kolędach w najbliższym gronie. Nie zabraknie też mieniących się światełek na choinkach, a dodatkowo świąteczny czas mogą umilić liczne atrakcje turystyczne.

Czy w Dubaju obchodzą Święta Bożego Narodzenia? Tak! Nie jest to wprawdzie święto państwowe, ale wszędzie można zauważyć, jak hucznie obchodzony jest czas narodzin Chrystusa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem, gdzie główną religią jest islam, więc dni wolne od pracy przypadają jedynie na dni święte dla muzułmanów. Dużo ludzi bierze jednak urlopy w okolicy Świąt, czując magię tego czasu i spędzając te dni z rodziną. W Dubaju widać gołym okiem, że Święta Bożego Narodzenia stały się kulturowym czasem świątecznym nawet w innych wyznaniowo państwach, który ludzie traktują jako odpoczynek i moment radości z prezentów, pięknych dekoracji świątecznych i cieszenia się z nastroju wytworzonego wokół Świąt.

Kiedy są Święta w Dubaju? W takim samych datach jak u nas w Polsce, chociaż większy nacisk jest położony na 25 grudnia. Wyprzedaże świąteczne i ozdoby na mieście pojawiają się już jednak dużo wcześniej, nawet z końcem listopada, a znikają i kończą się dopiero na początku stycznia.

Świąteczny czas w Dubaju

Święta Bożego Narodzenia w Dubaju to idealna alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za zimnem i są w stanie przeżyć brak śniegu… którego w Polsce w ostatnich latach i tak często brakowało na Święta. Dubaj w grudniu jest doskonałym miejscem do funkcjonowania. Temperatury nie są już tak wysokie jak w lecie, a te najzimniejsze dni w trakcie roku dopiero czekają na nadejście (najzimniej w Dubaju jest w styczniu i w lutym). Niebo w mieście jest błękitne, a pogoda jest wprost idealna na plażę. W ciągu dnia jest około 25 stopni, a może być nawet więcej. Podczas doby temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni. Zima w Dubaju jest lekka i zdecydowanie bardziej znośna niż uparte, upalne lato.

W Dubaju można zaznać świątecznego śniegu, a nawet pójść na narty! Wystarczy przejść się do Ski Dubai, krytego stoku narciarskiego w Mall of the Emirates. Bilety na nietypowy stok narciarski kupisz tutaj – bilety Ski Dubai Podróże z Hubertem.
Nie ma typowych świątecznych wyprzedaży w Dubaju, ale odbywa się Dubai Shopping Festival od 8 grudnia do 14 stycznia, który jest prawdziwym festiwalem promocji dla zakupoholków. Centra handlowe otwarte są też 25 grudnia, więc można przejść się w poszukiwaniu promocji nawet w świąteczny dzień.

Sprawdź równiż inne Atrakcje w Dubaju

Świętego Mikołaja w Dubaju też nie brakuje! Tuż przed świętami po całym mieście rozsianych jest wiele jarmarków bożonarodzeniowych, na których można spotkać Świętego Mikołaja z jego Elfami. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które chcą spędzić miło świąteczny czas.

Restauracje, bary, hotele – wszędzie znajdziesz wesołych Mikołajów, mnóstwo pierników i słodyczy, choinki z bombkami i mieniące się światełka. Najpiękniej przyozdobione są okolice Dubai Mall i Dubai Mariny, z gigantyczną i zjawiskową choinką w Dubai Marinie na czele. Możesz ją mieć tuż obok, jeśli zdecydujesz się na Nocleg na Dubai Marinie w apartamentach u Podróży z Hubertem.

W praktycznie każdej restauracji będziesz mógł zjeść świąteczną kolację. W grę wchodzą też kolędy i tradycyjne dzielenie się opłatkiem, które bez problemu można tu zorganizować. W całym mieście na Święta atmosfera robi się magiczna, a światełka w pięknie mieniących się w nocy wieżowcach Dubaju oddają klimat tradycji Świąt Bożego Narodzenia, choć spędzanych tak daleko od domu.

Świąteczny czas w Dubaju

Fot: Oliwia Makara

Zdjęcie w tle: @expocitydubai

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.