Zwiedzanie Dubaju metrem – wszystko, co musisz wiedzieć

Metro w Dubaju to tani i zdecydowanie jeden z najczęściej wybieranych środków transportu. Zwiedzanie Dubaju metrem, to okazja na niezapomniane widoki, ale także świetny sposób na sprawne i wygodne przemieszczanie się po mieście, w nowoczesnym stylu. Co warto wiedzieć podróżując metrem po Dubaju? – zapraszamy do artykułu.

Foto: Damir Babacic/ Unsplash

Metro w Dubaju – linia M1 i M2

Metro w Dubaju posiada dwie linie: czerwoną (M1), która ciągnie się od zachodniej do wschodniej części miasta oraz zieloną (M2), biegnącą przez starą dzielnicę Dubaju – Deirę. Przejazd pomiędzy skrajnymi stacjami obu linii zajmuje ok. 1h i 35 minut.

Dubajskie metro kursuje codziennie, zatrzymując się na każdej stacji co kilka minut. 

Godziny otwarcia stacji metra w Dubaju:

  • Poniedziałek – czwartek: od 5:00 do północy
  • Piątek: od 5:00 do 1:00 (następnego dnia)
  • Sobota: od 5:00 do północy
  • Niedziela: od 8:00 do północy

Główne stacje metra w Dubaju

Stacja Burj Khalifa/Dubai Mall: znajduje się w strefie linii czerwonej i jest położona w samym centrum Dubaju. Wysiadając na niej, znajdziesz się przy samej Burj Khalifa oraz gigantycznym centrum handlowym – Dubai Mall.

Jeśli chcesz zobaczyć Dubaj z imponujących wysokości, to koniecznie zarezerwuj wycieczkę po Burj Khalifa na:

Stacja Dubai Marina: znajduje się w strefie linii czerwonej metra. Jest położona tuż obok ekskluzywnych apartamentów oraz restauracji. Niecały kilometr od stacji jest plaża, a także port jachtowy, co sprawia, że stacja ta jest popularnym miejscem przesiadkowym. Nieopodal stacji znajduje się przepiękna, 7. kilometrowa promenada, na której bardzo popularne są wieczorne spacery, czy wycieczki rowerowe. Konkretne trasy na wyprawy rowerowe opisaliśmy dokładnie w tym artykule – Najciekawsze trasy rowerowe w Dubaju

Stacja Mall of the Emirates: należąca do czerwonej linii metra, znajdująca się obok centrum handlowego – Mall of the Emirates. To właśnie w tym centrum zbudowany został sztuczny stok narciarski – to imponująca atrakcja, dla miłośników śniegu i niskich temperatur. Jeśli jesteś właśnie taką osobą, to koniecznie skorzystaj z naszej oferty na Ski Dubai.

Stacja ta umożliwia łatwy dostęp do sklepów, restauracji, kina oraz innych atrakcji. Jest to także punkt przesiadkowy dla podróżujących, udających się w inne rejony miasta. 

Stacja Dubai Creek: jest jednym z ważniejszych punktów w zielonej linii metra. Dzięki dobrej lokalizacji i dogodnym połączeniom, umożliwia wygodne i szybkie przemieszczanie się po mieście. Znajduje się nad brzegiem zatoki Dubai Creek i umożliwia łatwy dostęp do historycznej części miasta oraz do wielu popularnych atrakcji, takich jak: Bazar Deira, czy Muzeum Dubai.

Metro w Dubaju, foto: Damir Babacic/ Unsplash

Stacje Airport Terminal 1 i 3: to kluczowe punkty na trasie linii czerwonej. Zapewniają bezpośrednie połączenie między miastem, a międzynarodowym lotniskiem w Dubaju (DXB). Pełnią takżę rolę ważnych punktu przesiadkowego dla podróżujących korzystających z innych środków transportu publicznego.

Metro Dubaj, foto: Mohammad Wasim/ Unsplash

Foto: Dubai Travel Blog/ Unsplash

Ile kosztuje podróżowanie metrem w Dubaju?

Mapa Dubaju podzielona jest na 7 stref, każda z nich zawiera stacje metra, przystanki autobusowe, tramwajowe i stacje tzw. autobusów wodnych. Dubajskie metro przejeżdża przez 4 strefy (strefę 1, 2, 5 i 6)

W linku znajdziesz dostęp do mapy ze strefami miasta oraz widocznymi liniami metra i ich przystankami.

Kwota, którą zapłacisz za swoją podróż komunikacją miejską w Dubaju, zależeć będzie głównie od tego, przez ile stref Dubaju przejeżdżasz. Szczegółowe informacje na temat cennika przy posiadaniu poszczególnych kart, znajdziesz na podanej powyżej stronie RTA w zakładce – “Compare Fares”.

Bilet na metro jednorazowy i karta NOL

Zwiedzając Dubaj metrem, należy pamiętać o zakupie biletu lub karty NOL. Kupisz je w okienkach na stacjach metra oraz w automatach biletowych. Kartę NOL możesz również kupić online w aplikacji nol Pay.

Kupując kartę NOL, nie musisz przejmować się liczbą stref, którą zamierzasz pokonać. 

Kartę należy odbić przy przejściu przez bramki stacji metra, a następnie przy wysiadaniu na docelowej stacji. System sam rozpoznaje ilość przejechanych stref i pobiera z karty odpowiednią opłatę. Kartę NOL doładować możesz za pomocą darmowej aplikacji nol Pay.

Cena srebrnej karty wynosi 25 AED, przy czym zawiera ona 19 AED do wykorzystania.

Strefa Silver i Gold oraz wagon dla kobiet z dziećmi w dubajskim metrze

Metro w Dubaju posiada dwie klasy wagonów: Złotą (Gold) oraz Srebrną (Silver).

Karta NOL Silver jest idealna dla osób, które przyjechały do Dubaju na okres 1-2 tygodni i w zupełności wystarczy na tanie przemieszczanie się po mieście.

Natomiast karta NOL Gold jest bardziej ekskluzywną opcją, która pozwala na przebywanie w specjalnym wagonie Gold Class. Wagon ten umiejscowiony jest na początku lub na końcu metra (w zależności od tego, w którą stronę jedziemy), zazwyczaj jest w nim znacznie mniejszy tłok i nietrudno o miejsce siedzące. Jeśli podróżujesz z osobami starszymi, to zdecydowanie będzie to lepszy wybór, niż standardowe, czasami zatłoczone wagony metra.

Przy wchodzeniu do wagonu należy spojrzeć na kolor i opis wagonu – do złotego wstęp mają wyłącznie osoby, które posiadają złotą kartę. Natomiast wagon oznaczony kolorem różowym, to wagon wyłącznie dla kobiet i małych dzieci.

Szczegółowe informacje na temat transportu w Dubaju – Transport publiczny w Dubaju – poradnik

Jak zwiedzić Dubaj metrem?

Zwiedzanie Dubaju metrem jest łatwe i wygodne, należy jednak zacząć od zaplanowania trasy oraz atrakcji, jakie chcemy zobaczyć.

Zaczynając zwiedzanie od Dubai Marina, spotkamy się z futurystyczną architekturą, malowniczymi przystaniami oraz rozległą promenadą. To tutaj możesz skorzystać z jednej z atrakcji, które dostarczają niesamowicie dużo adrenaliny, czyli XLine Dubai Marina.

Jeżeli z Dubai Marina chcesz dostać się pod Burj Khalifa, musisz wsiąść na stacji Dubai Marina DMCC a następnie wysiąść na stacji Burj Khalifa/Dubai Mall. Widokowe przystanki dubajskiego metra to doskonała okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Uwadze na pewno nie umknie przejazd przez stację Business Bay – prestiżową, biznesową dzielnicę Dubaju. Wieżowce, słynące z niepowtarzalnego i nowoczesnego stylu na pewno zrobią na Tobie niesamowite wrażenie.

Wysiadając na docelowej stacji Burj Khalifa/Dubai Mall, spacerem udasz się pod najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa. Po zachodzie słońca fasada wieży zaczyna mienić się kolorami, a miliony świateł, które rozświetlają wieżowiec, tworzą niesamowity, wizualny spektakl. Przestrzeń wokół tego majestatycznego budynku w dużej mierze wypełnia sztuczne jezioro – Burj Khalifa Lake, na którym odbywają się pokazy jednych z największych fontann świata – The Dubai Fountain.

Dla miłośników centrów handlowych i szału zakupowego, tuż obok Burj Khalifa, znajduje się Dubai Mall. Jego imponująca bryła skrywa w sobie ponad 1200 sklepów, butików i punktów usługowych. 

Podróż metrem to nie tylko tani sposób na zwiedzanie Dubaju, ale także szansa na niezapomniane doświadczenie, które pozwala na odkrycie fascynującej architektury tego futurystycznego miasta.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Ile linii metra jest w Dubaju?
W Dubaju są 2 linie metra – czerwona i zielona.

2. Czy metro w Dubaju jest całodobowe?
Nie, metro w Dubaju operuje od poniedziałku do czwartku oraz w soboty w godzinach 5:00 – północ, w piątki do godziny 1:00 w nocy, a w niedziele od 8:00 do północy.

3. Czy metro w Dubaju jest darmowe?
Za przejazd metrem w Dubaju zapłacisz kupując jednorazowy bilet lub specjalną kartę NOL. Przejazd opłacić możesz gotówką lub kartą, na stacjach metra w okienku z informacją, w specjalnym automacie lub przez aplikację Nol Pay.

4. Czy metro w Dubaju dojeżdża do lotniska?
Tak, czerwona linia metra dojeżdża z i do lotniska DXB w Dubaju, mając swoje stacje bezpośrednio przy Terminalu 1 i 3.

Foto: Damir Babacic/ Unsplash

Foto: Denys Gromov/ Unsplash

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.