Zrozumieć Ramadan – zwyczaje, tradycje i wpływy świętego miesiąca na życie w Dubaju

Ramadan to najważniejszy miesiąc w roku dla muzułmanów i jeden z pięciu filarów wiary islamu. W dziewiątym miesiącu kalendarza islamskiego muzułmanie na całym świecie poszczą, modlą się i spędzają czas z rodziną. Nie inaczej jest w Dubaju – co więcej, to najlepszy moment na odwiedzenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Modlitwa wiernych na ulicy w Starym Dubaju/ Fot: Levi Meir Clancy, Unsplash

Co znajdziesz w artykule?

Ramadan – co to?

Ramadan to święty miesiąc islamu, dziewiąty z kolei w kalendarzu muzułmańskim. Jego znaczenie i upamiętnienie wzięło od momentu, w którym Prorokowi Mahometowi ukazał się archanioł Gabriel i przekazał pierwsze wersy świętej księgi islamu – Koranu. Aby oddać cześć temu wydarzeniu, ustanowiono święty miesiąc znany jako ramadan.

W islamie czas, w którym jest ramadan, kalendarz nie ustala na stałe. To miesiąc ruchomy. Daty ramadanu są zależne od faz księżyca. Nieważne jednak na jaki okres przypada ten miesiąc. Najistotniejsze są tradycje ramadanu związane z modlitwą, postem oraz wspólnym spędzaniem czasu przez rodziny i przyjaciół. Jedną z najbardziej charakterystycznych zasad ramadanu jest zakaz jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Tak właśnie wygląda post w ramadanie. Wierzący muzułmanie nie mogą w tym czasie mieć również złych myśli, dokonywać niegodziwych uczynków czy posługiwać się brzydkim słownictwem. Celem postu jest oczyszczenie ciała i duszy, odrzucenie pokusy jak i skupienie się na pomocy potrzebującym.

Jak wyglądają pozostałe zasady ramadanu? Oprócz postu wierzący muzułmanie rano jedzą Suhoor – wczesny posiłek, który pozwoli im wytrzymać cały dzień bez jedzenia. Zaś po zachodzie słońca przychodzi czas na Iftar, czyli przerwę w poście na czas nocy. Wtedy rodziny i przyjaciele spotykają się razem, jedzą, rozmawiają i oglądają telewizję. Każdy dzień rozpoczyna modlitwa. Muzułmanie modlą się 5 razy dziennie, a podczas ramadanu jest to szczególnie ważne. Obowiązuje wtedy Taraweeh – ostatnia, wydłużona modlitwa wieczorna. Wierni codziennie czytają 1/30 Koranu, aby do końca miesiąca przeczytać całą księgę i jeszcze lepiej ją zrozumieć. W ramadanie najważniejsza jest dobroczynność, która jest jednym z pięciu filarów islamu. Ramadan to czas pochylenia się nad losem biednych i pomocy dla potrzebujących.

Obchody ramadanu w Dubaju

Ramadan obchody w Dubaju – jak wyglądają? Świętowanie tego świętego miesiąca w Dubaju ma podniosłą atmosferę i jest wyjątkowym doświadczeniem. Jadłodajnie częstują potrzebujących ciepłymi posiłkami, organizowane są większe modlitwy w meczetach i na ulicach, a po zmroku całe parki są wypełnione rodzinami, spożywające posiłki na kocach. Obchodom ramadanu w Dubaju towarzyszy duchowa i oczyszczająca atmosfera.

Znaczenie ramadanu dla mieszkańców Dubaju

Inne święta islamskie są również ważne dla mieszkańców Dubaju, jednak ramadan jest zdecydowanie najważniejszym miesiącem w ciągu roku. Mieszkańcy Dubaju, którzy są wierzącymi muzułmanami, czekają cały rok na ramadan i towarzyszące mu oczyszczenie duszy. Bogate rodziny z Emiratów przesiadują ten miesiąc w restauracjach i parkach po zmroku oraz organizują pomoc dla osób biedniejszych a osoby w kryzysie finansowym mogą liczyć w całym Dubaju (przede wszystkim w jego starej części) na darmowe posiłki w jadłodajniach. Organizowane są wspólne modlitwy i czczenie świętego miesiąca w całym mieście.

Iftar, czyli przerwa w poście po zachodzie słońca. Wtedy ludzie w Dubaju mogą zjeść posiłek/ Fot: Valeriya Avdeeva, Unsplash

Modlitwa wiernych w meczecie w Dubaju/ Fot: Rumman Amin, Unsplash

Podróż do Dubaju w czasie ramadanu

Turyści planujący podróż do Dubaju w czasie ramadanu obawiają się, że podczas wakacji napotkają na religijne komplikacje i zakazy. Myślą, że nie będą mogli pić i jeść podczas dnia, a także zwiedzać i korzystać z atrakcji. Nic bardziej mylnego – Dubaj podczas ramadanu to takie samo miasto, a nawet jeszcze lepsze dla turystów. Można wtedy w pełni korzystać z uroków miasta i podziwiać jego wyjątkową, postną aurę. Podczas ramadanu ulice są kolorowe od ozdób świątecznych, ludzie są dla siebie również bardziej życzliwi. Kolejki do atrakcji są mniejsze i nie ma takich tłumów jak zazwyczaj. Okres przypadania ramadanu to też świetna pogoda na wypoczynek. W dzień 32 stopnie a w nocy około 25. Nie ma lepszej pogody na zwiedzanie i wypoczynek.

Zakaz jedzenia i picia nie dotyczy turystów i niemuzułmanów. Trzeba mieć jednak kilka rzeczy na uwadze, gdy odwiedzamy Dubaj w trakcie trwania ramadanu:

  • To, że my nie pościmy, nie oznacza, że inni nie poszczą – zaleca się unikania jedzenia i picia od zmierzchu do świtu w miejscach publicznych, aby uszanować osoby poszczące. Restauracje wciąż będą otwarte, a własne jedzenie można zjeść w pomieszczeniu. Dzieci mogą pić i jeść gdzie tylko chcą i nie muszą przejmować się postem.
  • Inne godziny otwarcia sklepów i atrakcji – praktycznie wszystkie atrakcje i sklepy w ramadanie są otwarte i działają, ale ich godziny otwarcia mogą być trochę krótsze ze względu na umożliwienie pracownikom świętowania ramadanu i spędzenia rodzinnego czasu w domu. Warto zwrócić na to uwagę rezerwując atrakcje.
  • Ramadan to czas rodzinny – podczas świętego miesiąca islamu spotkasz po zmroku wiele rodzin w parkach i na ulicach. Familie robią sobie wtedy pikniki i długo rozmawiają. Jeśli masz okazję, możesz powitać ich słowami „Ramadan Mubarak”.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Czego nie wolno robić podczas ramadanu?

Wyznawcy islamu podczas świętego miesiąca, ramadanu nie mogą m.in. jeść i pić od wschodu do zachodu słońca, a także palić papierosów. Mają się też wyzbyć złych myśli, niedobrych czynów i starać się czynić dobro. To podstawa Siyam, czyli muzułmańskiego postu.

2. Czy warto być w Dubaju w trakcie ramadanu?

Ramadan jest jednym z najlepszych okresów w roku do odwiedzenia Dubaju. Przez ten miesiąc w mieście są o wiele mniejsze tłumy, mniej uciążliwe kolejki do atrakcji i zdecydowanie zredukowane korki na ulicach miasta. Ludzie są dla siebie bardziej życzliwi i mili. Jeśli zachowasz szacunek dla lokalnej kultury i religii, to ramadan będzie najlepszym momentem na odwiedziny w Dubaju.

3. Czy turyści mogą jeść i pić w Dubaju w czasie ramadanu?

Turyści mogą legalnie pić i jeść o każdej porze dnia podczas całego ramadanu w Dubaju. Zaleca się jedynie, aby nie spożywać napoi i posiłków w przestrzeni publicznej. To okazanie szacunku dla poszczących.

Policjanci z Dubaju podczas obchodów ramadanu/ Fot: L M, Unsplash

Więcej informacji o podróży do Dubaju znajdziesz w naszym pełnym poradniku o Dubaju.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.