Portret Szejka Zajida – jego wpływ na rozwój Dubaju i nowoczesność ZEA

Wysoki poziom życia i rozwoju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma wielu architektów. Najważniejszym z nich był Jego Wysokość Szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan, pierwszy prezydent w historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Abu Dhabi. Jego wkład w rozwój państwa i współczesny wygląd Dubaju jest nieoceniony. Poznajmy bliżej jego postać.

portret szejka zajida – jego wpływ na rozwój dubaju i nowoczesność zea
Portret Szejka Zajida

Portret Szejka Zajida/ Fot: strona rządowa ZEA, www.mofa.gov.ae

Co znajdziesz w artykule?

Życie Szejka Zajida

Szejk Zajid urodził się 8 maja 1918 roku w Abu Dhabi jako najmłodszy z 4 synów Sultana bin Khalify Al Nahyana. Jego ojciec był władcą Abu Zabi od 1922 roku do swojej śmierci w 1926 roku. Jego Wysokość został nazwany na cześć swojego dziadka, szejka Zayeda bin Khalify Al Nahyana („Zayeda Wielkiego”), który rządził emiratem w latach 1855-1909. W 1926 roku po śmierci ojca przeniósł się do Al-Ain. Tam w tradycyjnych namiotach żył z beduinami w ich wiosce, ucząc się życia w trudnych warunkach i nabywając niezbędne umiejętności, potrzebne do przetrwania na pustyni.

Szejk Zajid został mianowany gubernatorem wschodniego regionu Abu Zabi w 1946 r. Swoją siedzibę miał w forcie Muwaiji w Al Ain. Przez kilkanaście lat swoich rządów rozwijał region, aż do 1966 roku, gdy wybrano go na zastępstwo za Szejka Shakhbut bin Sultana. Poprzednik musiał odejść ze swojego stanowiska, gdyż nie chciał wydawać pieniędzy pozyskiwanych z ropy naftowej na rozwój infrastruktury i poprawę jakości życia mieszkańców, na co nie zgadzała się większość rodziny Zajidów.

Rodzina Szejka Zajida

Szejk Zayed był synem Sułtana bin Khalify Al Nahyana, emira Abu Dhabi od 1922 do 1926 roku. Był najmłodszych spośród grona czterech swoich braci. Jego najstarszy brat, szejk Shakhbut bin Sultan Al Nahyan, został władcą Abu Zabi po ich wuju, Saqr bin Zayed Al Nahyanie. Dziadek szejka Zajida to Zayed bin Khalify Al Nahyana („Zajid Wielki”), który rządził emiratem Abu Dhabi w latach 1855-1909. Miał kilku synów, z czego jego następcą na tronie Abu Dhabi został szejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Władanie i polityka Szejka Zajida

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Jego Wysokość Szejk Zajid ibn Sultan Al Nahajjan jest nazywany ,,Waalid al-Ummah”, czyli ojcem narodu. To doskonale opisuje jego władanie, wpływ na politykę państwa i wkład w historię narodu. Zanim to wszystko jednak się stało, Szejk Zajid przejął władzę nad emiratem Abu Dhabi w 1966 roku od swojego brata Szejka Shakhbut bin Sultana. Stało się to w bezkrwawym zamachu stanu. Już pod koniec lat 60. XX wieku Szejk Zajid zapraszał pierwszych zdolnych architektów, którzy pomagali mu stworzyć Abu Dhabi jako nowoczesne miasto. W międzyczasie władca przeżył jednak duży szok i musiał zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami.

W dniach 8-11 stycznia 1968 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Goronwy Roberts odwiedził tereny współczesnego ZEA i ogłosił zszokowanym władcom, że Wielka Brytania uchyli traktaty z nimi i zamierza wycofać się z tego obszaru. Tuż po tym zdarzeniu, podczas przełomowego spotkania w dniu 18 lutego 1968 r. na pustynnym wzgórzu na granicy Dubaju i Abu Zabi, szejk Zayed i szejk Rashid bin Saeed Al Maktoum z Dubaju uścisnęli sobie dłonie na zasadzie założenia Federacji i postanowili spróbować zaprosić innych władców do przyłączenia się, w celu utworzenia zdolnego do życia narodu po wycofaniu się Wielkiej Brytanii. To dało początek Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Jako prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Abu Dhabi przeznaczył pieniądze z ropy naftowej na szpitale, szkoły, uniwersytety, domy i sklepy dla zwykłych mieszkańców. Podzielił się całym bogactwem narodu ze społeczeństwem. Kiedy został zapytany przez New York Times o system polityczny ZEA i czemu nie wybrali demokracji, odpowiedział tak:

,,Dlaczego mielibyśmy porzucić system, który zadowala naszych ludzi, aby wprowadzić system, który wydaje się wywoływać sprzeciw i konfrontację? Nasz system rządów opiera się na naszej religii i tego chcą nasi obywatele. Jeśli szukają alternatywy, jesteśmy gotowi ich wysłuchać. Zawsze mówiliśmy, że nasi ludzie powinni otwarcie wyrażać swoje żądania. Wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi, a oni są zarówno kapitanem, jak i załogą. Nasze drzwi są otwarte na wyrażanie wszelkich opinii i jest to dobrze znane wszystkim naszym obywatelom. Jesteśmy głęboko przekonani, że Allah stworzył ludzi wolnymi i nakazał, aby każda jednostka cieszyła się wolnością wyboru. Nikt nie powinien zachowywać się tak, jakby był właścicielem innych. Osoby na stanowiskach kierowniczych powinny traktować swoich podwładnych ze współczuciem i zrozumieniem, ponieważ jest to obowiązek nałożony na nich przez Allaha, który nakazuje nam traktować wszystkie żywe stworzenia z godnością. Jak może być coś gorszego dla ludzkości, stworzonej jako następcy Allaha na ziemi? Nasz system rządów nie pochodzi od człowieka, ale jest zapisany w naszej religii i opiera się na Księdze Allaha, Koranie. Po co nam to, co wymyślili inni? Jego nauki są wieczne i kompletne, podczas gdy systemy wymyślone przez człowieka są przejściowe i niekompletne”.

portret szejka zajida – jego wpływ na rozwój dubaju i nowoczesność zea
Szejk Zajid ze swoim synem

Szejk Zajid ze swoim synem Szejkiem Khalifą/ Fot: Unknown author, wikipedia

portret szejka zajida – jego wpływ na rozwój dubaju i nowoczesność zea
Szejk Zajid, pierwszy prezydent ZEA

Szejk Zajid był pierwszym prezydentem ZEA/ Fot: Karam M, Pinterest

Zasługi i dziedzictwo Szejka Zajida

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Szejk Zajid był nazywany ,,Waalid al-Ummah”, czyli ojcem narodu. To jego wysiłki, zdolności negocjacyjne i zręczność polityczna doprowadziły do powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako państwa silnego, bogatego i bezkonfliktowego. Jest najważniejszym władcą w historii ZEA. Był uważany za polityka liberalnego w regionie Bliskiego Wschodu. Zezwalał na prywatne media, ale oczekiwał braku krytyki swojej rodziny, nie działań państwa. Zezwolił na wolność religijną i pozwalał kultywować imigrantom ich tradycje. Wielokrotnie wypowiadał swoje zdanie o panującej sytuacji na świecie. Zwracał uwagę na cierpienia cywilów w strefach konfliktów, przykładowo w sankcjonowanym wtedy Iraku.

Jego Wysokość był również zwolennikiem pewnych praw dla kobiet, takich jak dostęp do edukacji i prawa pracownicze kobiet, w ramach tradycyjnych parametrów. Jego poglądy dotyczące praw kobiet były znacznie bardziej liberalne niż jego odpowiedników w krajach Zatoki Perskiej. W pamięci emiratczyków Szejk Zajid jest ,,ojcem założycielem” Zjednoczonych Emiratów Arabskich i jedną z najwybitniejszych postaci w historii tego państwa. Stanowi wzór dla młodych pokoleń i niedościgniony przykład dla innych polityków.

Dalsze losy rodziny Zajidów

Najstarszy syn Szejka Zajida, Khalifa bin Zayed Al Nahyan został drugim w historii prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rządził państwem do 13 maja 2022 roku. Trzeci syn Szejka Zajida, Mohamed bin Zayed Al Nahyan jest następcą swojego brata i aktualnym prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Kto rządzi w Dubaju?

W Dubaju panowanie nad miastem i całym emiratem sprawuje emir Dubaju. Aktualnie emirem Dubaju jest Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Władza emira Dubaju jest dziedziczna. Emir ma jeszcze swój gabinet składający się z urzędników i doradców.

2. Czy w Dubaju jest prezydent?

Mimo iż Zjednoczone Emiraty Arabskie to monarchia konstytucyjna, to państwo posiada swojego prezydenta. Zostaje nim aktualnie rządzący Emir Abu Dhabi (tymczasowo może nim zostać emir Dubaju). Aktualnie rządzącym prezydentem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan.

3. Kto rządzi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Zjednoczone Emiraty Arabskie jako państwo są federacją emiratów z systemem monarchii konstytucyjnej i elekcyjnej. Każdym emiratem z osobna rządzą emirowie z władzą dziedziczną. Szefem rządu i premierem jest zawsze Emir Dubaju, a prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Emir Abu Dhabi. Aktualnie prezydent ZEA to Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, zaś premierem Muhammad ibn Raszid Al Maktum.

portret szejka zajida – jego wpływ na rozwój dubaju i nowoczesność zea
Wizerunek Szejka Zajida

Wizerunek i postać Szejka Zajida/ Fot: Emirates Islamic, Facebook

Chcesz wiedzieć więcej o Dubaju? Czytaj więcej naszych publikacji na stronie.

Photo: www.arabianbusiness.com/opinion/comment/388414-sheikh-zayed-legacy-of-leadership

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.