Muzea w Dubaju – top 5 miejsc z historią

Kultura i dziedzictwo w Dubaju to skarb tego miasta. Historyczny Dubaj to opowieść o życiu przeróżnych narodowości w tym rejonie Bliskiego Wschodu. Muzea w Dubaju to świetna okazja to poznania historii regionu, tego czym jest sztuka islamska i lokalna kultura. Oto lista 5 miejsc z prawdziwą historią.

Sprawdź również: Wyjazdy zorganizowane do Dubaju i odwiedź te i inne ciekawe miejsca w Dubaju

Fot: Malik Shibly, Unsplash

Historie miast i całych państw najlepiej poznać dzięki muzeum. Im lepsze muzeum, im ciekawsza jest wystawa i ekspozycja, tym więcej można się dowiedzieć. Nie inaczej sytuacja ma się w Dubaju, gdzie nie brakuje wspaniałych muzeów.

W Dubaju można znaleźć nowsze muzea, opowiadające o przyszłości i rozwoju, ale także historyczne obiekty muzealne, które przedstawiają historię Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Jakie są najpopularniejsze muzea w Dubaju i dlaczego warto je odwiedzić?
  • Ile wynoszą opłaty za wstęp do muzeów w Dubaju?
  • Czy są muzea, do których można wejść za darmo w Dubaju?

W artykule przedstawione są najlepsze historyczne muzea w Dubaju. Kilku zabrakło ze względu na krótkość listy albo tematykę, a są to:

  • Muzeum Przyszłości – jedna z najpiękniejszych budowli na świecie i unikalne muzeum, które przedstawia wyzwania czekające na ludzkość w przyszłości i możliwości technologiczne do ich przezwyciężenia. Bilety do Muzeum Przyszłości kupisz tutaj – Bilety Muzeum Przyszłości.
  • Historyczna dzielnica Al Fahidi – może to nie muzeum, ale jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych dzielnic w Dubaju. Biegnie ona wzdłuż nadbrzeża rzeki Dubai Creek i jest miejscem, gdzie można poczuć klimat dawnego Dubaju.
  • Coffee Museum – jest to muzeum historii i kultury kawy. Kawa jest nierozłączną częścią arabskiej kultury, a tutaj można poznać skąd się to wzięło..
  • Prywatne Muzeum Salsali – jest to prywatne muzeum kultury bliskowschodniej i międzynarodowej. Gości wystawy lokalnych artystów i twórców z całego świata.

Dubai Museum w forcie Al Fahidi

Muzeum Dubaju znajduje się w Al Fahidi Fort, czyli najstarszym budynku w całym Dubaju, który został wybudowany w 1787 roku. Kiedyś teren fortu i muzeum było bazą lokalnego monarchy i ufortyfikowaną rezydencją, a dziś jest prawdziwym świadectwem dziedzictwa Dubaju. W 1971 roku, czyli w czasie powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powstało tu Muzeum Dubaju, bardziej znane jako Dubai Museum.

W muzeum zaprezentowana jest intrygująca historia Dubaju i jego dziedzictwo. Odwiedziny w Muzeum Dubaju to okazja to ujrzenia tego, jak wyglądało tu życie przed ropą naftową i eksplozją gospodarczą. Na miejscu można podziwiać historycznie odtworzone arabskie domy, arabskie targi, farmy daktyli i inne elementy życia codziennego w dawnym Dubaju. Znajdziesz tu takie eksponaty jak stare arabskie łodzie, przedmioty do poławiania pereł i naczynia z okresu tysięcy lat przed powstaniem miasta.

Godziny otwarcia Dubai Museum w forcie Al Fahidi: niestety na ten moment muzeum jest zamknięte do odwołania. W najbliższym czasie powinno zostać ponownie otwarte, a o wszystkich aktualizacjach będziemy informować na bieżąco.

Ceny biletów Dubai Museum w forcie Al Fahidi: przed zamknięciem wstęp do Muzeum Dubajskiego kosztował 3 AED dla dorosłych oraz 1 AED dla dzieci poniżej 6 roku życia. Jeszcze nie znamy nowych cen, które prawdopodobnie się zmienią przy ponownym otwarciu obiektu.

Lokalizacja Dubai Museum w forcie Al Fahidi – Najlepiej do muzeum udać się metrem zatrzymać się na stacji Al Ghubaiba lub Sharaf DG.

Fot: A.Savin – Own work, FAL

Fot: dm.gov.ae/projects/quranic-park/

Quranic Park

Quranic Park to Park Koranu w Dubaju. Jest parkiem promującym cuda Koranu, świętej księgi islamu. To nowoczesny i pionierski projekt kulturalny, który ma przybliżyć wszystkim kulturowe i naukowe osiągnięcia islamu, oraz poszerzyć wiedzę zwiedzających na temat islamski wartości. Atmosferze nadzwyczajności towarzyszą rozmaite gatunki roślin, które były opisane w Koranie. Co więcej, jest specjalny ogród poświęcony hiszpańskiej Andaluzji, kiedyś pod panowaniem Arabów. Wycieczka do Parku Koranu jest wycieczką duchową i okazją do lepszego zrozumienia islamu.

Godziny otwarcia Quranic Park: codziennie od 9:00 do 21:00. Obszar do joggingu jest otwarty 24 godziny na dobę.

Ceny biletów Quranic Park: wejście do parku jest darmowe. Dodatkowo płatne jest wejście do Jaskini Cudów (10 AED) i do Szklanego Domu (5 AED). Dzieci poniżej 3 roku życia nie płacą.

Lokalizacja Quranic Park – Najlepiej dojechać do ostatniej stacji czerwonego metra (stacja Centerpoint) i tam przejść do przystanku Al Awir Immigration, skąd będzie jechał autobus do Mizhar 2 Turnoff 1, gdzie czeka nas krótki spacer. Najkorzystniej dojechać taksówką.

Etihad Museum

Muzeum Etihadu jest nie tylko muzeum historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale przede wszystkim muzeum o najnowszej historii. Obiekt ten pozwala poznać odwiedzającym współczesną historię Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Położone jest w najnowszym obiekcie kulturalnym w całym Dubaju. W muzeum znajdują się nowoczesne pawilony, które w interaktywny sposób pomagają zgłębić historię Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Filmy, zdjęcia i dodatkowe materiały rzeczowe pomagają poznać historię tego kraju, szczególnie w momencie powstawania najnowszej emirackiej państwowości. Muzeum jest położone w tym samym miejscu co Union House, czyli budynek, w którym podpisano pierwszą konstytucję Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W budynku oprócz muzeum jest też biblioteka, centrum edukacyjne i restauracja.

Godziny otwarcia Etihad Museum: codziennie od 10:00 do 20:00.

Ceny biletów Etihad Museum: dorośli 25 AED, bilet grupowy (5 osób i więcej) 20 AED, bilet studencki 10 AED, dzieci poniżej 5 roku życia wchodzą za darmo.

Lokalizacja Etihad Museum – z Dubai Marina dojedziesz tam bez problemu autobusem numer 8, wysiadając na przystanku Etihad Museum 2.

Fot: © Lxs, wikimedia.org / CC BY 4.0

Fot: Vaishnavi.vinodkumar – Own work, CC BY-SA 4.0

Al Shindagha Museum

Muzeum Al Shindagha jest praktyczną i szybko podaną lekcją historii Dubaju. Muzeum leży nad wodami Dubai Creek i opowiada o tym, co działo się na tym terenie na przełomie setek lat. W Muzeum Al Shindagha pokazana jest historia i tradycja narodu oraz przebieg narodzin miasta, jakim jest Dubaj. Odwiedzający mogą przekonać się, jak wyglądało dawniej życie emirackich rodzin i jaką rolę w ich życiu odgrywał handel morski i połów pereł.

Tuż obok znajduje się Perfume House, czyli Muzeum Perfum w Dubaju. To tu można odkryć prawdziwe zapachy z Emiratów, ich historię i rolę w kształtowaniu narodu i związane z nimi dziedzictwo, które przetrwało do czasów aktualnych.

Godziny otwarcia Al Shindagha Museum: codziennie od 10:00 do 20:00.

Ceny biletów Al Shindagha Museum: osoba dorosła 50 AED, bilet grupowy (od 5 osób wzwyż) 40 AED, bilet studencki 20 AED, osoby poniżej 5 roku życia – za darmo.

Lokalizacja Al Shindagha Museum – Najlepiej wysiąść na stacji zielonego metra Al Ghubaiba Metro Station.

The Dubai Heritage Village

The Dubai Heritage Village, znane też jako Al Shindagha Historic District Museum lub Hatta Village, jest muzeum w formie wioski, które zapewnia w tradycyjną kulturę i dawny styl życia z Dubaju. Można tu poznać historię działań morskich w Emiratach, tradycje nurkowania i połowu pereł oraz dawną emiracką architekturę. W eksponatach znajdziemy wioskę Beduinów, starożytną zbrojownię, tradycyjne drewniane skrzynie i przybory kuchenne.

Godziny otwarcia The Dubai Heritage Village: otwarte codziennie od 10:00 do 20:00.

Ceny biletów The Dubai Heritage Village: wejście jest darmowe dla każdego.

Lokalizacja The Dubai Heritage Village – najlepiej dojechać metrem do końcowej stacji metra zielonego Al Ghubaiba Metro Station, skąd można dotrzeć na piechotę.

Fot: Guilhem Vellut, Flickr

Jakie muzeum wydaje się najciekawsze? Daj znać w komentarzu!

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.