Komunikacja miejska w Abu Dhabi – przewodnik

Stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich to miejsce oferujące połączenie tradycyjnej kultury arabskiej z nowoczesnością. Zabytki tego miasta dzieli jednak zwykle spory dystans. W jaki więc sposób sprawnie poruszać się po tym ogromnym mieście? Z pomocą przychodzi nam komunikacja publiczna w Abu Zabi, o której jest poniższy artykuł.

Foto: Daniel Olah/ Unsplash

Jakie środki transportu są dostępne w Abu Dhabi?

W odróżnieniu od Dubaju, w stolicy Emiratów Arabskich nie możemy liczyć na metro, czy nowoczesne tramwaje. Wprawdzie już od 2008 planowana jest linia metra, ale niestety jeszcze nie powstała, a więc pozostają nam miejskie środki transportu. Najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu są autobusy. Poza tym do wyboru mamy taksówki, których jeździ dość dużo, a także rowery i wypożyczalnie samochodów. Samo miasto poleca również spacery ośmio kilometrowym odcinkiem promenad i plaż.  Czy Abu Dhabi jest drogie? Przeczytaj nasz artykuł o cenach w tym mieście:.

W jaki sposób dotrzeć na dworzec centralny z lotniska?

Międzynarodowy Port Lotniczy Abu Zabi leży aż 26 kilometrów na wschód od centrum miasta i dworca centralnego. Warto wiedzieć, że autobusy kursują między lotniskiem, a centrum 24h na dobę, średnio co 30 minut. Oznaczenia tych autobusów to A1 oraz A2na sam dworzec dojedziemy tylko tym drugim. Koszt podróży wyniesie nas 4 dirhamy (AED).

Jak korzystać z karty Hafilat?

Aby korzystać z autobusów miejskich w Abu Dhabi będziemy potrzebowali karty “Hafilat”. Koszt samej karty wynosi 10 AED, ale musimy ją dodatkowo zasilić za min. kolejne 10 AED. Karta jest ważna przez 5 lat. Możemy ją kupić w specjalnych automatach na lotnisku Abu Dhabi, przed wyjściem z hali przylotów, na dworcu centralnym, dworcach: Bani Yas, Mussafah, Shahama, Al-Ain, Al-Sila, Ghayathi, czy Madinat Zayed, a także na niektórych przystankach autobusowych i w niektórych centrach handlowych.

Kartę wystarczy przyłożyć do czytnika przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z autobusu.Doładować ją możemy w automatach na niektórych przystankach. Warto mieć przy sobie gotówkę. Można również doładować kartę online na stronie https://hafilat.darb.ae/, ale aktualizacja stanu konta może potrwać do 2 godzin.

Jak sprawdzić stan konta?

Stan konta możesz sprawdzić w dowolnym automacie lub na powyższej stronie internetowej. Możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej Darbi lub skontaktować się z Hafilat Service Center.

Ile kosztuje transport publiczny w Abu Dhabi?

Koszt przejazdu zależy od dystansu, jednak minimalny koszt wynosi 2 AED, więc jeżeli planujemy zwiedzanie miasta, warto doładować kartę trochę większą kwotą. Jeżeli chcemy się przesiąść i nie zmieniamy kierunku jazdy na przeciwny oraz przesiądziemy się w krótkim czasie, to nie zapłacimy ponownie 2 AED.

Dostępne są również pakiety nielimitowanych przejazdów:

 • 1 tydzień – 30 AED
 • 1 miesiąc – 80 AED

Abu Dhabi, foto: Anshul Hari/ Unsplash

Abu Dhabi, foto: Em Kwan/ Unsplash

Jak działają autobusy w Abu Dhabi?

Ze względu na to, że miasto nie dysponuje metrem ani liniami tramwajowymi, komunikacja w Abu Dhabi opiera się głównie na autobusach. Centrala wszystkich połączeń to Dworzec Centralny Abu Dhabi z którego możemy ruszyć autobusami regionalnymi do innych miast, na lotnisko oraz swobodnie poruszać się po mieście.

Połączeń jest bardzo dużo. Bez problemu dotrzemy do każdego zabytku i do każdej dzielnicy miasta. Oto lista połączeń z dworca do największych atrakcji Abu Dhabi:

Miejsce odjazdu:
Dworzec Centralny Abu Dhabi

Najłatwiejszym sposobem na wyszukanie połączenia z naszej lokalizacji, do interesującego nas miejsca, będzie skorzystanie z aplikacji Google Maps, w której po wpisaniu docelowego punktu, zaznaczymy komunikację miejską.
Jeśli chcesz zwiedzić bezstresowo Abu Dhabi, poznać historię miasta, a także usłyszeć ciekawostki o nim, koniecznie skorzystaj z naszej oferty zwiedzanie Abu Dhabi z polskim przewodnikiem

Jak najtaniej podróżować taksówkami w Abu Dhabi?

Jak przystało na nowoczesną metropolię, w Abu Dhabi możemy zamówić taksówkę z aplikacji takiej jak: Careem, dobrze znany Uber lub Abu Dhabi Taxi. Jeżeli chcemy podróżować taniej warto wybrać lokalne taksówki, zwykle w kolorze beżowym/srebrnym z żółtym kogutem na dachu. Taksówkę możemy złapać zatrzymując ją bezpośrednio na ulicy. Warto zapytać o koszt przejazdu przed jego rozpoczęciem.
Pamiętaj, aby podać taksówkarzowi konkretny adres hotelu, ponieważ sieci hotelowe w Abu Dhabi mają po kilka obiektów i łatwo o pomyłkę!

Czy mogę zapłacić kartą za taksówkę w Abu Dhabi?

To zależy od taksometru/systemu danej korporacji – po jego kolorze poznasz, czy można zapłacić kartą, czy też nie. Jeżeli wyświetlacz jest niebieski to dostępne są płatności bezgotówkowe, ale pomarańczowy oznacza starszą wersję taksometrów, przy której za przejazd zapłacisz gotówką. Pamiętaj, by mieć przy sobie mniejsze nominały.

W jakie sposób wypożyczyć rowery w Abu Dhabi?

Aby wypożyczyć rower w Abu Dhabi można skorzystać z aplikacji mobilnej Careem, która posiada ponad 50 stacji rowerowych w mieście. Drugą opcją jest skorzystanie ze zwykłej wypożyczalni, których jest mnóstwo, zwłaszcza w okolicy plaży Cornice Beach.

Jak skorzystać z aplikacji Careem?

 • Pobierz aplikację Careem (App Store lub Google Play).
 • Zarejestruj konto i wybierz plan.
 • Zeskanuj kod QR na rowerze żeby go odblokować lub wpisz 5-cyfrowy pin z aplikacji.
 • Zdejmij rower, gdy zobaczysz zielone światło.
 • Zwróć rower do stacji dokującej Careem.

Ile kosztuje wypożyczenie roweru w Abu Dhabi?

Koszt wypożyczenia roweru w aplikacji Careem to 25 AED za dzień lub 50 AED za tydzień. Przy zakładaniu aplikacji wybieramy interesujący nas plan. Jest też dostępna subskrypcja Careem Plus, w kwocie 19 AED / miesięcznie

W trakcie okresu subskrypcji użytkownicy mogą korzystać z nieograniczonej ilości przejazdów trwających 45 minut. Jednakże, jeśli przekroczą ten czas, za każde kolejne 30 minut zostanie naliczona dodatkowa opłata w wysokości 10 AED.

Wypożyczanie rowerów z innych firm, jak np. Yas Cycles to zazwyczaj większy koszt – ok. 50 AED za dzień. Aplikacja Careem ze względu na ilość dostępnych stacji dokujących na rowery to zdecydowany faworyt!

Careem, foto: Podróże z Hubertem

Foto: Mizbah V/ Unsplash

Foto: Zalfa Imani/ Unsplash

Jak wynająć samochód w Abu Dhabi?

Jeżeli zależy nam na wygodzie i mamy trochę większy budżet, świetnym pomysłem będzie wynajęcie samochodu. Wypożyczalni jest bardzo dużo, natomiast samochód wynajmiemy również przez wspomnianą wcześniej aplikację Careem.

Do wynajmu, będziesz potrzebować swój paszport, prawo jazdy oraz kartę kredytową.

Niektóre wypożyczalnie nie wymagają depozytu z karty kredytowej. 

Szczególnie polecamy usługi firmy z polskimi korzeniami – Modena Car Rental, w której karta kredytowa nie będzie konieczna. Koniecznie sprawdź ich ofertę i skontaktuj się, aby ustalić szczegóły wynajmu. Więcej informacji – Wynajem aut w Dubaju

Ile kosztuje parkowanie w Abu Dhabi?

Koszt parkowania to około 2-3 AED za godzinę w zależności od strefy. Parkomaty są koloru turkusowego, strefy mają dwa oznaczenia:

 • biało-turkusowy:
  strefa premium, parkowanie maksymalnie do 4 godzin, koszt: 3 AED/h,
 • czarno-turkusowy:
  strefa standard, parkowanie maksymalnie do 24 godzin, koszt 2 AED/h lub 15 AED za dobę

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Jakie są środki transportu publicznego w Abu Dhabi?
Komunikacja miejska w Abu Dhabi to bardzo mocno rozwinięta sieć autobusowa. Do dyspozycji są również taksówki, jak i wynajęte samochody, rowery, czy hulajnogi elektryczne.

2. Czy istnieje system metra w Abu Dhabi?
W Abu Dhabi nie istnieje system metra. Pomimo szerokich planów od 2008 roku nie udało się stworzyć sieci podziemnego transportu. Obecne plany sięgają 2033 roku.

3. Jakie są godziny kursowania autobusów w Abu Dhabi?
Autobusy kursujące między lotniskiem, a dworcem centralnym Abu Dhabi, kursują co ok. 30 minut przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Autobusy miejskie kursują od około 5:00/5:30 rano do 23:00/23:30 wieczorem.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.