Czy Abu Dhabi jest drogie?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to atrakcyjny kierunek turystyczny. Coraz więcej podróżnych dociera do ich stolicy, Abu Dhabi, skąd można dolecieć z Polski tanimi liniami. Czy stolica Emiratów jest droga dla turystów? Jak wyglądają koszty życia w Abu Dhabi?

Szukasz wycieczek do Abu Dhabi? Sprawdź nasze wycieczki do Abu Dhabi z polskim przewodnikiem.

Fot: ulice Abu Dhabi/ Feras Awad, Unsplash

W tym artykule dowiesz się:

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko Dubaj, ale wiele innych pięknych i interesujących miejsc. Stolicą tego państwa jest Abu Dhabi, drugie co do wielkości miasto całych Emiratów. Abu Dhabi zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność wśród turystów z Polski. Można tu zobaczyć wyjątkowe atrakcje turystyczne, takie jak Wielki Meczet Szejka Zajida, Ferrari World Abu Dhabi lub Qasr Al Watan, czyli Pałac Prezydencki. Do Abu Dhabi można dolecieć tanio z Polski liniami lotniczymi Wizz Air z Krakowa i Katowic. Przed podróżą pojawia się jednak pytanie: jakie są koszty życia w Abu Dhabi? Jakie są koszty transportu publicznego w tym mieście? Ile kosztują podstawowe produkty żywnościowe w Abu Dhabi i ile pieniędzy warto mieć na wakacjach w ZEA? W tym tekście znajdziesz wszystkie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące kosztów życia i turystycznego zwiedzania w Abu Dhabi.

Koszty życia w Abu Dhabi/ koszty dla turysty w Abu Dhabi

Jeśli wybierasz się na wakacje do Abu Dhabi lub podczas urlopu w Dubaju planujesz odwiedzić to miasto, to nie powinieneś martwić się zbytnio o swój budżet. Owszem, koszty życia i podstawowych produktów w Abu Dhabi są trochę wyższe niż w Polsce, ale jest tu taniej niż w Dubaju i podstawowe zakupy dl turysty nie powinny zbytnio nadszarpnąć twojego budżetu. Jeśli uśrednić wszystkie wydatki, to Abu Dhabi jest około 1,5 razy droższe niż w Polsce. Pamiętaj! W żadnym wypadku nie oznacza to, że zwykłe zakupy spożywcze będą o tyle droższe. Podczas zakupu podstawowych produktów lub stołowania się w niedrogich knajpach wydatki na jedzenie mogą być takie same, a nawet niższe niż w Polsce. Oczywiście produkty importowane i zwykle niedostępne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą droższe, nawet jak na polskich półkach występują powszechnie.

Cena zakwaterowania w Abu Dhabi

Cena mieszkania w Abu Dhabi lub hotelu w tym mieście różni się od standardu. Pokój w hostelu może kosztować mniej niż 100 zł, pokój w hotelu 1-gwiazdkowym około 130 zł, 2-gwiazdkowym około 150 zł, 3-gwiazdkowym około 160 zł, a 4 i 5-gwiazdkowym od mniej niż 350 zł, do grubo ponad 400 zł. To wszystko zależy od wybranego standardu i lokalizacji naszego hotelu. Jak widać, hotele są w cenach porównywalnych do tych w Polsce. Najdroższe mieszkania i hotele znajdziesz w takich dzielnicach jak Yas Island, Al Maryah Island lub Downtwon, a najtańsze na przykład w dzielnicy Al Khalidiyah.

Restauracje i jedzenie w Abu Dhabi

Restauracje i knajpy z jedzeniem w Abu Dhabi nie należą do najdroższych, choć oczywiście da się zjeść w bardzo dobrej restauracji i zapłacić bardzo dużo. Posiłek w taniej restauracji emirackiej, hinduskiej lub chińskiej to koszt około 30 zł na osobę – zależy co zamówimy, przy mniejszych daniach może to być nawet około 20 zł. Jeśli zdecydujesz się wejść do lepszej restauracji, to możesz liczyć się z wydatkiem rzędu około 260 zł za obiad 3-daniowy na 2 osoby. W Abu Dhabi możesz znaleźć też wiele luksusowych restauracji, w których rachunek będzie znacznie wyższy. W przypadku chęci zjedzenia czegoś szybszego, zestaw w popularnych Fastfoodach to koszt około 33 zł, a jednej, większej pojedynczej kanapki to koszt około 23, 24 zł.

Fot: knajpka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich/ Imtiyaz Ali, Unsplash

Fot: kawiarnia w Abu Dhabi/Devarya Ruparelia, Unsplash

Fot: Internet z karty eSIM/Charlesdeluvio, Unsplash

Tak wyglądają przykładowe ceny produktów w restauracjach w Abu Dhabi:

 • Zestaw Big Mac – 26 zł
 • Cappuccino – 20 zł
 • Burger w tańszej knajpie – 10 zł
 • Mała szawarma w tańszej knajpie – 15 zł
 • Puszka Coli w restauracji – 5 zł
 • Zestaw obiadowy w droższe restauracji dla 1 osoby – 140 zł
 • Posiłek w hinduskiej knajpie – 25 zł

Transport w Abu Dhabi

Transport publiczny w Abu Dhabi nie jest rozbudowany. Większość mieszkańców porusza się tu własnymi samochodami, ewentualnie taksówkami. Nie ma metra ani tramwajów, są jedynie autobusy miejskie, z których korzysta jednak mały procent mieszkańców miasta.

To płacenia za komunikację miejską niezbędna jest karta Hafilat Smart Card, którą możesz kupić na każdym dworcu autobusowym, w centrum handlowym lub większym sklepie. Minimalnie trzeba doładować ją za 10 AED (10,85 zł).

Każdy przejazd autobusem kosztuje 2 AED (2,17 zł) + 5 filsów za kilometr trasy (czyli około 5 groszy za kilometr).

Koszt taksówki i wynajęcia samochodu w Abu Dhabi

Początkowa opłata za wejście do taksówki w Abu Dhabi to zwykle 12 AED (13 zł), a każdy przejechany kilometr to koszt około 2 zł.

Średnia cena za wynajem samochodu wynosi około 350 zł, ale jest ona zawyżona przez dostępność drogich samochodów z wyższej półki. Na wynajem ekonomicznego samochodu, idealnego na rodzinne wakacje wydasz około 150 do maksymalnie 200 zł.

Ceny paliwa w Abu Dhabi

Średnie cena litra paliwa w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich na początek 2024 roku to około 3,00 zł za litr benzyny i 3,25 zł za litr Diesla.

Karta eSIM – jak łatwiej podróżować

Podróżowanie po Abu Dhabi może być znacznie łatwiejsze dzięki karcie eSIM od Airalo. Wystarczy ściągnąć na telefon aplikację korzystając z tego linka i kupić pakiet, który nas interesuje.

Rejestrując się z powyższego linka otrzymasz 10% rabatu na swoje pierwsze zamówienie.

Dzięki aplikacji Airalo będziesz mieć ciągły dostęp do Internetu, co pozwoli na śledzenie rozkładu jazdy autobusów oraz zamówienie taksówki w dowolnym momencie.

Jeżeli podróżujecie w większym gronie, aplikacja Airalo daje Wam możliwość korzystania z Internetu poprzez funkcję Hotspot. Wystarczy, że jedna osoba wykupi dostępny pakiet i udostępni reszcie Internet ze swojego telefonu. Pozostałe osoby podłączą się do sieci za pomocą Wi-Fi.

Zakupy w Abu Dhabi

Wakacyjny wyjazd wiąże się z zakupem podstawowych produktów spożywczych i higienicznych w lokalnych supermarketach. Jakie są ceny w sklepach w Abu Dhabi? Ile trzeba wydać na zakupy podstawowych produktów żywnościowych w Abu Dhabi? Oto lista przykładowych produktów:

 • 12 sztuk jajek – 11 zł
 • Litr mleka – od 5 do 7 zł
 • Biały chleb – około 5 zł
 • 1 kg pomarańczy – około 6 zł
 • 1 kg pomidorów – 5,5 zł
 • 1 kg cebuli – około 3 zł
 • 1 kg ziemniaków – około 4 zł
 • Paczka papierosów – od 15 do 25 zł
 • 200 g sera żółtego w promocji – około 9 zł
 • Puszka Coli – 2,5 zł
 • 6-pak wody 1,5 litra – od 6 do 10 zł

Musisz pamiętać, że ceny będą różnić się w zależności do supermarketu. W osiedlowych sklepikach ceny mogą być trochę wyższe, jeśli nie są to lokalne, świeże produkty. Najtańszym sklepem będzie VIVA Supermarket, a droższym coś typu Carrefour. W VIVA-ie znajdziesz wiele promocji, także kilogram kurczaka może tam kosztować koło 15 zł, a wiele innych produktów też będzie w korzystnej przecenie.

Cena usług w Abu Dhabi

Ceny usług w Abu Dhabi są porównywalne jak w reszcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, lecz z reguły są trochę tańsze niż w Dubaju. Ceny internetu są zdecydowanie droższe niż w Polsce – więcej o tym przeczytasz w poradniku o internecie w Dubaju, który ma też zastosowanie w Abu Dhabi – Internet w Dubaju. Usługi medyczne są w podobnej cenie co w Polsce, pojedyncza wizyta u podstawowego lekarza to koszt od 50 do 100 zł. Usługi kosmetycznie są od 10% do 20% droższe niż w Polsce. Rozrywka jest albo w takiej samej cenie jak w Polsce, albo zdecydowanie droższa, zależy od standardu kina lub teatru, do którego się wybierzesz.

Inflacja w Abu Dhabi

Inflacja w Abu Dhabi wynosi na ten moment około 2,50%. Zjednoczone Emiraty Arabskie i ich gospodarka dobrze poradziły sobie w czasie po pandemii, więc inflacja w Abu Dhabi nie jest uciążliwa, a na pewno nie będzie kłopotem dla turysty.

Fot: supermarket/ Eduardo Soares, Unsplash

Fot: Qasr Al Watan, Pałac Prezydencki Abu Dhabi/ Devarya Ruparelia, Unsplash

Budżet podróży do Abu Dhabi – podsumowanie

Wakacje w ZEA nie muszą być drogie, a codzienne wydatki w Abu Dhabi nie obciążą za bardzo twojego portfela – to najważniejsze wnioski z naszego artykułu. Oczywiście, można mieszkać w luksusowym 5-gwiazdkowym hotelu w najdroższej dzielnicy i chodzić do najlepiej ocenianych restauracji. Jeśli kogoś budżet na to pozwala, to Abu Dhabi to świetne miejsce na taki wypoczynek. Jeśli jednak chcesz spędzić wakacje i nie wydać ogromnej ilości pieniędzy, to ten artykuł pomoże ci zaplanować swój wypoczynek i określić potrzebny ci budżet na wyjazd do Abu Dhabi.

Planujesz wakacje w Dubaju, Abu Dhabi lub ogólnie Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Sprawdź naszą ofertę wyjazdów do Dubaju i zaplanuj swoje wymarzone wakacje w ZEA!

Jeśli wyjeżdżasz do Dubaju (Polecamy: wyjazdy zorganizowane do Dubaju) i planujesz odwiedzić Abu Dhabi, to sprawdź naszą ofertę wycieczek do Abu Dhabi z polskim przewodnikiem – Zwiedzanie Abu Dhabi

Wakacje w Abu Dhabi? Zarezerwuj najtaniej bilety do takich atrakcji jak:

 • Qasr Al Watan – Pałac Prezydencki Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pałac prezydencki Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, architektura prawdziwego arabskiego dziedzictwa, jeden z najpiękniejszych budynków na świecie
 • Luwr Abu Dhabi – jedyne muzeum na świecie obok francuskiego Luwru, które oficjalnie może używać tej nazwy.
 • Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda – zwiedzanie największego meczetu w całych Zjednoczonych Emirtach Arabskich z polskim przewodnikiem.
 • Yas Island Abu Dhabi – zwiedzanie rozrywkowego centrum Abu Dhabi z wieloma parkami rozrywki.
 • Ferrari World Abu Dhabi – tematyczny park rozrywki poświęcony legendarnej marce motoryzacyjnej tuż obok toru F1.
 • Yas Waterworld Abu Dhabi – Jeden z wiodących parków wodnych na świecie, pełen szalonych przejażdżek, epickich zjeżdżalni i niesamowitych wrażeń.
 • Warner Bros World Abu Dhabi – dołącz do swoich ulubionych superbohaterów i postaci z kreskówek w sześciu wciągających krainach w największym krytym parku tematycznym w regionie.
 • SeaWorld Yas Island – otwarty w 2023 roku park tematyczny skupiony wokół życia morskiego z wieloma interaktywnymi doświadczeniami i rollercoasterami.

Tło: panorama Abu Dhabi/ Nick Fewings, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.