Karta EKUZ i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument uprawniający do korzystania z podstawowej, bezpłatnej opieki zdrowotnej w większości państw europejskich. Jakie korzyści daje karta EKUZ i czy może zastąpić ubezpieczenie turystyczne? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

karta EKUZ

Fot: Gdańskie Centrum Zdrowia

Co znajdziesz w artykule?

Czym jest karta EKUZ?

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) jest dokumentem uprawniającym posiadacza do korzystania z opieki medycznej i świadczeń zdrowotnych w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. EKUZ w zależności od odwiedzanego państwa europejskiego uprawnia jej posiadacza do bezpłatnej, częściowo płatnej lub płatnej opieki zdrowotnej. Nie zapewnia z automatu bezpłatnego świadczenia usługi medycznych, a jedynie część bezkosztowych i zwrot za wcześniej ustalony (przez państwa członkowskie) procent z kwoty opieki zdrowotnej.

Karta może pełnić funkcję ubezpieczenia turystycznego, ale w całości nie zastępuje polisy podróżnej. Niektóre świadczenia zdrowotne nie są objęte refundacją. Usługi medyczne klasyfikujące się do zwrotu kosztów załatwia się po powrocie do macierzystego państwa, w naszym wypadku Polski. Tu z rachunkami trzeba zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ.

EKUZ – jak i gdzie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Kartę EKUZ może wyrobić jedynie osoba posiadająca prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w kraju zamieszkania. Gdzie wyrobić EKUZ? Możesz to zrobić w 3 miejscach:

  • W oddziale NFZ osobiście, e-mailowo lub pocztą
  • Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
  • Poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)

Przy wyborze każdej z opcji będziesz musiał posiadać niezbędne dokumenty, wypełnić obowiązkowe wnioski i odebrać kartę EKUZ w wybrany przez siebie sposób.

EKUZ i potrzebne dokumenty

W zależności od wybranego sposobu wyrobienia karty EKUZ do jej wyrobienia będziesz potrzebował specjalnie wypełnionego wniosku, dowodu osobistego lub przykładowo świadectwa kontynuowania nauki w przypadku studentów.

EKUZ  – korzyści i przydatność w praktyce

Posiadanie karty EKUZ podczas przebywania za granicą niesie za sobą wiele plusów. Z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego będziesz traktowany w publicznej służbie medycznej, tak samo jak obywatel państwa, w którym przebywasz. Karta nie zastąpi polisy turystycznej, ale będzie idealnym jej zamiennikiem do otrzymania najprostszych świadczeń zdrowotnych.

EKUZ a leczenie za granicą

Karta EKUZ dla turystów jest bardzo przydatną rzeczą na zagranicznych wakacjach. Dzięki karcie każde zdarzenie losowe, jak wypadek, kolizja, kontuzja czy nagła choroba zostanie rozliczona na warunkach lepszych, niż w wypadku braku posiadania karty. Dzięki EKUZ możesz mieć pewność, że dostaniesz świadczenia medyczne takie same, jak obywatele państwa, w którym przebywasz.

karta ekuz i wszystko, co musisz o niej wiedzieć
karta EKUZ

Fot: NFZ

karta ekuz i wszystko, co musisz o niej wiedzieć
lekarz

Fot: Tom Claes, Unsplash12

To gwarancja udzielenia podstawowej pomocy i niedługotrwałego leczenia. EKUZ zapewni podstawową opiekę zdrowotną, najczęściej potrzebną turyście na wakacjach. Należy jednak pamiętać, że karta nie zapewni objęcia kosztami usług nierefundowanych w kraju pobytu, prywatnego leczenia lub takie rzeczy jak transport karetką lub helikopterem do kraju stałego zamieszkania.

EKUZ a prywatne ubezpieczenie

Czy karta EKUZ może zastąpić prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Nie, nigdy w pełni nie zastąpi polisy podróżnej. Jakie są różnice między korzyściami z karty EKUZ a z ubezpieczenia podróżnego?

Karta EKUZ refunduje tylko podstawową opiekę medyczną i część kosztów leczenia. Działa tylko na terenie państw UE + EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) + Szwajcarii. Można z niej korzystać tylko w placówkach publicznych, a jej benefity przydają się tylko w przypadku problemów zdrowotnych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje wszystkie koszty leczenia do ustalonej kwoty przy podpisywaniu umowy. Działa w państwach tych, które zdecydowaliśmy się zaznaczyć jako cel wyjazdu przy zakupie. Z polisy turystycznej można korzystać też w placówkach publicznych. Zapewnia pełną opiekę medyczną, nawet na badania bez wyraźnych problemów zdrowotnych.

EKUZ i ważność karty

Ważność karty EKUZ zależy od twojego wieku i stanu zatrudnienia. Na ile lat można dostać EKUZ?

  • Na 20 lat – dla osób w wieku emerytalnym i pobierającym emeryturę.
  • Do 18. roku życia – dla osób ubezpieczonych przed 18 rokiem życia.
  • Na 5 lat – dla osób pobierających emeryturę przed wiekiem emerytalnym oraz obywateli polski bez ubezpieczenia i przed 18 rokiem życia.
  • Na 3 lata – dla osób zatrudnionych, rolników i pobierających zasiłek.
  • Na 18 miesięcy – dla osób pobierających rentę, studentów, uczniów lub doktorów.
  • Na 6 miesięcy – nieubezpieczonych kobiet w ciąży, osobom uchodźczym, pracownikom na umowie agencyjnej.
  • Na 2 miesiące – bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

1. Jak wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ można wyrobić w oddziale NFZ (osobiście, za pomocą e-maila lub poczty tradycyjnej), przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP), przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub przez aplikację mojeIKP. Do wyrobienia potrzebne będą niezbędne dokumenty (ubezpieczenie zdrowotne, dowód osobisty np.) i wymagane wnioski.

2. Ile trwa wyrobienie karty EKUZ?

Kartę EKUZ można dostać od ręki w przypadku składania wniosku osobiście w uprawnionej placówce NFZ. W innym wypadku wyrobienie karty może trwać do 5 dni. Oddziały wojewódzkie zaznaczają jednak, że w okresie wakacyjnym (od czerwca do września) okres oczekiwania może wydłużyć się do kilkunastu dni.

3. Czy na wyjazd potrzebna jest karta EKUZ?

Podczas wyjazdu wakacyjnego karta EKUZ nie jest obowiązkowa, ALE zdecydowanie warto ją posiadać! Zapewni nam dostęp do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w większości państw europejskich i pomoże zrefundować część kosztów leczenia w wypadku uszczerbku na zdrowiu.

Tło: pacjent.gov.pl/ekuz

Karta EKUZ i wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Karta EKUZ

Fot: NFZ

Lecisz do Dubaju? Sprawdź jakie ubezpieczenie najlepiej wykupić przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.