Jakie leki można wwieźć do Dubaju?

Na wakacje zawsze zabieramy ze sobą jakieś lekarstwa. Mogą przydać nam się profilaktycznie lub możemy je przyjmować na stałe. Jakie możemy mieć ze sobą leki w Dubaju? Sprawdź poradnik dotyczący przewozu lekarstw do Dubaju!

Zobacz również: Szariat w Dubaju

Fot: pina messina, Unsplash

Nie warto wyjeżdżać na wakacje bez dobrze zaopatrzonej apteczki. Przeziębienie, problemy żołądkowe lub inne dolegliwości – to wszystko może Cię zaskoczyć podczas urlopu i zepsuć wypoczynek. Da się oczywiście kupić leki na miejscu (w Dubaju nie brakuje dobrze zaopatrzonych aptek), ale najlepiej polegać na znanych lekach ze sprawdzonym działaniem. Wiele osób cierpi na choroby przewlekłe i muszą regularnie przyjmować leki. W takim wypadku absolutnie nie można ruszyć z domu bez własnej apteczki. Przed podróżą do Dubaju może pojawić się w Twojej głowie pytanie: Jakie leki można wziąć ze sobą do Dubaju? Ten poradnik pozwoli ci rozwiać wszystkie wątpliwości i dobrze przygotować się do wakacji w Dubaju.

Jakie są przepisy dotyczące przewożenia leków do Dubaju?

Przepisy dotyczące przewożenia leków do Dubaju nie są skomplikowane. Warto je znać i przestrzegać zasad stosowanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, by uniknąć nieporozumień lub ewentualnych kłopotów. Oto najważniejsze zasady dotyczące przewożenia leków do Dubaju:

  • Ilość zabranych lekarstw nie może przekroczyć trzymiesięcznego zapasu
  • Lekarstwa muszą znajdować się w oryginalnych opakowaniach i nie mogą być przeterminowane
  • Jeśli dany lek został przepisany na receptę to musisz posiadać ją ze sobą
  • W przypadku leków o działaniu psychotropowym (a także CBD/nikotyna) – jest możliwe ich przewożenie, ale wyłącznie na okres 30 dni zażywania. Trzeba posiadać oryginalną receptę lekarską oraz orzeczenie medyczne, które musi być przetłumaczone na język angielski lub arabski.

Lista dozwolonych leków w Dubaju

Każde państwo ma swoje zasady dotyczące używania i wwożenia na jego teren lekarstw i wyrobów medycznych. Nie inaczej jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i trzeba o tym pamiętać, wybierając się na wakacje do Dubaju. Warto zwrócić uwagę na listę leków kontrolowanych lub zakazanych, gdyż ich wwożenie lub posiadanie bez odpowiedniego zezwolenia może grozić konfiskatą, albo odpowiedzialnością karną.

Tak naprawdę trudno ułożyć listę leków dozwolonych w Dubaju. Większość leków używanych w Polsce jest w Dubaju na zielonej liście. Bez obaw możesz zaopatrzyć się w standardowe leki przeciwbólowe, leki na zatrucia pokarmowe lub inne pokarmowe dolegliwości. Jeśli masz wątpliwości co do tego czy Twój lek jest legalny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – sprawdź listę leków zakazanych w Dubaju w dalszej części artykułu.

Leki na receptę w Dubaju

Leki przepisane przez lekarza na receptę w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej muszą być uwiarygodnione receptą podczas wwożenia ich do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czy leki muszą być w oryginalnym opakowaniu lub z receptą podczas przewozu do Dubaju? Tak, lekarstwa muszą znajdować się w swoim oryginalnym opakowaniu i nie mogą być przeterminowane. Jeśli lek został Ci przepisany na receptę, musisz tę receptę posiadać przy sobie.

Fot: Adam Winger, Unsplash

Fot: Towfiqu barbhuiya, Unsplash

Zabronione leki w Dubaju

Przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzeba zapoznać się z listą leków, która jest zabroniona w tym państwie. Musisz pamiętać, że posiadanie ze sobą leków z listy zakazanych grozi konsekwencjami prawnymi. Nie ma jednak co się martwić, gdyż większość leków, które standardowo każdy z nas bierze ze sobą na wakacje, można zabrać ze sobą do Dubaju bez problemu.

Leki przeciwdepresyjne w większości uchodzą w Dubaju za środki uzależniające i są traktowane jak narkotyki. Trzeba więc sprawdzić, czy Twój lek nie jest na zakazanej liście i mieć na niego odpowiednią receptę i zezwolenie. Zabronione są leki poronne, leki do hormonalnej terapii zastępczej, a także niektóre leki nasenne, przeciwbólowe, przeciwtrądzikowe lub odchudzające.

Jakie są konsekwencje przewiezienia zabronionych leków do Dubaju? Wwiezienie niektórych leków na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest przestępstwem. Może grozić Ci za to grzywna lub nawet więzienie.

Lista Leków Zakazanych w Dubaju

  • Abilfy, dawki od 10 do 30 mg
  • Akineton w kilku wersjach
  • Cipralex, różne rodzaje
  • kilka rodzajów Diazapemu
  • Haldol, kilka rodzajów
  • Ketalar 50
  • Orap i Orap Forte
  • Prolixin
  • i wiele, wiele innych.

Całą długą listę leków zabronionych w Dubaju i wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj – leki zakazane w Dubaju. Lista liczy prawie 400 pozycji.

Cło na leki w Dubaju

Procedury celnego przewożenia leków wyglądają następująco: nie znaleźliśmy informacji stwierdzających, że po przywożeniu leków do Dubaju może zostać nałożone na Ciebie cło.

W razie upewnienia się w tym temacie, jakichkolwiek innych wątpliwościach, czy dodatkowych pytaniach – możesz skontaktować się bezpośrednio z emirackim ministerstwem zdrowia pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem +971 800 111 11.

Tło: Roberto Sorin, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.