Dubaj jest znany na całym świecie jako miasto nowoczesności. Drapacze chmur, 7-pasmowe autostrady i niesamowite projekty architektoniczne – tak wygląda panorama drugiego największego miasta ZEA. Od kilkunastu lat Dubaj w odpowiedzi na zmiany klimatyczne zmienia kierunek swojej polityki w stronę zrównoważonego rozwoju i ekologicznych inicjatyw. W mieście powstaje coraz więcej parków i terenów zielonych, a zrównoważona turystyka klimatyczna jest najważniejszym celem władz na najbliższe lata. Poznaj bliżej Zielony Dubaj.
Park The Block w Dubaju/ Fot: Bartosz Jaglarz
Co znajdziesz w artykule?
- Transformacja energetyczna w Dubaju
- Poznaj bliżej Zielony Dubaj
- Ekologiczne atrakcje w Dubaju
- Eko-Dubaj i jego przyszłość
- Pytania i odpowiedzi (FAQ)
Jeśli myślisz ekologia, Dubaj to pewnie nie jest pierwsze miasto, które przychodzi Ci do głowy. W Polsce postrzegamy miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jak wyspy betonu na piaskach pustyni. A jednak – Dubaj jest bardziej zielony, niż nam się wydaje! W mieście nie tylko jest mnóstwo parków i ogrodów, ale też idei na lepszą i ekologiczną przyszłość. Od lat władze Dubaju starają się być liderami zrównoważonej turystyki na Bliskim Wschodzie i podejmują stanowcze inicjatywy i praktyki w tym celu.
Transformacja energetyczna w Dubaju
Gospodarka Dubaju wbrew powszechnym opiniom nie opiera się na ropie naftowej. Z ,,czarnego złota” może utrzymywać się emirat Abu Dhabi, ale nie Dubaj, który ropy nie posiada już w dużych ilościach. Władze musiały postawić na coś innego, dlatego padło na biznes i turystykę jako podstawę rozwoju miasta. Dla wsparcia nowych projektów i życia lokalnych mieszkańców potrzebny jest jednak wydajny system energetyczny, nie zależny od ropie naftowej.
W Dubaju zdecydowano się na plan, w którym 75% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych do 2050 roku. Najważniejszym z odnawialnych źródeł ma być energia solarna i ma stanowić mix razem z paliwami ekologicznymi i energią wodną. Duża dostępność światła słonecznego i ogromna przestrzeń na panele słoneczne ma pomóc zrealizować ten plan i wyprzedzić Unię Europejską na drodze transformacji energetycznej.
Poznaj bliżej Zielony Dubaj
Dubaj ma wiele twarzy:
- odsłonę wielkiego biznesu i wysokich wieżowców
- osłonę wakacyjną z mnóstwem atrakcji
- ma też zieloną twarz ekologii i dbania o środowisko.
Władcy Dubaju zdają sobie sprawę, że komfort życia mieszkańców ma jednoznaczne powiązanie z kondycją naszej planety. Dowiedzmy się więcej o zielonej stronie Dubaju.
Ekoturystyka w Dubaju i jej wpływ na miasto
Najnowsze trendy w turystyce i jej droga w kierunku ,,eko” wywarły znaczący wpływ na Dubaj i jego mieszkańców. Atrakcje turystyczne rezygnują z nadmiernego używania plastiku i innych zasobów szkodliwych dla planety, które po prostu da się zastąpić. W hotelach wprowadzane są normy marnowania jedzenia i zużycia materiałów. Dubaj zmienia się z miasta dla najbogatszych i nie przejmujących się niczym w miasto dla każdego i z szacunkiem dla środowiska naturalnego
Zielone przestrzenie – Dubaj
Dubaj powstał na pustyni, a zielone przestrzenie nie występowały tu naturalnie w wielu miejscach. Wraz z napływem ludzi i wzrostem liczby mieszkańców musiała powstać duża liczba budynków mieszkalnych. Władze miasta dbają, aby w nowych dzielnicach znajdowały się zielone przestrzenie do odpoczynku dla mieszkańców i to w bliskim sąsiedztwie budynków. Emiratczycy kochają odpoczywać w parkach, a to często jedyne miejsce ucieczki przed upałem na świeżym powietrzu.
Ekologiczne aktywności w Dubaju
Dubaj zrobił ogromny postęp w celu wprowadzenia zrównoważonego rozwoju i bycia liderem w dziedzinie zrównoważonej turystyki. Nie można jednak nie wspomnieć, że droga ta nie jest usłana różami. Miasto stoi przed wielkimi wyzwaniami i problemami. Dubaj nawiedzają ekstremalnie wysokie temperatury, susza,problemy z infrastrukturą wodną i trudy warunków pustynnych. Mimo wszystko rząd Dubaju stara się dążyć we właściwym kierunku. W szkołach prowadzone są programy edukacyjne, uświadamiające najmłodszych o tym jak ważna jest ekologia i poszanowanie natury. Nauka o ochronie środowiska ma przygotować następne pokolenia do odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, co będzie w przyszłości koniecznością.
Pustynna roślinność w rezerwatach w Dubaju/ Fot: Esraa Kordi, Unsplash
Miracle Garden w Dubaju/ Fot: Datingjungle, Unsplash
Ekologiczne atrakcje w Dubaju – poznaj je wszystkie!
Ekologia w Dubaju to nie tylko idea poszanowania natury i polepszania życia mieszkańcom, ale również integralna część miasta i gwarancja miłego spędzenia czasu. W mieście w ostatnich latach powstało wiele ogrodów, parków i tras rowerowych. Mieszkańcy Dubaju spędzają w nich swój wolny czas, a turyści mogą w nich odetchnąć i odpocząć od miejskiej dżungli. Poznaj wszystkie najważniejsze ekologiczne atrakcje w Dubaju.
Dubaj – parki i ogrody
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mieszkańcy Dubaju kochają odpoczywać w parkach. Spędzają tu swój wolny czas po pracy, siadają całymi rodzinami na kocach do posiłku. Ogrody i parki w Dubaju dzielą się na te zorganizowane z atrakcjami i te, w których można spędzić spokojny czas podczas pikniku na trawniku. To najciekawsze z nich:
- Dubai Butterfly Garden – największy na świecie zadaszony ogród motyli. W tym motylarium znajduje się 15 tysięcy skrzydlatych stworzeń z ponad 50 gatunków. Bilety do Butterfly Garden kupisz w naszym sklepie – kup bilet do Dubai Butterfly Garden.
- The Block – to park z zielonymi trawnikami, placem zabaw, boiskami do koszykówki i świetnym widokiem na Burj Khalifa i zatokę Dubai Creek w dzielnicy Dubai Design District.
- Al Barsha Park – to park w sercu dzielnicy mieszkaniowej Al Barsha. Idealny dla rodzin z dziećmi i sportowców. Znajdziesz tu place zabaw, wypożyczalnie rowerów, specjalny tor do biegania i urządzenia do fitnessu.
- Jumeirah Beach Park – park z terenami zielonymi, spacerowymi ścieżkami i jedną z najlepszych publicznych plaż w Dubaju. Doskonały wybór dla rodzin na wakacjach. Z parku jest świetny widok na słynny hotel Burj Al-Arab.
Dubaj – rezerwaty przyrody
Nie tylko miasto Dubaj, ale i cały emirat, to bardzo różnorodny teren. Aż 31% powierzchni emiratu zajmują chronione rezerwaty przyrody. Łącznie jest ich 8. Charakterystyka rezerwatów rozciąga się od wyniosłych gór, przez pustynne wydmy, piękne wybrzeża i piaski pustyni. Nie tylko natura, ale też różnorodność zwierząt mają chronić te wyjątkowe rezerwaty przyrody. Celem ich powstania była ochrona naturalnych i wyjątkowych środowisk, edukacja i promowanie różnorodności biologicznej. Poznaj wszystkie rezerwaty przyrody w Dubaju.
- Ras Al Khor Wildlife Sanctuary – tereny podmokłe po drugiej stronie Creek Harbour. Miejsce wyjątkowego skupiska ptaków wędrownych. Dom dla małych ssaków, skorupiaków i ryb. Symbolem Ras Al Khor są flamingi, które mogą podziwiać turyści na podmokłych terenach rezerwatu.
- Jabal Ali Wildlife Sanctuary – obszar występowania ponad 300 wyjątkowych zwierząt, w tym krytycznie zagrożonych wyginięciem żółwi jastrzębiowatych lub gazeli arabskich.
- Hatta Mountain Reserve – rezerwat obejmujący dzikie zwierzęta żyjące w paśmie górskim Al-Hadżar i zaporę Hatta Dam.
- Al Marmoom Desert Conservation Reserve – nieogrodzony rezerwat, który zajmuje ponad 10% całego emiratu i słynie z wyjątkowych mokradeł pustynnych.
- Al Wohoosh Desert Conservation Reserve – rezerwat na pustyni, chroniący rzadko spotykane zwierzęta pustynne.
- Jabal Nazwa Conservation Reserve – to niewielkie siedlisko przyrodnicze, ale wyjątkowo ważne ze względu na swoją bioróżnorodność.
- Ghaf Nazwa Conservation Reserve – utworzony w celu ochrony jednego z najwspanialszych gajów drzew Ghaf o znaczeniu kulturowym, tradycyjnym i ekologicznym w emiracie Dubaju. Ghaf został ogłoszony narodowym drzewem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2008 roku.
- Dubai Desert Conservation Reserve – rezerwat przyrody o powierzchni 225 kilometrów kwadratowych, chroniący roślinność i zwierzęta pustynne.
Wielbłądy w pustynnych rezerwatach przyrody na terenie emiratu Dubaju/ Fot: Matthew Foulds, Unsplash
Flamingi w Dubaju/ Fot: paul silvan, Unsplash
Dubaj – ogrody botaniczne
W Dubaju jest kilka ogrodów botanicznych. Nie są to jednak zwykłe ogrody! Odpoczywają w nich mieszkańcy, ale odwiedzają je też setki tysięcy turystów w roku. Jakie ogrody botaniczne najlepiej odwiedzić podczas wizyty w Dubaju?
- Dubai Miracle Garden – to największy ogród botaniczny z konstrukcjami kwiatowymi na swiecie. Rośnie tu 45 milionów kwiatów i 250 milionów roślin. To perfekcyjne miejsce na podziwianie potęgi kwiatów i robienie zdjęć. Bilety wejścia możesz kupić w naszym sklepie – kup bilet Dubai Miracle Garden.
- Dubai Garden Glow – to nie jest typowy ogród botaniczny. Tak naprawdę jest to magiczny park świateł, wykonany z materiałów z recyklingu. Tysiące kolorowych diod zapraszają do podróży po baśniowym świecie, wspierając recykling i ochronę środowiska. Bilety możesz nabyć w naszym sklepie – kup bilet Dubai Garden Glow.
- Raffles Botanical Garden – to wyjątkowy ogród botaniczny z tysiącami drzew, roślin, kwiatów, pnączy, palm, bambusów, roślin wodnych i krzewów. Mało znane miejsce, które warto odwiedzić, zanim stanie się popularne.
- Quranic Park – Dubajski Park Koranu to 60-hektarowy ogród botaniczny z roślinami ze świętej księgi islamu. Wizyta w ogrodzie pozwala zgłębić wiedzę o Koranie poprzez doświadczenie natury i roślin w nim występujących.
Dubaj – rowery i spacery
Większość osób z Europy nie wypowiada się pozytywnie o chodzeniu pieszo po Dubaju. Turyści narzekają, że mało tu odpowiednich ścieżek, chodników, oraz że do pewnych punktów nie da się dojść na nogach. Trzeba przyznać, że Dubaj nie tak został zaprojektowany. Przez większość roku panują tu bardzo wysokie temperatury, niesprzyjające ruchowi pieszemu i takiemu stylowi przemieszczania się. W ostatnich latach Dubaj jednak coraz mocniej stawia na ruch pieszy i rowerowy.
W mieście promowana jest aktywność fizyczna w celu zmniejszenia emisji spalin. Służy to wyeliminowaniu zbyt dużej ilości samochód z przestrzeni publicznej, tworzących nadmierną emisję CO2. W Dubaju powstaje coraz więcej chodników do dalszego przemieszczania się, przejść dla pieszych oraz ścieżek rowerowych nie tylko w parkach, ale też w mieście. Dla wielu lokalnych mieszkańców rowery stają się codziennym środkiem transportu, tak jak w wielu europejskich miastach.
Dubaj – zielone targi
Wraz z rozwojem eko-turystyki i postaw chroniących środowisko w Dubaju w mieście zaczęło powstawać coraz więcej sklepów i stanowisk na targach z ekologiczną żywnością. Na targu przypraw i w innych miejscach handlu na Starym Dubaju znajdziesz mnóstwo świeżych produktów prosto od producenta. W supermarketach w całym mieście powstają specjalne strefy dla produktów eko, które cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców.
Eko-atrakcje rodzinne w Dubaju
Rodzinne wakacje w Dubaju nie muszą być tylko biernym odpoczynkiem i zwiedzaniem. Nawet na urlopie możesz kultywować proekologiczne postawy wraz ze swoimi bliskimi. Rodziny w celu doświadczenia eko-atrakcji w Dubaju mogą udać się do Miracle Garden i podziwiać miliony gatunków kwiatów, pojechać na jednodniową wycieczkę do Hatta Dubai i pospacerować po górskich ścieżkach przy świeżym powietrzu, udać się na prywatną wycieczkę na pustynię i poznać życie jej zwierzęcych mieszkańców lub spotkać zwierzęta w jednym z dubajskich ogrodów zoologicznych.
Dubaj – plaże ekologiczne
Długie, piaszczyste plaże to wizytówka Dubaju na cały świat. Mała część z nich powstała w sposób sztuczny, aby zwiększyć komfort lokalnych mieszkańców i lokatorów takich miejsc jak sztuczna wyspa Palm Jumeirah. Cała reszta plaż to naturalny piasek dubajskiego wybrzeża. Władze miasta podejmują wiele inicjatyw w celu stworzenia przy plażach zielonych terenów i ochrony naturalnego środowiska morskiego przy brzegu.
W ostatnim czasie Dubaj ogłosił budowę i zaopatrzenie najdłuższej publicznej plaży w całym emiracie. Ma powstać w Jebel Ali, tworzyć razem z przylegającymi terenami rezerwat przyrody i obejmować ekosystem namorzynowy. To jeden z przykładów stawiania na plażową ekoturystykę przez Dubaj. Mieszkańcy i turyści będą mogli na takiej plaży obserwować żółwie w ich naturalnym środowisku.
Roślinność z meczetem w tle/ Fot: Mariakray, Pixabay
Roślinność pod Burj Khalifa, najwyższym budynkiem świata/ Fot: Makalu, Pixabay
Eko-Dubaj i jego przyszłość
Przyszłość Dubaju zależy od skuteczności ekologii i działań podjętych na rzecz ochrony środowiska. Zasoby naturalne, które pozwoliły ruszyć społeczeństwu Zjednoczonych Emiratów Arabskich do przodu, kiedyś się skończą. Każdy zakątek ziemi dotykają zmiany klimatyczne, wywołujące coraz to gorsze skutki i przeszkody dla codziennego życia. Bez przestawiania się w stronę eko-działania nie da się zapewnić dobrej przyszłości.
Tak swoją politykę chcą prowadzić władze Dubaju. Nie wszystkie pomysły wprowadzają wymierne skutki i efekty środowiskowe, ale napływ inicjatyw i pomysłów na edukację ekologiczną i działanie na rzecz ochrony środowiska jest nieoceniona. Bez ekologii i dbania o nasze środowisko naturalne nie ma przyszłości, a więc nie byłoby też Dubaju.
Pytania i odpowiedzi (FAQ)
1. Czy w mieście takim jak Dubaj ochrona środowiska jest ważna?
W ciągu ostatnich lat ochrona środowiska i ekologia stały się jednymi z najważniejszych priorytetów dla władz Dubaju. Cele na przyszłość i nowe projekty w mieście muszą być zgodne z ideami chronienia natury. W Dubaju odchodzi się od plastiku i inwestuje się w naturalne źródła energii. Nie ma wielu miast w Azji, które podejmowałyby tyle kroków w stronę ochrony środowiska, co Dubaj.
2. W Dubaju są podejmowane inicjatywy na rzecz ochrony środowiska?
W Dubaju podejmuje się mnóstwo inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. Zaczynając od tych bardziej podstawowych, jak promowanie komunikacji miejskiej jako środek transportu, kampanie przekonujące do kupowania produktów ze zrównoważonych źródeł, stawiania koszów do segregacji śmieci w całym mieście, po ambitne plany na przyszłość, takie jak plan zero emisyjności miasta do 2070 roku i stawianie na budownictwo z ekologicznych materiałów.
3. Ekologia w Dubaju jest ważna?
Ekologia jest jednym z najważniejszych filarów współczesnej polityki całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Władze Dubaju dbają o ekologię i od kilkunastu lat dążyły do dogonienia standardów europejskich, a teraz pragną je przegonić i wyznaczać najwyższe standardy w dziedzinie ekologii miejskiej.
Przeczytaj również: Dubaj dla miłośników przyrody.